Statut
Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej
Rozdział IV: Władze Towarzystwa
Art. 21.
Władzami Towarzystwa są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
Art. 22.
Kadencja władz Towarzystwa, o których mowa w art. 21 pkt.2 i 3 trwa 3 lata, a ich wybór z nieograniczonej liczby kandydatów, odbywa się w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Walne Zebranie Członków może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania tajnego.
Art.23.
Uchwały władz Towarzystwa zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos kierującego danym organem.
Art.24.
- W przypadku ustąpienia lub odwołania członka władz Towarzystwa przed upływem kadencji, skład osobowy tych władz jest uzupełniony spośród niewybranych kandydatów w kolejności uzyskanych głosów. Uzupełnienie nie może przekroczyć 1/3 wybranego składu.
- W przypadku ustąpienia Prezesa przed upływem kadencji, Zarząd powierza jego obowiązki Wiceprezesowi.
- W przypadku ustąpienia Przewodniczącego przed upływem kadencji Komisja Rewizyjna wybiera nowego Przewodniczącego spośród dotychczasowych członków.
Zarząd
Art.25.
1. W skład Zarządu wchodzi:
- Prezes,
- Wiceprezes,
- Sekretarz,
- Skarbnik.
2. Zarząd konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu po jego wyborze oraz wybiera spośród siebie osoby sprawujące funkcje określone w art. 25 ust 1.
3. Zarząd pracuje w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin.
Art. 26.
1. Zarząd kieruje działalnością Towarzystwa.
2. Do zakresu działania Zarządu należą:
1) inicjowanie kierunków działalności Towarzystwa.
2) reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz.
3) powoływanie i rozwiązywanie komisji oraz zespołów w celu wykonania zadań statutowych oraz sprawowania nad nimi nadzoru.
4) podejmowanie uchwał o przyjęciu lub wykluczeniu członków zwyczajnych i wspierających Towarzystwa,
5) zarządzanie majątkiem Towarzystwa i dysponowanie jego funduszami, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
6) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
7) zwoływanie Walnych Zebrań Członków,
8) kierowanie bieżącą działalnością Towarzystwa,
9) przygotowywanie i składanie sprawozdań z działalności Towarzystwa,
10) ustalanie wysokości składki członkowskiej oraz trybu jej uiszczania,
11) przygotowywanie stanowisk w sprawach dotyczących działania Towarzystwa,
12) prowadzenie rejestru członków Towarzystwa,
13) podejmowanie decyzji o przynależności do innych krajowych i międzynarodowych organizacji, a także nie zarejestrowanych porozumień i koalicji.
14) zatrudnianie pracowników,
15) przygotowywanie projektów zmian Statutu.
Art. 27.
- Do ważności oświadczeń w zakresie praw i obowiązków niemajątkowych Towarzystwa upoważniony jest każdy członek Zarządu, natomiast do udzielania pełnomocnictw w tym zakresie upoważnieni są Prezes lub Wiceprezes.
- Do ważności oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Towarzystwa oraz udzielania pełnomocnictw w tym zakresie wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa lub Wiceprezesa.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników i ustalać zakres ich kompetencji.
- W umowach między Towarzystwem a członkiem Zarządu oraz w sporach z nim, Towarzystwo reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą Walnego Zebrania Członków, albo członek Komisji Rewizyjnej wskazany w uchwale tego organu.
Komisja rewizyjna
Art. 28.
- Komisja Rewizyjna jest naczelnym organem kontrolnym Towarzystwa.
- Komisja rewizyjna składa się z trzech członków, w tym Przewodniczącego.
- Komisja Rewizyjna konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu po jej wyborze oraz wybiera spośród siebie Przewodniczącego.
- Członkowie komisji Rewizyjnej nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu, ani pozostawać z członkami Zarządu w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
- Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w tym organie, a w przypadku zwrotu uzasadnionych kosztów – tylko w wysokości poniesionych kosztów.
Art. 29.
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrolowanie co najmniej raz do roku całokształtu działalności statutowej i gospodarki finansowej oraz zgodności z obowiązującymi Towarzystwo przepisami.
- Przedstawienie Zarządowi wniosków z przeprowadzonych kontroli i żądanie przedstawienia sprawozdań z realizacji wniosków pokontrolnych.
- Wnioskowanie o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium Zarządowi bądź w stosunku do każdego z członków oddzielnie ustępującego Zarządu.
- Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
Art. 30.
Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i Zarządu składania pisemnych bądź ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Art. 31.
Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
Walne Zebranie Członków
Art. 32.
- Najwyższą władzą Towarzystwa jest Walne Zebranie Członków.
- W sprawach, w których Statut nie określa właściwości innych władz Towarzystwa, podejmowanie uchwał należy do Walnego Zebrania Członków,
- W szczególności do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
1) określenie głównych kierunków działania i rozwoju Towarzystwa,
2) rozpatrywanie oraz zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także udzielanie absolutorium za okres objęty sprawozdaniem,
3) wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
4) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
5) uchwalanie zmian Statutu,
6) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Towarzystwa i przeznaczeniu jego majątku,
7) rozpatrywanie innych spraw wniesionych pod obrady Walnego Zebrania Członków,
8) zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych na wniosek Zarządu. - Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd nie rzadziej niż raz na rok, przesyłając do wszystkich członków Towarzystwa w każdy skuteczny sposób, także przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i komunikatorów, na co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia obrad stosowne zaproszenia zawierające termin, miejsce i porządek obrad.
- Proponowany porządek obrad może być przez Walne Zebranie Członków zmieniony lub rozszerzony.
- Walne Zebranie Członków jest prawomocne, gdy:
1) w pierwszym terminie uczestniczy w nim co najmniej połowa liczby członków zwyczajnych,
2) w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych członków zwyczajnych. - Jeśli zawiadomienie o drugim terminie Walnego Zebrania Członków nie stanowi inaczej, odbywa się ono 15 minut później jak w pierwszym terminie i w tym samym miejscu.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a bez względu na liczbę obecnych w drugim terminie, jeśli dalsze postanowienia nie stanowią inaczej.
- Uchwały w sprawie zmian Statutu i rozwiązania Towarzystwa wymagają większości dwóch trzecich głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania i gdy sprawy te są umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków.
- W Walnym Zebraniu Członków mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone przez Zarząd.
____________________
Powrót do Spisu treści do Statut TOZD