Wydarzenia 2019
Tu znajdziesz artykuły z Wydarzenia 2019 (I półrocze)
Kolekcjonowanie – jak to się zaczyna?
19 grudnia 2020 roku Adrianna Michno wygłosiła wykład pn. „Kolekcjonowanie – jak to się zaczyna?”. Dzieciństwo to okres kształtowania się doświadczeń społecznych, wiążący się zarówno z rywalizacją, jak i odkrywaniem zainteresowań, które często odbywa się poprzez interakcję z innymi. W dzisiejszym świecie udział w tym biorą również „ekrany”, czyli wszelkie przekaźniki umożliwiające funkcję reklamową.
Wspomnień czar - XV lat TOZD
Wspomnienia z okazji jubileuszu 15-letniej działalności Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej były tematem spotkania w dniu 12 grudnia b.r. Prezes Zofia Mirek po przywitaniu przybyłych gości przekazała prowadzenie spotkania Barbarze Lemańskiej. Prezentacja oparta na materiałach archiwalnych z zasobów TOZD zawierała: film zawierający fragmenty relacji TVS i VECTRA ze spotkań TOZD w latach 2004-2007, przedstawienie rozwoju działalności TOZD, wspomnienie naszych wykładowców - wczoraj i dziś, stała współpraca, wspomnienie instytucji i organizacji, z którymi TOZD współpracowało i współpracuje oraz władze stowarzyszenia na przestrzeni 15 lat.
Krystyna Skarbek –Bohaterka czy zdrajczyni?(11.12.2019)
Krystyna Skarbek, Krystyna Giżycka, Mucha, Krystyna Andrzejewska, Christine Granville, Pauline Armand. Polka, która z potrzeby działania na rzecz swojej Ojczyzny przyjęła służbę u „Jego królewskiej mości”. Agentka brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE), wywiadowca Secret Intelligence Service (SIS).
Wyrzeźbiony Wrocław - lekcja muzealna
„Dajmy folgę naszej ciekawości, bo ciekawość jest także jednym z naszych przywilejów” - Tomasz Mann, „Nie mam żadnych talentów – prócz namiętnej ciekawości” - Albert Einstein. Miłośnicy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej w pełni zgadzają się z tymi wybitnymi postaciami.
7 grudnia 2019 w ramach projektu „Ciekawi siebie i świata” zwiedzamy Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To jedno z największych muzeów sztuki w Polsce. Powołane zostało do istnienia w 1947 roku jako Muzeum Państwowe a udostępniono je do zwiedzania dla publiczności 11 lipca 1948 r. Przez dwadzieścia lat funkcjonowało jako Muzeum Śląskie a od roku 1970 jego ranga została podniesiona do Muzeum Narodowego.
Książkoterapia
Książkoterapia to temat ostatniego spotkania w ramach projeku “Bądźmy aktywni”. Zagadnienie przedstawiła nam w dniu 5.12.2019 roku psycholog Pani Karola Kotecka-Koba. Książkoterapia w psychologii określana jest biblioterapią od słów biblion-książka i therapeuo-leczę.
Wspomnienia z wyprawy do Chin
3 grudnia w bibliotece w Rynku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika, zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Prelekcję wygłosiła dr Hanna Karaszewska – z wykształcenia romanistka mieszkająca we Wrocławiu, kochająca podróże, która szczególnie upodobała sobie południowy region Francji - Prowansję. Hanna Karaszewska opowiedziała zebranym o swojej ostatniej wyprawie, na którą wybrała się wspólnie z TOZD do Chin.
Dbam o moje serce
Pani Anna Dąbrowska i Pan Mateusz Wołek lekarze rodzinni z Wrocławia 28 listopada gościli na wykładzie w DOK i przybliżyli nam temat: jak należy dbać o swoje serce. Uważają, że nie może być to wyłącznie leczenie kardiologiczne ale powinno dotyczyć całego człowieka. Serce jest niezbędną do życia pompą tłoczącą krew, skonstruowaną tak że możliwe jest przepompowanie około 6 litrów krwi na minutę, co daje 7 tysięcy litrów krwi w ciągu doby.
