Wydarzenia 2017 II półrocze

Tutaj zobacz  Wydarzenia z I półrocza 2017


Mówić nie wprost ...

14 grudnia w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyło się, ostatnie w tym roku, spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład na temat „Mówić nie wprost, czyli o tym, że czytanie sztuki nie jest łatwe” wygłosiła Jolanta Maniecka.

Więcej czytaj tutaj...


Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat

13 grudnia  2017 roku w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie, którego tematem byli  "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat". Tym razem było o kobietach.  

Więcej czytaj tutaj ...


Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

12.12.2017 roku kolejny wyjazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i kolejna dawka wrażeń. Uczestniczyliśmy bowiem w dwóch lekcjach muzealnych. Jedna to "Moda na Cranacha" - wystawa czasowa, druga dotycząca wystaw stałych muzeum.

Więcej czytaj tutaj ...


Wiek to nie powód, by się zestarzeć - o rozwoju człowieka w drugiej połowie życia

  W dniu 07.12.2017 r. odbyło się ostatnie spotkanie zorganizowane przez TOZD w ramach projektu "Zdrowie to skarb". Przedmiotem spotkania  był wykład poprowadzony przez psychoterapeutę Panią Annę Salij-Szyszka p.n. "Wiek to nie powód, by się zestarzeć". Prezentację zagadnienia pani psycholog rozpoczęła  cytatem Konfucjusza - "Nie uczyć człowieka dojrzałego jest marnowaniem człowieka".

Więcej czytaj tutaj ...


Świat sztuki” w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

Sobota  2 grudnia 2017 roku dla uczestników wyjazdu do Wrocławia była pełna wrażeń. Wybraliśmy się w ramach projektu „Świat sztuki” do Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu. Już sam gmach  nas zachwycił.  Biel i przestrzeń jaka została stworzona dla prezentowania dzieł sztuki onieśmiela. Całość tworzy wspaniałą, przyjazną atmosferę do smakowania sztuki, relaksu, kontemplacji.

Więcej czytaj tutaj ...


O szczepieniach słów kilka

Przedmiotem spotkania  30 listopada 2017 roku był temat zawarty w projekcie "Zdrowie to skarb" pt. "O szczepieniach słów kilka". Temat przedstawiła lek. med. Danuta Powierza, która tłumaczyła zebranym jak wielkie znaczenie mają szczepienia przeciw chorobom zakaźnym.
W drugiej części spotkania został przedstawiony kolejny temat z cyklu "To i owo o lekach". Spotkanie zostało dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski w ramach projektu "Zdrowie to skarb".

Więcej czytaj tutaj ...


Madonny kresowe

Wizerunki Matki Bożej prezentowane w wykładzie, zostały przewiezione głównie z Podola, z okolic Tarnopola, Stanisławowa i ziemi halickiej. W Gdańsku w kościele św.Katarzyny znajdują się dwa obrazy: Matki Boskiej Bołszawieckiej i Matki Boskiej Trembowelskiej.

Więcej czytaj tutaj ...


Wpływy, fascynacje i wykluczenia, które zaistniały w toku rozwoju filozofii i sztuki romantycznej

    Filozofia romantyczna powstała w opozycji do oświecenia. Przede wszystkim skupiała się na przywróceniu zaniedbanych przez Kanta i innych myślicieli czasów ancient regim’u kwestiach metafizycznych.

Więcej czytaj tutaj ...


Fidelio Ludwiga van Beethoven'a

  W dniu 17 listopada b.r. po raz kolejny wybraliśmy się do Opery we Wrocławiu. "Fidelio" Ludwiga van Beethoven'a jest jedyną operą napisaną przez tego kompozytora. Powstawała przez prawie 10 lat i jest to jej trzecia wersja. Libretto tej opery to opowieść o miłości i wierności "ubrana" w piękną muzykę, jest ona spotkaniem teatru z muzyką. Spektakl w reżyserii i scenografii Rocc'a, słoweńskiego reżysera operowego, scenarzysty i dramaturga, w wykonaniu zespołu znakomitych artystów operowych, pod kierownictwem muzycznym Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego dostarczył na wiele wrażeń.


Kultowe kawiarnie literackie XX wieku i ich bywalcy

 – wykład pod takim tytułem w dniu 16.11.2017 wygłosiła Barbara Rymarska, uzupełniając ciekawe informacje archiwalnymi zdjęciami, obrazami, tekstami literackimi i anegdotami związanymi z omawianymi miejscami.

Więcej czytaj tutaj ...


Sztuka ulicy

 W dniu 09.11.2017 roku odbyło się w DOK-u kolejne spotkanie zorganizowane przez TOZD.  Przedmiotem spotkania była prezentacja sztuki ulicy  w wykonaniu Pani Marii Tyws. Spotkanie było dofinansowanie przez powiat dzierżoniowski w ramach projektu „Świat sztuki”. Na wstępie prowadząca przedstawiła definicję  sztuki ulicznej, która oznacza działania artystyczne w przestrzeni publicznej.

