Wydarzenia 2024 - II półrocze
Wydarzenia 2024 I półrocze zobaczysz tutaj ...
Gala Sylwestrowa - DOK w Dzierżoniowie
31 grudnia 2024 r. wybraliśmy się do kina ZBYSZEK w Dzierżoniowie na Galę Sylwestrową. Wraz z Teatrem Muzycznym ORPHEUM z Poznania wyruszyliśmy na szampański koncert do Wiednia, na Broadway w Nowym Jorku jak i do słonecznej Italii.
Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Sudeckiej (31.12.2024)
Każdy z nas robi sobie jakieś podsumowania, miło wspomina sukcesy, nauczył się czegoś po porażkach, które też nas nie omijają. Wszyscy jednak mamy zwyczaj uroczyście zakończyć ten rok w Sylwestra. Mieliśmy wspaniałą okazję spędzić wieczór w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncercie pt: "Złota era operetki wiedeńskiej".
Muzeum bombek w Miliczu
We wtorek 17 grudnia 2024 roku grupa członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej pojechała do Muzeum Bombek w Miliczu. Placówka ta powstała na bazie zlikwidowanej (jednej z największych w Polsce) wytwórni bombek, działającej od lat pięćdziesiątych do 2008 roku.
Mendelssohn w podróży - koncert
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. F. Mendelssohna-Bartholdy'ego wpisał się już w tradycję Ziemi Kłodzkiej. (...) 13 grudnia 2024 r. mieliśmy przyjemność wysłuchania koncertu z tego cyklu pt. ”MENDELSSOHN W PODRÓŻY", który odbył się w Synagodze RUTICA w Dzierżoniowie.
Podsumowanie roku 2024 i plany na 2025
W dniu 12 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące rok 2024. Barbara Lemańska przedstawiła prezentację z podsumowaniem wydarzeń jubileuszowych oraz statystyk dotyczących działalności stowarzyszenia w roku 2024. Zofia Mirek przedstawiła plany na rok 2025.
Banknoty polskie po zakończeniu wojny. Historia, ciekawostki i osobliwości
11 grudnia grono osób które zebrało się przy ul. Sikorskiego w filii biblioteki miejskiej w Dzierżoniowie miało okazję zanurzyć się w arcyciekawy świat polskich banknotów powojennych.
Zbuntowane dziewczyny w muzyce
5 grudnia, liczne grono miłośników dobrej muzyki miało okazję spotkać się w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury ze zbuntowanymi kobietami w muzyce rockowej.
Niezwykłości chińskiego krajobrazu i nie tylko
W deszczowy pierwszy wtorek grudnia 03.12.2024 roku p. Maria Tyws zaprosiła nas na wirtualną krajobrazową wycieczkę do malowniczego rezerwatu przyrody Wulingyuan w południowej części Chin. Rezerwat wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pasta Divas - Koncert Muzyki Włoskiej
29 listopada 2024 r. wybraliśmy się do Kinoteatru „Zbyszek" na prawdziwą włoską ucztę muzyczną. Wieczór był zimny i deszczowy. A my zamiast chować się pod kocem próbując rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty, postanowiliśmy przyjść na koncert zespołu PASTA DIVAS, który zabrał nas na słoneczną plażę Sycylii, mogliśmy przespacerować się romantycznymi uliczkami Portofino i szukać odrobiny cienia na rozgrzanych placach Neapolu.
Najsłynniejsza kucharka świata
Słuchacze wygłoszonego 28 listopada 2024 roku w bibliotece przy Rynku wykładu Marii Jadwigi Stępień „Najsłynniejsza kucharka świata” poznali życie i działalność Lucyny von Bachman primo voto Feliksowej Staszewskiej, secundo voto Stanisławowej Ćwierczakiewiczowej (1826-1901)...
Odojewski życie i twórczość (27.11.2024)
Wyobraźmy sobie 19-latka, który pod wpływem lektury znalezionych w antykwariacie materiałów mówiących o buntach hajdamackich i na podstawie własnych przeżyć związanych z wakacjami spędzanymi jako dziecko na Podolu relacje polsko-ukraińskie czyni głównym tematem swojej twórczości.
Wystawa prac Gustawa Klimta we Wrocławiu
26.11.2024 r. pojechaliśmy do Wrocławia na wystawę „KLIMT – The Immersive Exhibition”. Mieliśmy okazję do odbycia immersyjnej podróży w świat dzieł Gustava Klimta, obejmującej całe spektrum jego twórczości.