W świecie niezwykłych obrazów Edwarda Hoppera
W scenerii obrazów lokalnego twórcy- malarza Henryka Kluzy w Miejskim Muzeum Dzierżoniowa 27 listopada 2019 r. Barbara Rymarska opowiadała o innym malarzu Edwardzie Hopperze. Edward Hopper jest jednym z największych malarzy amerykańskich XX wieku.
Śpiąca Królewna - balet
W niedzielę 24.11.2019 r. uczestniczyliśmy w przepięknym baletowym widowisku – Śpiąca Królewna. Wykonawcami byli rosyjsko – ukraińscy soliści Royal Lviv Ballet, którzy wystąpili w dzierżoniowskim Kinoteatrze. Przepiękne stroje, choreografia, scenografia, muzyka Piotra Czajkowskiego oraz perfekcja wykonania wprowadziły nas w magiczny świat baletu klasycznego. Widowisko to przeznaczone było nie tylko dla dzieci ale również i dorosłych.
KS
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć na stronie DOK:
http://www.dok.pl/galeria/fotorelacja-z-wyst%C4%99pu-grupy-baletowej-royal-lviv-ballet-w-bajkowej-opowie%C5%9Bci-pt-spi%C4%85ca
Spektakl Trzej Muszkieterowie
W sobotę 23 listopada b.r. wybraliśmy się tym razem do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu na spektakl "Trzej Muszkieterowie". Przedstawienie zostało oparte na powieści Aleksandra Dumasa i utrzymane w konwencji wspomnień Plancheta, dawnego sługi d'Artagnana. Spektakl był musicalową odsłoną znanej powieści, która doczekała się wielu adapatcji filmowych, wzbogaconej o libretto i piosenki Konrada Imieli i Marka Kocota do muzyki Krzesimira Dębskiego. Powieść, która ukazała się 1844 roku, umiejscowiona w XIX-wiecznej Francji krytycznie i komicznie ukazuje intrygi i walkę elit o władzę. Nasuwa się refleksja, że tak na prawdę do dzisiaj niewiele się zmieniło. Zmieniły się stroje, zamiast szabli są smartfony i sieć Internet, ale ludzkie namiętności i pragnienie władzy są takie same. [BL]
Więcej można przeczytać na stronie https://www.teatr-capitol.pl/spektakle/trzej-muszkieterowie/
Fot. Łukasz Giza: Trzej muszkieterowie - Capitol
Myślące budynki
W czwartkowe popołudnie 21 listopada 2019 roku gościem spotkania była Patrycja Mazurek. Wykład „Myślące budynki” poświęcony był zagadnieniu zastosowania najnowszych technologii we współczesnej architekturze. Stanowił również przegląd najnowocześniejszych budynków, których działanie opiera się na skomplikowanych systemach technicznych oraz informatycznych.
Więcej czytaj w artykule Patrycji Mazurek...
Lekcje muzealne listopad 2019
15 listopada 2019 roku zwartą grupą wybraliśmy się po raz kolejny do Wrocławia. Tym razem naszym celem było zwiedzenie:
1. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.
2. Wystawy szkła artystycznego Zbigniewa Horbowego p.n. “Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma...” (we Wrocławskim Ratuszu).
O powietrzu w Dzierżoniowie
Już po raz czwarty w roku 2019 spotykamy się żeby rozmawiać o ekologicznym zdrowszym życiu w naszym mieście, otoczeniu, domu. Mieliśmy możliwość dowiedzieć się jak lepiej ogrzewać nasze domy, skąd się bierze woda, którą pijemy i co ze ściekami. Odwiedziliśmy też ekologiczne centrum odzysku, gdzie zobaczyliśmy ile produkujemy śmieci i co się z nimi dzieje.
14 listopada w DOK mieliśmy okazję posłuchać Pana Krzysztofa Nawrota, który mówił „O powietrzu w Dzierżoniowie”. Dzierżoniów to nasze miasto i najbardziej nam zależy żeby oddychać tu jak to się mówi „pełną piersią”. Tu się budzimy, spacerujemy, zasypiamy.
