Wydarzenia 2020
Nowotwór duszy (29.10.2020)
Nowotwory duszy to takie zdarzenia, sytuacje, sposoby myślenia, które, tak jak rak, wgryzają się w nasze ciała i psychikę. Opanowują je i są poważnym zagrożeniem dla rozwoju.
Więcej czytaj w artykule Małgorzaty Kuśmierek ...
Popołudnie organowe w NFM we Wrocławiu
25 października 2020 roku był jednym z dni inauguracji organów piszczałkowych w NFM we Wrocławiu. Z tej okazji w tym dniu odbyły się trzy koncerty z wykorzystaniem tego niezwykłego instrumentu, zaprojektowanego i wykonanego przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Nasza grupa z TOZD wzięła udział w drugim tego dnia koncercie p.t. "Popołudnie organowe".
Architektura z surowej gliny (Agnieszka Gola 22.10.2020)
Surowa glina jako materiał budowlany znana jest od tysiącleci. Stosowali ją mieszkańcy starożytnej Mezopotamii i Egiptu, prekolumbijskiej Ameryki czy dawnych Chin. O zaletach gliny pisał już w I w n.e. rzymski historyk Gajusz Pliniusz Starszy: „Czyż nie mamy w Afryce i Hiszpanii murów z ziemi [...]. Takie mury przetrwają wieki, są odporne na deszcz, wiatr, ogień a ich trwałość jest wyższa od cementu."
Olga Boznańska – malarka portrecistka
Olga Boznańska jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku, nazywana jest szarą malarką lub malarką ciszy. Urodziła się w Krakowie w 1865 roku w rodzinie polsko-francuskiej. Nauki rysunku i malarstwa pobierała w prywatnych szkołach w Krakowie i Monachium. Okres monachijski Boznańska uważała za najważniejszy w swoim artystycznym życiu.(...)
Sylwetkę niezwykłej malarki – psychologicznej portrecistki przedstawiła w dniu 21.10.2020 roku Pani Maria Tyws.
Cafe BODO - Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu
Pod takim tytułem odbył się w dniu 16.10.2020 koncert z cyklu "Muzyka Filmowa w Filharmonii Sudeckiej". Jak sam tytuł głosi głównym bohaterem był Eugeniusz Bodo z Hanką Ordonówną i ich do dziś popularne piosenki.
Mokra awaria
15.10.2020 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Dbam o zdrowie”. Tym razem tematem przewodnim były dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Temu zagadnieniu poświęcony został wykład p.t. „Mokra awaria”, który przedstawiła lek. med. Pani Danuta Powierza.
„Sztuka lekarstwem na ból istnienia” - 8.10.2020 / DOK
Na deszcz i niepogodę, na smutki i burości wszelkie… szukamy lekarstwa. I ono jest. Blisko. Na wyciągnięcie ręki. Zawsze, gdy jest potrzebne. Na imię ma „Sztuka”. Czytamy książki, słuchamy muzyki, chodzimy do teatru, podziwiamy sztuki plastyczne. I nasza codzienność nabiera kolorów.
Bracia Karamazow
W sobotę 3 października 2020 liczna grupa członków i sympatyków TOZD uczestniczyła w niezwykłym przedstawieniu w Teatrze Polskim we Wrocławiu. „Bracia Karamazow” to wybitne dzieło, w którym Dostojewski porusza wątki filozoficzne i moralne dylematy człowieka.
Marta Kisiel, Martyna Raduchowska - pisarki z Dolnego Śląska
W czwartek 1 października 2020 roku odbyło się spotkanie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, podczas którego Adrianna Michno przybliżyła twórczość dwóch pisarek z Dolnego Śląska – Marty Kisiel oraz Martyny Raduchowskiej.
Jak uczucia i emocje przemawiają przez ciało.
„Nie ma nic bardziej ludzkiego niż emocje” - tak powiedział James Frey. Natomiast Olga Tokarczuk napisała, że „najbardziej niebezpieczne są emocje, ponieważ one obsesyjnie szukają jakiejkolwiek formy ekspresji”. I to właśnie zagadnienia związane z emocjami i uczuciami oraz ich wpływem na ludzkie ciało były tematem spotkania w dniu 30.09.2020 roku. A spotkanie poprowadziła psycholog Pani Karola Kotecka-Koba.
Kościoły słupowe w Norwegii (24.09.2020)
Wykład dotyczył historii oraz ewolucji norweskich kościołów słupowych (nor. stavkirke). Podzielony był na trzy zasadnicze części.
