Blue Flower

Wydarzenia 2019

 


Filmoterapia - humor, bajka i komedia romantyczna - co mają wspólnego?

21 marca 2019 Adrianna Michno wygłosiła wykład o filmoterapii, opierając się w głównej mierze na książce dr Małgorzaty Kozubek „Filmoterapia. Teoria i praktyka”. Adrianna przybliżyła nam najpierw historię tego pojęcia oraz jego znaczenie.

Więcej czytaj tutaj ...


 „Grupa MoCarta wśród gwiazd"

 Śmiech to zdrowie a śmiech i zabawa przy dobrej muzyce to super terapia dla każdej grupy wiekowej. Grupa MoCarta wśród gwiazd to koncert, na który warto było przyjść 19 marca 2019 roku do kina Zbyszek. Wspaniały występ kwartetu smyczkowego, który powstał w 1995 roku. Podstawą repertuaru są  dowcipy muzyczne, oparte na muzycznych skojarzeniach.

Więcej czytaj tutaj ..


Carmen Georgesa Bizeta w Operze Wrocławskiej

17 marca b.r. wybraliśmy się do Opery Wrocławskiej na Carmen Gergesa Bizeta w reżyserii Adama Frontczaka. Orkiestra grała pod batutą Francka Chastrusse. Opera w czterech aktach wypełniona była energetyczną muzyką, gorącymi hiszpańskimi rytmami. Niektórzy z nas z przyjemnością obejrzeli i wysłuchali ją po raz kolejny. Zachwyciły nas też popisy baletu tańczącego do hiszpańskich rytmów. W roli Carmen wystąpiła Katarzyna Haras-Kruczek, a w roli Don Jose gościnnie Gianni Leccese.

B.L.

Więcej zobacz tutaj ...


Co to jest postmodernizm? (14.03.2019)

 Wykład poświęcony był szeroko pojętemu zagadnieniu formacji myślowej i kulturowej jaką był (jest?) postmodernizm. Tendencje postmodernistyczne  pojawiły się kulturze ok. 1960 roku, a zaczęły wygasać około roku 2000, natomiast niektóre z nich obecne są do dzisiaj.  Najogólniej mówiąc postmodernizm znaleźć można wszędzie tam, gdzie uprawiany jest pluralizm myśli, poglądów i sposobów wyrazu.

Więcej czytaj w artykule Patrycji Mazurek ...


Ruch po zdrowie - SALSA

Warsztaty salsy odbywają się w  poniedziałki, mamy już za sobą pięć spotkań. Mamy opanowane podstawowe kroki i nieskomplikowane układy.

Więcej zobacz tutaj ...


Świat jako absurd według Sławomira Mrożka (07.03.2019)

Gdyby Mrożek nie miał poczucia humoru, zostałby realistą i stałby się wrogiem systemu społeczno-politycznego. Na szczęście miał: pozostawało tylko śmiać się  i n a c z e j.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

W dniu 01.03.2019 r. byliśmy na koncercie symfonicznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W programie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrygenturą Bartosza Żurakowskiego wykonała następujące utwory:
Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont,
Karol Lipiński  - II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21 "Wojskowy", w tym utworze solistką była skrzypaczka  Kinga Augustyn,
Hector Berlioz - Symfonia Fantastyczna op. 14 "Epizod z życia artysty".

Więcej czytaj tutaj ...


Dziwny jest ten świat - twórczość Czesława Niemena (28.02.2019)

Słysząc piosenki „Sen o Warszawie”, Dziwny jest ten świat” czy „Nie płacz kiedy odjadę” uśmiechamy się i myślimy o Czesławie Niemenie. Warto więc przypomnieć sobie i zgłębić wiedzę o tym polskim piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście.

Więcej czytaj tutaj ...


Vincent van Gogh - od samotności do legendy

27 lutego b.r. wykład na temat życia i twórczości holenderskiego malarza Vincenta van Gogha poprowadził uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie - Piotr Marchewka.

Więcej czytaj tutaj ...


Radość najpiękniejszych lat – zwiedzamy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (22.02.2019)

„Ach jak przyjemnie", Zielono mi", "Wypijmy za błędy" to kolorowe neony z tytułami polskich piosenek, które przywitały uczestników wspaniałej wycieczki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Lekcja muzealna której mogliśmy wysłuchać wzbogaciła nas w wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, kultywującym historię polskiej piosenki i jej twórców.

Więcej czytaj tutaj ...


Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków TOZD

W dniu  21 lutego 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Zebranie poprowadziła Małgorzata Papińska.

Więcej czytaj tutaj ...


Kult relikwii w średniowieczu

Jednym z istotnych elementów średniowiecznej religijności była silna wiara we wstawiennictwo świętych. Uważano przy tym, że namacalna obecność doczesnych szczątków świętych wzmacnia efekt modlitw do nich kierowanych. Początki kultu relikwii sięgają II wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Christopher Nolan – geniusz kina popularnego

14 lutego 2019 roku z okazji święta zakochanych Adrianna Michno opowiedziała nam o uwielbianym przez nią reżyserze – nie zdziwił więc nas tytuł samego wykładu: „Christopher Nolan – geniusz kina popularnego”.  Prowadząca zaczęła od kilku ciekawostek z dzieciństwa wspomnianego twórcy, ponieważ już wtedy zaprzyjaźnił się z kamerą.

Więcej czytaj tutaj ...


Wanda Błeńska życie spełnione (wykład z dn. 07.02.219)

Wanda Błeńska (1911-2014) wspaniały człowiek, ceniony w świecie medycznym lekarz. Spędziła w Ugandzie wśród ludzi chorych na trąd 43 lata swojego życia.
Mając niemal 40 lat, w 1950 roku, wyjechała do Ugandy i prowadziła ośrodek dla ludzi chorych na trąd w Bulubie.