Rycerze kontra Ślimaki
21 listopada odbył się wykład pani magister Zuzanny Gruźlewskiej pod tytułem "Rycerze kontra Ślimaki. Prezentacja opowiadała o niezwykłym świecie średniowiecznych manuskryptów ...
Warsztaty ruchu - joga cz.2
W dniu 18 listopada zakończyliśmy tegoroczną edycję warsztatów ruchu - jogę. Wkrótce miną 3 lata (zaczęłyśmy 22 listopada 2021 roku) odkąd rozpoczęłyśmy przygodę z jogą w ramach warsztatów ruchu.
Jubileusz XX-lecia TOZD
Och, co to było za spotkanie!
14 listopada 2024 r. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej obchodziło XX-lecie istnienia. Jubileusz wyjątkowy, podkreślający nie tylko liczbę minionych lat, ale przede wszystkim pracę ludzi, którzy przez 20 lat wykonywali wolontarystycznie bardzo ciężką pracę.
Pokarm przyszłości (13.11.2024)
Nasze jadłospisy, jak i mieszkańców wielu krajów, nie tylko Zachodu, w znacznej mierze, zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego. Wytworzenie ich jest zadaniem rolników. Do nich bowiem należy hodowla zwierząt i drobiu. Na potrzeby tej hodowli już dzisiaj przeznacza się ok. 70% powierzchni posiadanej ziemi uprawnej.
Wycieczka do Chojnowa
12 listopada członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej byli na wycieczce w Chojnowie. Głównym celem naszej wyprawy było Muzeum Regionalne mieszczące się w Zamku Piastów legnicko-brzeskich.
Pierwsza pomoc
Szybki kurs z pierwszej pomocy, łącznie z prezentacją sposobów postępowania w różnych przypadkach, poprowadził w dniu 07.11.2024 roku ratownik medyczny pan Przemysław Rabiej.
Portugalia - kraj pasteis, azulejos i fado
Ci, którzy 5 listopada 2024 roku przyszli do dzierżoniowskiej biblioteki na spotkanie Klubu Podróżnika, mogli się przekonać o nieprawdziwości opinii, że Portugalia to tylko Lizbona i Porto, a reszta to krajobraz.
Rock w cieniu dyktatury – Rumunia
Miłośnicy dobrej muzyki z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej 31 października uczestniczyli w kolejnej muzycznej podróży. Tym razem jej celem była Rumunia lat 60 i 70. Były to mroczne czasy dyktatury Nicolae Ceausescu.
DRESDEN VESPERS - koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
30 października 2024 r. pojechaliśmy na koncert muzyki barokowej do Kościoła Pokoju w Świdnicy. Mieliśmy przyjemność usłyszeć pierwsze wykonanie na żywo programu z płyty „Dresdner Vespers” nagranej podczas pandemii Covid-19 wspólnie przez Ensemble Polyharmonique (berliński kameralny zespół wokalny) oraz Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją Jarosława Thiela.
Uroczysta sesja Rady Miejskiej Dzierżoniowa
W związku z jubileuszem 20-lecia działalności Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej Rada Miejska Dzierżoniowa zaprosiła p. Zofię Mirek – Prezeskę Zarządu TOZD oraz członków Towarzystwa do udziału w 7 sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 28.10.2024 r. w Sali Rycerskiej Urzędu Miasta.
Dni Muzyki Filmowej: Szuflandia Dębskiego
26 października 2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na koncert muzyki filmowej pt ”SZUFLANDIA DĘBSKIEGO". Mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć również w święcie z okazji urodzin Krzesimira Dębskiego.
Dzień Szczęśliwej Tory poza Izraelem (25.10.2024)
Synagoga w Dzierżoniowie zbudowana w 1875 roku przez długi czas nie miała nazwy. Pan Rafael Blau wspomina, że długo zastanawiał się jaka nazwa byłaby najwłaściwsza. Wreszcie uznał że pojawi się nad drzwiami napis Bet Kneset co oznacza miejsce i Rutika to zdrobnienie od imienia Ruth.
Jesienne Wojsławice
W ramach projektu „Dbam o zdrowie” 25 października 2024 roku wybraliśmy się do Wojsławic. Część osób skorzystała ze zorganizowanego wyjazdu przez TOZD, a część dojechała własnymi samochodami.
Naturoterapia stresu i przemęczenia
24 października 2024 roku w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty „Naturoterapia stresu i przemęczenia”, które przyciągnęły aż 87 uczestników. Prowadząca mgr. inż Justyna Gwóźdź z Terapii Holistycznej w Bielawie podczas spotkania z seniorami zgłębiła zagadnienia związane z naturalnymi metodami radzenia sobie z napięciem i nadmiernym zmęczeniem.