Pierwsza skupiała się na wyjaśnieniu etymologii nazwy tego typu obiektów oraz ich pochodzenia. Stav z norweskiego oznacza „słup”. Owe narożne słupy stanowią charakterystyczny stelaż na którym opiera się cała konstrukcja kościoła. Ponadto również jego ściany składają się z pionowych desek. Kościół słupowy zatem jest budowlą, gdzie elementy pionowe dominują nad elementami poziomymi.
Więcej czytaj w artykule Patrycji Mazurek ...
Powtórka z historii – hetman koronny Stanisław Żółkiewski
W środę 23 września 2020 r. w ramach realizacji projektu “Ciekawi siebie i świata”, w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się kolejne spotkanie z cyklu – powtórka z historii. Tym razem powtórki dokonał historyk Romuald Wojciechowski, który przeniósł nas do XVI wieku, czasu w którym żył Stanisław Żółkiewski.
Antoni Kępiński – rzadki przykład człowieka – spotkanie 17.09.2020
W rozpędzonym świecie znaleźć chwilę dla siebie. Zatrzymać się i pomyśleć. I spotkać się z drugim człowiekiem… Najlepiej takim, który wie dużo. Może wszystko?
Antoni Kępiński to jeden z najwybitniejszych, obok Korczaka, Wojtyły czy Tischnera, przedstawicieli polskiej humanistyki.
Spacer do Wojsławic
W ramach projektu „Dbaj o zdrowie” wybraliśmy się w dniu 15.09.br. do Arboretum w Wojsławicach. Arboretum jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na przestrzeni wielu lat zgromadzono tu drzewa, krzewy oraz byliny z różnych rejonów świata, aczkolwiek spotyka się tu także liczne rodzime gatunki i odmiany botaniczne.
Pobliskie Czechy - 12.09.2020
Jechaliśmy drogami trochę krętymi, dla górskich widoków. Nie do końca udało się jednak zrealizować ten zamysł, z powodu zamkniętej drogi w kierunku Radkowa i Karłowa. Z Kudowy mieliśmy tylko ok. 20 km do pierwszego celu - Opocna. Jest to trzytysięczne, nieco senne miasteczko, którego główną atrakcją jest pałac, nazywany też z czeska zamkiem (co po czesku znaczy "pałac" właśnie). W gruncie rzeczy ma on pewne cechy zamku, w szczególności strategiczne położenie na skale.
Nalepa i Loebl, czyli poezja i blues
10 września br. na kolejnym czwartkowym spotkaniu gościliśmy Pana Sławomira Rodaka, który przedstawił wykład pt. ”Nalepa i Loebl czyli poezja i blues”. Wykład rozpoczęty został fragmentem przepięknej piosenki „Anna” autorstwa Bogdana Loebla (tekst) i Tadeusza Nalepy (muzyka).
Walne Zebranie Członów TOZD 2020
Walne Zebranie Członków TOZD w tym roku odbyło się nietypowo bo 10 września w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury przy ul. Świdnickiej 23. Zebranie otworzyła i powitała uczestników prezes stowarzyszenia Zofia Mirek.
Wyprawa na Szczeliniec
Tysiące schodów i piękne widoki - oto Szczeliniec Wielki /919 m.n.p.m/ czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych, który był naszym celem w sobotę 5 września 2020 r. Wycieczkę rozpoczęliśmy na parkingu w Karłowie, skąd czekało nas mozolne podejście schodami na wyrównaną powierzchnię szczytu. Do pokonania było ponad 600 schodów i 150 m różnicy poziomów.
Więcej czytaj w notatce Grażyny Biernat...
Tycjan - malarz kolorysta
Po długiej przerwie i wygaszonej działalności Towarzystwa, przy zachowaniu zalecanych ostrożności kontynuując realizację projektu “Świat sztuki” (dofinansowanego przez budżet powiatu dzierżoniowskiego), spotkaliśmy się 03 września 2020 r. Głównym bohaterem spotkania był Tycjan - malarz kolorysta.
Wycieczka - środkowy wschód Polski (28-30.08.2020)
Właściwie to mieliśmy jechać na Białoruś ale tamtejsza sytuacja polityczna się skomplikowała i zostało to odłożone. Wybraliśmy się za to też trochę na wschód, ale na środkowy, w rejon Piotrkowa Trybunalskiego i Radomia. Tym razem grupa była mniejsza i podróżowaliśmy małym autobusem (bądź: busem) mercedes sprinter.