Warsztaty piernikarskie
Magiczny zapach korzennych specjałów ale tak naprawdę co o nich wiemy? 9 listopada 2019 r. odwiedziliśmy Śląską Piernikarnię w Niemczy i wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu, który poszerzył naszą wiedzę o tym przysmaku. Małe kameralne muzeum o niepowtarzalnym zapachu miodu i przypraw. To śliczne miejsce, którego celem jest przywracanie tradycji Śląska. Pani Karolina Klimek jest niewątpliwie wielką fascynatką historii piernikarstwa, dlatego warto odwiedzić to miejsce.
Książka do poduszki
7 listopada 2019 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład na temat „Książka do poduszki, czyli co nowego w literaturze polskiej” wygłosiła Jolanta Maniecka.
Wszystko pędzi, ludzie się spieszą, gubiąc poczucie panowania nad własnym życiem. Wszystko wydaje się rozbite na małe kawałki, z których niczego nie można złożyć.
Powtórka z historii – powstania śląskie (30.10.2019)
„Do trzech razy sztuka” i plebiscyt. Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich. Warto więc powspominać wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania Śląska dla Polski. W Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbył się ciekawy wykład historyka Henryka Matuszczyka pt. Powtórka z historii – powstania śląskie. Podpisanie porozumienia podparyskiego 11 listopada 1918 roku, które kończyło I wojnę światową nie oznaczało końca kłopotów.
NFM we Wrocławiu - Tradycjai awangarda
W piątek 25 października b.r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się koncert p.t. "Tradycja i awangarda". Nie mogło tam zabraknąć grupy z TOZD. Koncert rozpoczęto awangardą - utworem Con brio Jorga Widmanna w wykonaniu Orkiestry NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Roberta Farkasa.
Oglądaj świat w 3D
Optymizm i szerokie widzenie to przedmiot wykładu psycholog Anny Salij-Szyszko p.t. “Oglądaj świat w 3D”, który miał miejsce 24.10.2019 roku. Według twórców psychologii pozytywnej optymizmu można się nauczyć. Można nauczyć się interpretować rzeczywistość w sposób bardziej pozytywny.
Architektura w służbie władzy
Od wieków architektura była wykorzystywana jako środek budowania prestiżu władzy i narzędzie propagandy politycznej. Jej możliwości w tym zakresie doceniali monarchowie, dyktatorzy, a także demokratyczne rządy.
Więcej czytaj w streszczeniu wykładu Agnieszki Goli ...
Wyjazd do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
W dniu 18 października b.r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert p.t. Przeboje srebrnego ekranu, który odbył się w ramach Dni Muzyki Filmowej. Podczas koncertu usłyszeliśmy muzykę filmową w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego, który też prowadził narrację tegoż koncertu.
O antykach słów kilka
„Dawno dawno temu” to trzy magiczne słowa , które wprowadzają w nastrój tajemniczości i ciekawości tego co minęło i zostawiło swoje ślady do czasów obecnych. Takimi pierwszymi śladami ze szkła, porcelany i fajansu są kielichy, talerze, patery i wazony, o których bardzo ciekawie opowiadała Krystyna Czekaj. Wykład 10 października 2019 r „O antykach słów kilka” był wzbogacony o historię tych wyrobów i był bogato ilustrowany przeźroczami.
NFM - Klasycy wiedeńscy
W dniu 6 października b.r. po raz kolejny wybraliśmy się do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, tym razem na koncert "Klasycy wiedeńscy". Wysłuchaliśmy dwie symfonie Es-dur Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jarosława Thiela.
Wycieczka do Tarnowskich Gór (05.10.2019)
Około 1490 roku chłop Rybka "odkrył pierwszą bryłę kruszcu" (jak podaje plansza w muzeum) zawierającą srebro i dzięki temu mała wieś na terenie obecnych Tarnowskich Gór zaczęła się szybko rozwijać. Powstała osada górnicza, kopalnie i szyby wydobywcze. Pod koniec XVIII w. odkryto kolejne złoża i założono kopalnię Fryderyk.
Francoise Sagan - ikona swojego pokolenia (03.10.2019)
Francoise Sagan jedna z największych postaci francuskiej literatury powojennej, ale też – jak twierdzi jej biografka – jedna z pierwszych całkowicie wyemancypowanych i wolnych kobiet XX wieku. W latach 50. i 60. stała się wręcz ikoną swego pokolenia.