Trubadurzy
„...Znamy się tylko z widzenia. A jednak lubimy się trochę. Przez ulicę szeroką jak rzeka. Zaglądamy sobie do okiem...” Tę i wiele innych piosenek Trubadurów śpiewała cała Polska a o szczegółach powstania i karierze zespołu opowiadał w dniu 23.10.2024 roku pasjonat muzyki pan Sławomir Rodak.
Jesienny spacer (22.10.2024)
Piękna, kolorowa jesień, ciekawe miejsca i widoki - oto plan na ostatni już w tym roku spacer po powiecie dzierżoniowskim. Autobus linii 45 zawozi nas do Roztocznika, w którym oglądamy z zewnątrz zabytkowy XIV-wieczny kościół p.w św.Józefa, przebudowany gruntownie w XVII w. Ciekawość budzi maszkaron, umieszczony wysoko na elewacji kościoła.
Żydzi i Palestyńczycy - dzieje pewnej nienawiści
(...) Historię tej nienawiści, historię odwiecznie skłóconych ze sobą Żydów i Palestyńczyków przedstawił w dniu 17.10.2024 roku p. Romuald Wojciechowski.
Konflikt izraelsko-palestyński pojawił się znacznie wcześniej niż powstanie samego państwa Izrael.
Dzierżoniowscy Kresowianie
Ci, którzy nader licznie przyszli na wykład we czwartek 10 października 2024 roku, wysłuchali barwnej opowieści profesora Stanisława Sławomira Niciei o genezie jego wciąż tworzonego cyklu „Kresowa Atlantyda”, przedstawiającego burzliwe dzieje dawnych Kresów Rzeczypospolitej i losy ich mieszkańców.
Zgaga refluks okiem doradcy żywieniowego ...
W ramach projektu „Dbam o zdrowie” spotkaliśmy się 09.10.2024 roku w filii dzierżoniowskiej biblioteki i wysłuchaliśmy spostrzeżeń dietetyczki p. Moniki Wilkos na temat powszechnie występującego problemu jakim jest zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy.
Fascynująca Mongolia
O swojej wędrówce po Mongolii, bardzo ciekawie opowiadał Dariusz Stępień (08.10.2024). Według podróżnika Mongolia nie jest krajem turystycznym jak Portugalia, Grecja, ale mimo to jest warta poznania.
Historia i Sztuka w Pałacu Królewskim (04.10.2024)
1000 lat Wrocławia
,,Historia jest powieścią, która się zdarzyła." Jeżeli nie znasz historii, to tak, jak byś urodził się wczoraj. Mając na uwadze te złote i prawdziwe myśli, pomimo tego, że mamy już za sobą kawałek przeżytej historii wciąż jesteśmy ciekawi i całą grupą Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wybraliśmy się do Wrocławia do Pałacu Królewskiego (...)
Dzieje pewnego papieru
Tematem wykładu Marii Jadwigi Stępień, który 3 października 2024 r. odbył się w DOK-u, była „Historia pewnego papieru”. Tym intrygującym papierem okazał się papier toaletowy.
Na końcu świata europejskiego (23-30.09.2024)
Portugalia to najbardziej wysunięty na zachód, ponad 3 razy powierzchniowo i ludnościowo mniejszy od Polski kraj europejski. Państwo portugalskie istnieje od roku 1139. Większa, wschodnia część jest górzysta, zachodni zaś pas nadmorski jest pofałdowany. W tej części, wbrew pozorom, nie jest gorąco, temperatury są tylko trochę wyższe od naszych, oczywiście z wyjątkiem głębokiego południa kraju.
Więcej czytaj w artykule Janusza Mirka ...
"Ziemia jest kwadratowa i wklęsła - najciekawsze błędne lub dziwaczne mapy, od średniowiecza po czasy współczesne"
W dniu 26 września 2024 spotkaliśmy się na wykładzie Zuzanny Grużlewskiej poświęconym historii map i błędów popełnianych przez kartografów od średniowiecza po czasy współczesne.
Wykluczenie informacyjne (cyfrowe) – co to znaczy?
W dniu 25 września 2024 odbył się wykład na temat wykluczenia informacyjnego zwanego też cyfrowym. Wykluczenie cyfrowe, podział cyfrowy, e-wykluczenie, wykluczenie informacyjne, wykluczenie informatyczne – terminy stosowane do określenia różnicy między osobami i społeczeństwami mającymi dostęp do techniki informatycznej, a tymi, które takiego dostępu nie mają.