Więcej czytaj tutaj ...


Józef Piłsudski i Roman Dmowski – drogi do Niepodległości

W środę 08 listopada 2017 roku w Muzeum Miejskim miał miejsce kolejny wykład historyczny w ramach TOZD. Tym razem historyk Janusz Maniecki opisał koncepcje polityczne dwóch wielkich Polaków – Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego, zmierzające do odbudowy Polski w początkach XX wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Cztery łapy i ogon, czyli pisarze i psy

Wydaje się nam - ludziom - że jesteśmy panami świata, że natura jest nam podległa. A przecież… gdyby nie było pszczół, nie byłoby nas - powiedziała na wstępie swojego wykładu „Cztery łapy i ogon, czyli pisarze i psy” Jolanta Maniecka.
  Może więc warto zastanowić się nad tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmują zwierzęta? Wsłuchanie się w siebie i w świat pozwoli na odkrycie odpowiedzialności, która drzemie w każdym człowieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Lubiąża

Od dawna chciałam  zwiedzić zespół klasztorny w Lubiążu. I nadarzyła się taka okazja ponieważ  na sobotę  28 października 2017 roku została zaplanowana wycieczka do Lubiąża. Wyruszyliśmy autokarem z parkingu przy ul. Świdnickiej w naszą kolejną podróż.  Głównym punktem programu było zwiedzanie opactwa cystersów w Lubiążu.

Więcej czytaj tutaj ...


"Diora – fenomen polskiej radiofonii"

– to tytuł spotkania, które odbyło się 25 października 2017 roku w Muzeum Miasta Dzierżoniowa. W swojej wypowiedzi bogato ilustrowanej, slajdami z życia DIORY, Arnold Kordasiewicz  m. in. powiedział:

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Miśni [21.10.2017]

Miśnia... Pierwsze skojarzenie? Dobrze, porcelana. Gdzie leży? We wschodnich Niemczech, w Saksonii, ok. 26 km na północny zachód od Drezna - wzdłuż Łaby (niem.: Elbe), gdyż oba miasta leżą nad ta rzeką.  Aby tam dotrzeć, przejechaliśmy prawie 300 km. Nazwa niemiecka to Meissen.

Więcej czytaj tutaj ...


Przyjaciel chorego (19.10.2017)

„Człowiek ma być prędki do słuchania, nieskory do mówienia” – tymi słowami rozpoczął się wykład pt. „Jak być przyjacielem chorego przyjaciela?”
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na różne nieuleczalne choroby przewlekłe, w tym choroby nowotworowe. Październik jest miesiącem walki z rakiem, dlatego też na spotkaniu TOZD gościliśmy Panie, które w swoim życiu zmagały się i szczęśliwie wygrały walkę z nowotworem.

Więcej czytaj tutaj ...


 „Na perłowej uwięzi – historia księżnej Daisy”

– wykład pod takim tytułem wygłosiła 18.10.2017 r. dla Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie Jolanta Maniecka. Życie dworów – królewskiego czy magnackiego – zawsze wzbudzało dużo emocji. Było niedostępne dla większości poddanych i dlatego było tajemnicze i niezwykle ciekawe.  Ludzie interesowali się również tymi, którzy w owych dworach mieszkali.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura XX i XXI wieku (12.10.2017)

Wykład dotyczył historii dizajnu. Prezentację dzieł najważniejszych projektantów poprzedził wstęp, w którym wyjaśniona została etymologia słowa „dizajn” oraz jego związek z włoskim pojęciem disegno.
Część historyczna rozpoczęła się od nakreślenia sytuacji gospodarczej w XIX wieku. Wynalazek maszyny parowej oraz jej upowszechnienie stworzyło możliwość tańszego i szybszego wyrobu rozmaitych przedmiotów codziennego użytku.

Więcej czytaj tutaj ...



Koncert w Narodowym Forum Muzyki

8 października 2017 po raz kolejny wybraliśmy się na koncert do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tym razem uczestniczyliśmy w recitalu fortepianowym Eugena Indjica. Wprowadzenia do muzyki wykonywanej przez światowej sławy pianistę dokonał Juliusz Adamowski. W koncercie z okazji 206. rocznicy urodzin Ferenca Liszta i 168. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina Eugen Indjic w znakomitym stylu wykonał utwory Roberta Schumana, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Współorganizatorem koncertu było Towarzystwo im. F.Liszta.

B.L.

 


Spacerkiem po ... Jesienne Arboretum

Pomimo tego, że mamy złotą polską jesień, w realu  nie było dzisiaj babiego lata a momentami padał deszcz, jesienny spacer po arboretum w Wojsławicach był kolorowy i ciekawy.
 07 października 2017  oprowadzał nas po nim pan Jerzy Jurczyński. Nasza wiedza na temat świata botanicznego jak się okazało nie jest już taka mała, ponieważ wiele osób z naszego grona dość swobodnie prowadziło rozmowy z przewodnikiem. I tym razem  z ogromnym zainteresowaniem wysłuchiwaliśmy różnych anegdot, ciekawostek przyrodniczych oraz historii powstania tego pięknego zakątka na naszym terenie.