Więcej czytaj tutaj w opracowaniu z wykładu Danuty Szeligi


 Podróż z punktu A do punktu G, czyli zwiedzamy  Armenię i Gruzję

Podczas kolejnego spotkania Klubu Podróżnika, zorganizowanego wspólnie z TOZD, które odbyło się 05 lutego 2019 r., w bibliotece gościła Maria Tyws. Prelegentka opowiedziała o swoich wrażeniach z podróży do Armenii i do Gruzji. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek o omawianych krajach m.in. że Armenia jako pierwsza na świecie przyjęła religię chrześcijańską za oficjalną religię swojego kraju, a tuż po niej chrześcijaństwo ogłosiła Gruzja, można zatem śmiało stwierdzić, że te dwa kaukaskie państwa łączy wspólna religijna tradycja. 

Więcej czytaj tutaj ...


 

Wyjazd do Opery Wrocławskiej

 

Wyjazd do Opery Wrocławskiej 01.02.2019 roku był realizacją kolejnego zaplanowanego wydarzenia w projekcie „Ciekawi siebie i świata”. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy miejskiej Dzierżoniowa. Operę napisał  francuz Georges Bizet.

Więcej czytaj tutaj ...

 


Dzierżoniów na szlaku Joannitów (31.01.2019)

Chcąc opowiedzieć historię jak joannici znaleźli się w Dzierżoniowie należy zacząć o tego kim byli i jak powstali. Pełna nazwa joannitów to Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. 

Więcej czytaj tutaj ...


Polki, które zmieniły świat

 30 stycznia 2019 roku w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Polki, które zmieniły świat” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że kobiety, nie tylko polskie, muszą się stale mierzyć ze stereotypami, które na początku XX wieku utrwalali nawet naukowcy, a które mówią o tym, że kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom…

Więcej czytaj tutaj ...


Zamki i pałace Czech

Wykład 24.01.2019 r. poświęcony był pałacom barokowym w Czechach. Prezentowane obiekty znajdują się w północno-zachodnich Czechach i na Morawach. Niektóre z nich - Plaskowice, Duchcow i Zakupy - członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej zwiedzali w 2017 roku.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Kopalni Wiry (19.01.2019)

 Magnez jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w skorupie ziemskiej pierwiastków. Jego minerały to m.in. magnezyt i dolomit. Ten drugi jest węglanem wapniowo-magnezowym, zaś pierwszy- węglanem magnezu. W Polsce minerał ten występuje tylko w naszym rejonie (na Dolnym Śląsku) i ze względu na liczne zastosowania przemysłowe jest wydobywany w kopalniach.

Więcej czytaj tutaj - w artykule Janusza Mirka ...


Taniec uliczny w ujęciu lirycznym

W czwartek 17.01.2019 r. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu oraz obejrzeć występ przygotowany przez ucznia 2 klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie - Jakuba Ciąpały wraz ze swoja partnerką Julią Stawską.

Więcej zobacz tutaj...


Wyjazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

W piątek 11 stycznia 2019 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej –  Pawilon Czterech Kopuł, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, mieliśmy okazję odbyć dwie lekcje muzealne. Jedna dotyczyła Grupy Krakowskiej, druga twórczości Henry Moora.

Więcej czytaj tutaj ...


Film jako mit – hollywoodzkie fabuły i ich drugie dno

10 stycznia  2019 roku mieliśmy okazję posłuchać wykładu Adrianny Michno pod nazwą „Film jako mit – hollywoodzkie fabuły i ich drugie dno”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia pojęcia mit z różnych wybranych perspektyw naukowych, co prowadziło z kolei do jego zrekonstruowania w kontekście kulturoznawczym.

Więcej czytaj tutaj ...


Japonia czyli przyszłość jest już teraz (08.01.219)

  Na pierwszym w nowym roku spotkaniu Klubu Podróżnika i drugim TOZD w bibliotece, gościła Maria Tyws. Prelegentka wielokrotnie opowiadała już w bibliotece o swoich wyprawach. Tym razem przyjechała na zaproszenie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, aby zrelacjonować swój wyjazd do Japonii. 

Więcej czytaj tutaj...


05.01.2019 Koncert „100 lat radości” w Teatrze Muzycznym Capitol

Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol oraz kilkunastoosobowa orkiestra pod dyrekcją Adama Lepki przedstawili piękny koncert radości. Było to powtórzenie koncertu sylwestrowego. Przypomniano zaledwie siedemnaście utworów, ale bawiliśmy się świetnie. Prowadzący przypominali różne momenty ze 100 letniej historii państwa polskiego a piosenki oddawały klimat minionego czasu. Zabrzmiały takie przeboje jak: „Ach, jak przyjemnie”, „Radość o poranku”, „Jezu, jak się cieszę”, „Świecie nasz”, „Chłopaki nie płaczą”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Cykady na Cykladach” i wiele innych.

Bawiliśmy się my i artyści, a na bis wspólnie odśpiewali i tańczyli „Bananowy song”.

To był piękny wieczór!

ZM


 Psychologia przesądu czyli dlaczego człowiek współczesny bywa nieracjonalny? (03.01.2019)

Wystarczą dwa żółtka w jajku, kometa, zły sen, czarny kot lub czterolistna koniczyna byśmy stali się mieszkańcami świata magii, dopatrując się w owych faktach znaków, omenów, przepowiedni, czyli znaczeń wykluczanych przez rozum, doświadczenie i zdrowy rozsądek.

Więcej czytaj tutaj ...