Rozpoczęliśmy od Piotrkowa Trybunalskiego. Przymiotnik "trybunalski" w nazwie bierze się od trybunału koronnego, który tam się mieścił, a został ustanowiony przez Stefana Batorego w roku 1578 (i trwał do 1792 roku). Piotrków był jedną z dwóch siedzib trybunału. Był to sąd apelacyjny oraz do spraw wagi państwowej. Wiąże się z zamkiem, który zwiedziliśmy.
Więcej w artykule Janusza Mirka...
Spacer po zdrowie - Mościsko
Kolejna wycieczka z cyklu "Dbam o zdrowie" to wyprawa w dniu 06.08.2020 r. do Mościska.
Udaliśmy się tam szynobusem, co stanowiło wielką atrakcję dla niektórych uczestników wycieczki /pierwszy raz w życiu podróżowali tym środkiem transportu ! /.
Poznawanie Mościska rozpoczęliśmy od stacji kolejowej, która powstała w 1855 r. na tzw. Magistrali Podsudeckiej łączącej Legnicę z Katowicami.
Spacer wokół góry Kuczaba
Już po raz drogi w tym roku, w sobotę 18 lipca miałam przyjemność poprowadzić członków i sympatyków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej na spacer w ramach projektu dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie "Dbam o zdrowie". Jedną z form tej dbałości są górskie spacery po pobliskich Górach Sowich.
Gnejsowa Górka we Włókach
Sobotę 13 czerwca 2020 roku wielu z nas będzie długo pamiętać, bowiem po trzech miesiącach bezczynności w Towarzystwie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Pandemia koronawirusa bardzo zmieniła nasze plany aktywności i odsunęła wiele z nich na przyszły rok. Spacer z Dzierżoniowa do Włók i z powrotem był zaplanowany na powitanie wiosny w marcu. Powitaliśmy zatem lato i pogoda też była stosowna.
Viva, La Mexico!
10 marca 2020 r. w ramach Klubu Podróżnika zorganizowanego wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej po raz kolejny spotkaliśmy się w bibliotece z Marią Tyws. Tym razem prelegentka opowiedziała publiczności o swojej wyprawie do Meksyku.
Koncert symfoniczny w Filharmonii Sudeckiej
W dniu 6 marca 2020 r., w ramach Roku Beethovenowskiego - 250 Rocznicy Urodzin, w Filharmonii Sudeckiej odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego. W programie był Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 z udziałem skrzypka Wiktora Kuzniecowa (Rosja), po przerwie orkiestra wykonała III Symfonię Es-dur op.54 "Eroica". Wspaniała muzyka jak i jej wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami.
BL
"Gdyby kultura miała skrzydła ..."
O swoim wykładzie, wygłoszonym 5 marca b.r. "Gdyby kultura miała skrzydła ... Od Dobrawy do Rumcajsa, czyli co wiemy o kulturze naszych południowych sąsiadów" jego autorka Janina Weretka-Piechowiak napisała:
Wyjazd do Huty Szkła "Julia"
W ramach projektu „Ciekawi siebie i świata” wybraliśmy się w dniu 03.03.2020 r. do Huty Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach. Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce.
Koncert 10-ciu tenorów w Dzierżoniowie
Dzień 29 lutego 2020 r. był dniem szczególnym i to nie tylko dlatego, że 29 lutego jest raz na cztery lata, ale dlatego że w dzierżoniowskim kinie Zbyszek odbył się wyjątkowy koncert - koncert 10-ciu tenorów. Nie być tam i nie słyszeć na żywo jednocześnie brzmiących, zgranych, pięknych i mocnych tenorów to jakby nie wiedzieć o czym się mówi. Naszym przewodnikiem w trakcie koncertu był jeden z wykonawców tenor Bartosz Kuczyk.
Architektura przemysłowa
W dniu 27 lutego b.r. po raz kolejny mogliśmy wysłuchać wykładu Pani Agnieszki Gola, która odkryła przed nami historię początków i rozwój architektury obiektów przemysłowych.
Więcej czytaj w artykule Agnieszki Gola ...
Kawa czy herbata ?
W powietrzu zapach czarnej kawy co wabi zmysły aromatem, ale lubimy - wybacz kawo pić również i herbatę. Prawie każdy poranek podobny, parzymy ten "napój bogów i mędrców". Taki przydomek dla kawy i herbaty nadano już wieki temu. Czy słusznie ? Spotkanie w Domu Seniora w dniu 26 lutego 2020r. urozmaiciła nam zaproszona przez TOZD pani Elżbieta Dzwolak. Pani Elżbieta to prawdziwa pasjonatka i kawy i herbaty.