Więcej czytaj tutaj ...


Krajobrazy jak żywe i inne

W dniu 5.10.2017 roku spotkaliśmy się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. K. K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie aby wysłuchać wykładu Pani Marii Tyws pt. "Krajobrazy jak żywe i inne" Wykład zorganizowany został przez TOZD w ramach projektu "Świat sztuki" .

Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po ... Pieszyce Dolne - Bartoszów - Piskorzów (30.09.2017 r.)
Piękna słoneczna pogoda podczas sobotniego spaceru pozwoliła nam bliżej poznać historię, topografię i wygląd kolejnych miejscowości na terenie naszego powiatu.

Więcej czytaj tutaj ...


Kiedy życie wchodzi w jesień

W pierwszych dniach tegorocznej jesieni (28.09.2017) miał miejsce w DOK-u wykład na temat "Kiedy życie wchodzi w jesień". Wykład   zorganizowany został przez TOZD  w ramach projektu "Zdrowie to skarb", który  jest współfinansowany przez  powiat dzierżoniowski. Wykład poprowadziła psycholog Pani mgr Anna Salij-Szyszka.

Więcej czytaj tutaj ...


Niedocenieni polscy władcy: Kazimierz Odnowiciel, Władysław Łokietek, Jan Olbracht, Stefan Batory

W dniu 27.09.2017. roku w gościnnych progach dzierżoniowskiego muzeum prelegent – Janusz Maniecki przedstawił wykład historyczny - „Niedocenieni władcy Polski”. Ukazane zostały losy czterech władców – Kazimierza Odnowiciela, Władysława Łokietka, Jana Olbrachta i Stefana Batorego.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Pszczyny

    Od dawna planowaliśmy zwiedzić Zamek w Pszczynie chyba najpiękniejszą rezydencję w województwie Śląskim i jedną z największych atrakcji województwa. I to się spełniło, bo w sobotę 23 września 2017 roku wyruszyliśmy w naszą kolejną podróż właśnie do Pszczyny.
Program wycieczki był bardzo bogaty i ciekawy. Zakładał między innymi zwiedzanie: pokazowej Zagrody Żubrów, Zamku, Rynku, Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz spacer po zaporze w Goczałkowicach i zwiedzanie pokazowych Ogrodów Kapias.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura pawilonów ogrodowych

W czwartek 21 września 2017 roku Pani Agnieszka Gola uwagę słuchaczy skupiła na architekturze pawilonów ogrodowych przełomu XVIII i XIX wieku.
    W XVIII wieku w Anglii, pod wpływem prądów filozoficznych i literackich, powstaje nowy typ ogrodu, w którym sztywne ramy geometrycznego ogrodu barokowego zastąpione zostają swobodną kompozycją inspirowaną naturą.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po ... Bielawa-Piława Dolna

 „Co się odwlecze to nie uciecze” - pierwszego września padał deszcz i było zimno, za to we wtorek 19 września  pogoda nam dopisała i spacer z Bielawy, przez Górę Parkową, Myśliszów, Owiesno do Piławy Dolnej uważam za najlepszy.

Więcej czytaj tutaj ...


Bolesław Leśmian - król bez korony

Wykład Jolanty Manieckiej wygłoszony na spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury – 14.09.2017 r.
 To miała być opowieść o przemijaniu, ale również o najbardziej ludzkich prawdach, o prawie do miłości, do realizacji własnych planów, o prawie do szczęścia…

Więcej czytaj tutaj ...


Pałace w Czechach (wycieczka 09-10.09.2017)

Kilka już razy zdobywaliśmy czeskie zamki i teraz znów postanowiliśmy spróbować szczęścia. Tym razem rzecz rozgrywała się na północy tego kraju. Należałoby przypomnieć, że czeskie słowo "zamek" odpowiada polskiemu "pałac". Można nawet mówić o mimowolnej grze słów, gdyż budowle będące zamkami z czasem przebudowywano na pałace.

Więcej czytaj tutaj ...


Jan Lechoń - wybitny poeta i tragiczny emigrant

 7 września br. polonistka Barbara  Rymarska w swoim wykładzie pt.„Jan Lechoń – wybitny poeta i tragiczny emigrant”  przybliżyła nam postać jednego z najzdolniejszych poetów polskich XX wieku i przypomniała jego znane wiersze.

Więcej czytaj tutaj ...


 Wycieczka Ryga-Talin-Petersburg - 16-23.08.2017 r.

"Jeśli ktoś przeżył noc w Leningradzie choć raz, ten pokocha to miasto jak ja". W tym zmieniającym nazwy mieście spędziliśmy 4 noce, ale przed dotarciem do niego zwiedziliśmy po drodze stolice dwóch republik nadbałtyckich: Rygę i Tallin.

Więcej czytaj tutaj ...