Wycieczka do Czech (28-29.09.2019)
Czechy środkowe były celem naszej kolejnej wyprawy do tamtejszych zamków. Tym razem odwiedziliśmy obiekty leżące blisko siebie (po 20-25 km), ok. 40-50 km na południe od Pragi. Pierwszym ze zwiedzanych zabytków był klasztor w Sazavie.
Praktyczne wskazówki internisty
„Ruch to zdrowie” niektórzy uważają że to zwykły oklepany slogan, ale ten pogląd na szczęście się zmienia. Korzystanie z aktywnego relaksu najlepiej na świeżym powietrzu leczy i ciało i duszę. Drugim bardzo ważnym aspektem zdrowego i długiego życia jest pozytywna odpowiedź na pytanie, które trzeba sobie zadawać na co dzień to: „Czy wiesz co jesz” . (...) Bardzo praktycznych rad udzieliła nam Pani doktor lek. med. Danuta Powierza na spotkaniu w DOK 26 września 2019r. Pani doktor poruszyła wiele ważnych tematów, które dotyczą wszystkich a szczególnie ludzi w wieku emerytalnym.
Józef Rotblat – polski noblista z angielskim paszportem
W dniu 25 września br. wysłuchaliśmy wykładu dr Moniki Jędrusik o urodzonym w 1908 r. w Warszawie Józefie Rotblacie. Światowej sławy fizyk i obrońca pokoju jest w kraju urodzenia niemal nieznany. Do tego stopnia, że kiedy w 1995 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla w jednej z polskich gazet ukazała się notka z informacją, że pochodził z Łodzi.
Osiedla robotnicze (19.09.2019)
Tematem wykładu była historia oraz rozwój osiedli patronackich w wybranych miastach Europy oraz Polski.
Wystąpienie otworzyła krótka charakterystyka epoki industrialnej wraz z jej konsekwencjami gospodarczymi (kapitalizm przemysłowy), społecznymi (powstanie klasy robotniczej oraz kultury masowej), a także architektonicznymi - pojawienie się w miastach zabudowań fabrycznych oraz osiedli patronackich fundowanych przez właścicieli fabryk dla swoich pracowników.
Ja i ekologia - segregacja odpadów
W ramach realizacji projektu “Ja i ekologia”, w piątek 13 września 2019 r. udaliśmy się z wizytą do ECO Ekologicznego Centrum Odzysku Sp.z o.o , aby dowiedzieć się co się dzieje ze śmieciami, które zazwyczaj beztrosko wrzucamy do kosza i czy rzeczywiście ich segregacja w miejscu ich powstawania jest taka ważna.
Wędrówka przez Uzbekistan
12-go września br. gościliśmy Panią Marię Tyws, która licznie zgromadzonym słuchaczom TOZD przekazała swoje wrażenia z wycieczki do Uzbekistanu. Jest to jeden z krajów leżących w Środkowej Azji mający za sobą długą i burzliwą historię.
Wyjazd do Zielonej Góry i okolic (6-7.09.2019)
„Ach jak przyjemnie” Po bardzo słonecznych i upalnych wakacjach rozpoczynamy nowy sezon z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. W gronie kolegów, koleżanek tak naprawdę przyjaciół wyruszamy zwiedzać Ziemię Lubuską. Województwo Lubuskie zostało utworzone w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej z woj. gorzowskiego i zielonogórskiego. Nie ma wyraźnych wykładni skąd nazwa. Podobno przyjęto ją biorąc pod uwagę fakt historyczny i wzorowano się na nazwie dawnego piastowskiego plemienia Lubuszan, którzy mieszkali w grodzie Lubusz w obrębie obu brzegów rzeki Odry.
O świecie, który odszedł. Proza Włodzimierza Odojewskiego
5 września 2019r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie, pierwsze po wakacjach, Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat „O świecie, który odszedł. Proza Włodzimierza Odojewskiego” przedstawiła Jolanta Maniecka. Odojewski należy do grona najwybitniejszych prozaików pokolenia "Współczesności", debiutujących w połowie lat 50.