Blue Flower

Wydarzenia 2020


Zdrada to niesłychana czyli o zawiłych ścieżkach miłości w literaturze pięknej (23.01.2020).

    Dawno temu, ktoś słysząc, co jest tematem wykładu, zawołałby: O tempora, o mores! Jeszcze w XX wieku był to temat tabu w wielu środowiskach. Od podjęcia tego tematu powstrzymywała mnie przez czas jakiś nie pruderia, ale statystyka. Wynika z niej, że współcześnie „cztery na pięć polskich związków małżeńskich lub partnerskich doświadczy zdrady''. Czyli mówiąca ten wykład z prawdopodobieństwem graniczącym niemal z pewnością, sama może być bohaterką swojej wypowiedzi (…).

Więcej czytaj tutaj ...


Historia szopek krakowskich

Konstruktorzy-budowniczy szopek są na całym świecie, ale szopkarze SZOPKI KRAKOWSKIEJ są wyjątkowi i dlatego w 2018 roku SZOPKARSTWO KRAKOWSKIE jako pierwszy polski wpis trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W imieniu polskiej delegacji w Port Louis na Mauritiusie osiągnięcia polskiego szopkarstwa przedstawiła kilkunastoletnia Emilia Krawczyk - prawnuczka nestora szopkarstwa  Mariana Dłużniewskiego, którego wielką, ale  małą  (tzn. o wysokości poniżej 70 cm) szopkę można jeszcze do 31 stycznia podziwiać w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie.
Lekcję muzealną 22 stycznia b.r. poświęciłam ludziom, którzy przyczynili się do tego, że szopkarstwo krakowskie przetrwało mimo wielu zawirowań historii.

Czytaj więcej w artykule Danuty Szeligi ...


Jak dbać o wzrok?

Jednym z najważniejszych zmysłów jest wzrok. Według światowej organizacji zdrowia w krajach rozwiniętych, drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku po zaćmie jest jaskra. Podsumowanie wykładu „Jak dbać o wzrok” z 16.01.2020r. Marii Kwiatkowskiej i  Laury Kaczmarek z Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki czytaj tutaj ...


Podróże po Białorusi

Spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej 10 stycznia 2020 r. po raz pierwszy odbyło się w niedawno otwartym Domu Seniora przy ulicy Świdnickiej  w Dzierżoniowie. Naszym gościem i prelegentem był  dr Andrzej Waszkiewicz z Białorusi, z pochodzenia Polak, historyk, pracownik Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie. Grodno nad Niemnem wzmiankowano po raz pierwszy w XII wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Historia malarstwa kobiet

    Wszystko zaczęło się od Arystotelesa. To on jako pierwszy ogłosił, że kobiety biologicznie nie są zdolne do jakiejkolwiek twórczej działalności. To nieprawda i same kobiety udowodniły to poprzez swoją twórczość we wszystkich artystycznych jak również naukowych działaniach. To jednak prawda, że bycie artystką wymagało szczególnego samozaparcia. 9 stycznia b.r. w DOK Pani Iwona Gołaj z wrocławskiego Muzeum Narodowego poświęciła nam swój czas aby pokazać medialnie i opowiedzieć o kobietach, które w świecie sztuki osiągnęły bardzo wiele i zasługują na wielkie uznanie oraz nieustanną pamięć. Był to jej autorski wybór autorek i ich dzieł.

Więcej czytaj tutaj...


Rosja na bogato

We wtorkowe popołudnie 7 stycznia 2020 roku Maria Tyws zabrała nas w kolejną wirtualną podróż do dwóch największych rosyjskich miast, Moskwy i Petersburga. Są to równocześnie miasta reprezentacyjne, niekoniecznie typowe dla całego kraju. Spotkanie miało charakter prezentacji zdjęć, z omówieniem odnośnych tematów.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert noworoczny

Nowy rok rozpoczęliśmy w dniu 04.01.2020 wyjazdem do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Prowadzący koncert p.t. "Arie, pieśni i piosenki wiedeńskie" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej dyrygent Bartosz Żurakowski wprowadził nas wraz z orkiestrą w radosny nastrój dawnych balów na wiedeńskich salonach.

Więcej czytaj tutaj ...