Wyjazd do Teatru Polskiego we Wrocławiu
Piątkowy wieczór 21.02.2020 roku spędziliśmy w Teatrze Polskim we Wrocławiu uczestnicząc w spektaklu „Filadelfijska opowieść” Philipa Barry'ego w przekładzie Teresy Kwaśnickiej i wyreżyserowanym przez Stanisława Melskiego. „Filadelfijska opowieść” to komedia romantyczna, której akcja toczy się w latach 30-tych ubiegłego stulecia, w czasach jazzu, tańca i zabawy. Główna bohaterka Tracy Lord (Beata Śliwińska) zamierza po raz drugi wyjść za mąż. Jej czarowi i błyskotliwości ulegają trzej mężczyźni (przyszły mąż, były mąż i reporter miejscowej prasy). Liczne intrygi, słowne pojedynki, manewry miłosne, taniec oraz śpiew i świetna gra aktorów zapewniły nam dobrą zabawę i pogodny nastrój.
L.B.
Filadelfijska opowieść - kadr z relacji na https://youtu.be/WNEDooULLQA?
Goralenvolk - historia zdrady
Pan profesor Romuald Wojciechowski odwiedził nas w DOK 20 lutego 2020 r. żeby opowiedzieć nam jak to się stało że, Polacy powszechnie okrzyknięci jako nieugięci patrioci dopuścili się takiej zdrady. Czy górale to nie Polacy?
Proszę siadać, historia krzesła
W dniu 19 lutego br. odbył się kolejny wykład, na którym historię krzesła Iwona Gołaj przedstawiła za pomocą slajdów, omawiając mniej lub bardziej szczegółowo przedstawione "siedzisko".
Koncert Walentynkowy
15 lutego byliśmy na gali koncertowej Vivat Opera! Vivat Operetka! Ponad czterdziestoosobowy zespół artystów Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu porwał nas do baśniowej krainy najpiękniejszych przebojów. Piękne układy baletowe, wirtuozerskie arie i wspaniała gra aktorska solistów złożyły się na spektakl pełen wrażeń. Artyści zadbali o to abyśmy razem z nimi się świetnie bawili.
Medialne wędrówki po Turcji"
13 lutego 2020 miałem zaszczyt gościć w Dzierżoniowie i w ramach spotkania pt. "Medialne wędrówki po Turcji" zaprezentować kraj. W trakcie mojego wykładu przybliżyłem uczestnikom spotkania ramy geopolityczne w jakich znajduje się Turcja podając też podstawowe liczby dotyczące tego kraju.
Koncert Narodowej Symfonicznej Orkiestry Litewskiej
W dniu 07.02.2020 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się koncert z okazji 30-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Przed koncertem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przywitał gości i przedstawiciela konsulatu Litwy w Polsce, który w krótkim przemówieniu przedstawił równie burzliwe jak Polski losy Litwy oraz radość ze wspólnego obchodzenia tej rocznicy.
Powtórka z historii Śląska
Choć w roku 2019 jedno z naszych spotkań poświęcone było powstaniom śląskim, to w bieżącym roku postanowiliśmy ponownie wrócić do tematu. Dlaczego? Otóż w tym roku przypada 100 rocznica wybuchu drugiego powstania śląskiego. Mało kto wie, że to właśnie ten zryw był zakończony sukcesem.(...) I tak 06 lutego 2020 r. w gościnnych progach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie kolejną lekcję: “Powtórkę z historii Śląska” poprowadził dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu - lekcja muzealna
Niebo zachmurzone, pada deszcz i nic nie przypomina tradycyjnej zimy a przysłowie "Idzie luty podkuj buty" już zupełnie straciło aktualność. To duży krok do kiepskiego nastroju. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej ma jednak bardzo dobry sposób na poprawę samopoczucia. 4 lutego 2020r. bo o tym dniu mowa jedziemy do Wrocławia do Muzeum Przyrodniczego.
Od Ruryka do Putina (30.01.2020)
Styczeń nowego roku zakończyliśmy wykładem p.t. „Od Ruryka do Putina”, który poprowadził Pan Antoni Krzysztof Kraiński. Wykładowca przedstawił wybrane fakty obrazujące wzajemne relacje Polski i Rosji na przestrzeni wieków.