Rusini, Małoruscy, Ukraińcy czyli historia pewnego narodu (19.09.2024)
Putin wciąż marzy o wielkiej Rosji. Od 24 lutego 2022 trwa inwazja na Ukrainę. Zachodnim liderom nie mieściło się w głowie, że ktoś w Europie może chcieć krwawej wojny, w której giną ludzie, tylko dlatego, że pragnie powiększyć swoje imperium.(...)
Sytuację na Ukrainie i na świecie przedstawił nam Romuald Wojciechowski, którego jak zwykle słuchamy z wielkim zaciekawieniem i przyjemnością.
Architektura warszawskich "Tygrysów" (12.09.2024)
Wykład Patrycji Mazurek ukazał przekrojowo drogę do kariery oraz twórczość jednego z najsłynniejszych zespołów architektonicznych – „Tygrysów”, czyli Wacława Kłyszewskego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego.
Zastosowaniu różnych olejów jadalnych w profilaktyce zdrowia
W pierwszy wrześniowy i upalny czwartek (05.09.2024 r.) wysłuchaliśmy wykładu p. Moniki Wilkos na temat znaczenia olejów roślinnych w codziennej diecie.
Spotkanie integracyjne
W dniu 4 września b.r. odbyło się przy grillu na terenie dzierżoniowskiego OSiR-u spotkanie integracyjne. Była to okazja do wspólnego biesiadowania i rozmów w szerszym gronie, na które ciągle mamy mało czasu przed wykładami.
Argentyna i Brazylia czyli w rytmie tanga i salsy (03.09.2024)
Wakacje się skończyły podróżowaliśmy po kraju i za granicą, portfele schudły ale w myśl słów: "Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi" jesteśmy pełni wspomnień i zadowoleni. Nigdy jednak nie mamy dość, więc z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy podróżniczych wspomnień Pani Marii Tyws w Bibliotece w Rynku.
Parada - rozpoczęcie sezonu kulturalno-sportowego
W dniu 01 września 2024 Gmina Miejska Dzierżoniów zorganizowała paradę będącą otwarciem Sezonu Kulturalno – Sportowego połączonego z Festynem na zakończenie wakacji.
Notatka z wycieczki do Trzebnicy
W środę 28 sierpnia 2024 roku wyruszyliśmy do Trzebnicy – miasta związanego z kultem św. Jadwigi Śląskiej, której wizerunki niejednokrotnie spotykaliśmy na szlakach naszych podróży.
Ignacy Paderewski - wirtuoz, filantrop, mąż stanu (27.08.2024)
Wyjątkowo liczna grono słuchaczy przybyło na prelekcję Toma Lenkiewicza zorganizowaną we współpracy TOZD z dzierżoniowską biblioteką. Sto szesnaście osób z zaciekawieniem słuchało wykładu o Ignacym Janie Paderewskim postaci niezwykle ważnej dla historii Polski, ale okazuje się, że nie tak dobrze znanej.
Strzegom – Granitowe serce Polski
25 sierpnia 2024 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Strzegomia, którego początki sięgają wczesnego średniowiecza. Już około X wieku istniała tu osada i gród. Prawa miejskie uzyskało miasto w 1242 z rąk księżnej Anny (żony Henryka Pobożnego).
Bliska Szwajcaria (19.08.2024)
Czeska Szwajcaria to park krajobrazowy (i formalnie narodowy) położony w północno-zachodnich Czechach, przy granicy z Niemcami. Nazwa ta została wprowadzona w XVIII w. przez malarzy szwajcarskich, zauroczonych okolicami.
Wtorek 23 lipca to Dzień Włóczykija!
Najlepiej obchodzić go włócząc się po sowiogórskich zakamarkach. Z Kamionek kawałek szosą, przez łąkę docieramy do miejsca zwanego Niedźwiedzim Gruntem. Jakże inaczej dziś ten zakątek wygląda !
Spacer Krzyżowa - Świdnica
Po nocnych burzach i ulewach czwartek 11 lipca rozpoczął się obiecującą pogodą. Szynobusem Kolei Dolnośląskich pojechaliśmy do Krzyżowej aby poznać zakamarki sąsiedniego powiatu.
Wycieczka do Nysy
(...) 09 lipca we wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Nysy. Było świetnie. Nysa to piękne miasto, pełne zabytków. Wprawdzie pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy było muzeum ale może trochę przekornie zacznę od miasta.