Lekcja muzealna - Michael Willmann
Monograficzna wystawa dzieł Michaela Willmanna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to cel naszej wyprawy do Muzeum Czterech Kopuł 28 stycznia 2020r. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej nie mogło opuścić takiej okazji jaką jest oglądanie blisko 100 obrazów Michaela Willmanna, śląskiego artysty doby baroku zwanego śląskim Rembrandtem. Po raz pierwszy w jednym miejscu można było obejrzeć ogromny wybór dzieł śląskiego mistrza. Oczywiście zwiedzanie wzbogaciły swoją wiedzą profesjonalne edukatorki Pani Justyna Oleksy i Pani Iwona Gołaj.
Zdrada to niesłychana czyli o zawiłych ścieżkach miłości w literaturze pięknej (23.01.2020).
Dawno temu, ktoś słysząc, co jest tematem wykładu, zawołałby: O tempora, o mores! Jeszcze w XX wieku był to temat tabu w wielu środowiskach. Od podjęcia tego tematu powstrzymywała mnie przez czas jakiś nie pruderia, ale statystyka. Wynika z niej, że współcześnie „cztery na pięć polskich związków małżeńskich lub partnerskich doświadczy zdrady''. Czyli mówiąca ten wykład z prawdopodobieństwem graniczącym niemal z pewnością, sama może być bohaterką swojej wypowiedzi (…).
Historia szopek krakowskich
Konstruktorzy-budowniczy szopek są na całym świecie, ale szopkarze SZOPKI KRAKOWSKIEJ są wyjątkowi i dlatego w 2018 roku SZOPKARSTWO KRAKOWSKIE jako pierwszy polski wpis trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W imieniu polskiej delegacji w Port Louis na Mauritiusie osiągnięcia polskiego szopkarstwa przedstawiła kilkunastoletnia Emilia Krawczyk - prawnuczka nestora szopkarstwa Mariana Dłużniewskiego, którego wielką, ale małą (tzn. o wysokości poniżej 70 cm) szopkę można jeszcze do 31 stycznia podziwiać w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie.
Lekcję muzealną 22 stycznia b.r. poświęciłam ludziom, którzy przyczynili się do tego, że szopkarstwo krakowskie przetrwało mimo wielu zawirowań historii.
Czytaj więcej w artykule Danuty Szeligi ...
Jak dbać o wzrok?
Jednym z najważniejszych zmysłów jest wzrok. Według światowej organizacji zdrowia w krajach rozwiniętych, drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku po zaćmie jest jaskra. Podsumowanie wykładu „Jak dbać o wzrok” z 16.01.2020r. Marii Kwiatkowskiej i Laury Kaczmarek z Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki czytaj tutaj ...
Podróże po Białorusi
Spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej 10 stycznia 2020 r. po raz pierwszy odbyło się w niedawno otwartym Domu Seniora przy ulicy Świdnickiej w Dzierżoniowie. Naszym gościem i prelegentem był dr Andrzej Waszkiewicz z Białorusi, z pochodzenia Polak, historyk, pracownik Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie. Grodno nad Niemnem wzmiankowano po raz pierwszy w XII wieku.
Historia malarstwa kobiet
Wszystko zaczęło się od Arystotelesa. To on jako pierwszy ogłosił, że kobiety biologicznie nie są zdolne do jakiejkolwiek twórczej działalności. To nieprawda i same kobiety udowodniły to poprzez swoją twórczość we wszystkich artystycznych jak również naukowych działaniach. To jednak prawda, że bycie artystką wymagało szczególnego samozaparcia. 9 stycznia b.r. w DOK Pani Iwona Gołaj z wrocławskiego Muzeum Narodowego poświęciła nam swój czas aby pokazać medialnie i opowiedzieć o kobietach, które w świecie sztuki osiągnęły bardzo wiele i zasługują na wielkie uznanie oraz nieustanną pamięć. Był to jej autorski wybór autorek i ich dzieł.
Rosja na bogato
We wtorkowe popołudnie 7 stycznia 2020 roku Maria Tyws zabrała nas w kolejną wirtualną podróż do dwóch największych rosyjskich miast, Moskwy i Petersburga. Są to równocześnie miasta reprezentacyjne, niekoniecznie typowe dla całego kraju. Spotkanie miało charakter prezentacji zdjęć, z omówieniem odnośnych tematów.
Koncert noworoczny
Nowy rok rozpoczęliśmy w dniu 04.01.2020 wyjazdem do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Prowadzący koncert p.t. "Arie, pieśni i piosenki wiedeńskie" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej dyrygent Bartosz Żurakowski wprowadził nas wraz z orkiestrą w radosny nastrój dawnych balów na wiedeńskich salonach.