Blue Flower

Wydarzenia 2019

 Tu znajdziesz artykuły z Wydarzenia 2019 (I półrocze)


Wyjazd do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

W dniu 18 października b.r.  wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert p.t. Przeboje srebrnego ekranu, który odbył się w ramach Dni Muzyki Filmowej. Podczas koncertu usłyszeliśmy muzykę filmową w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego, który też prowadził narrację tegoż koncertu.

Więcej czytaj tutaj ...


O antykach słów kilka

  „Dawno dawno temu” to trzy magiczne słowa , które wprowadzają w nastrój tajemniczości i ciekawości tego co minęło i zostawiło swoje ślady do czasów obecnych. Takimi pierwszymi śladami ze szkła, porcelany i fajansu są kielichy, talerze, patery i wazony, o których bardzo  ciekawie opowiadała Krystyna Czekaj. Wykład 10 października 2019 r „O antykach słów kilka” był wzbogacony o historię tych wyrobów i był bogato ilustrowany przeźroczami.

Więcej czytaj tutaj ...


NFM - Klasycy wiedeńscy

W dniu 6 października b.r. po raz kolejny wybraliśmy się do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, tym razem na koncert "Klasycy wiedeńscy". Wysłuchaliśmy dwie symfonie Es-dur Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jarosława Thiela.

Więcej zobacz tutaj ...


Wycieczka do Tarnowskich Gór (05.10.2019)

Około 1490  roku chłop Rybka "odkrył pierwszą bryłę kruszcu" (jak podaje plansza w muzeum) zawierającą srebro i dzięki temu mała wieś na terenie obecnych Tarnowskich Gór zaczęła się szybko rozwijać. Powstała osada górnicza, kopalnie i szyby wydobywcze. Pod koniec XVIII w. odkryto kolejne złoża i założono kopalnię Fryderyk.

Więcej czytaj tutaj ...


Francoise Sagan - ikona swojego pokolenia (03.10.2019)

Francoise Sagan jedna z największych postaci francuskiej literatury powojennej, ale też – jak twierdzi jej biografka – jedna z pierwszych całkowicie wyemancypowanych i wolnych kobiet XX wieku. W latach 50. i 60. stała się wręcz ikoną swego pokolenia.

Więcej czytaj tutaj ....


Wycieczka do Czech (28-29.09.2019)

Czechy środkowe były celem naszej kolejnej wyprawy do tamtejszych zamków. Tym razem odwiedziliśmy obiekty leżące blisko siebie (po 20-25 km), ok. 40-50 km na południe od Pragi. Pierwszym ze zwiedzanych zabytków był klasztor w Sazavie.

Więcej czytaj tutaj ...


  Praktyczne wskazówki internisty

 „Ruch to zdrowie” niektórzy uważają że to zwykły oklepany slogan, ale ten pogląd na szczęście się zmienia. Korzystanie z aktywnego relaksu najlepiej na świeżym powietrzu leczy i ciało i duszę. Drugim bardzo ważnym aspektem zdrowego i długiego życia jest pozytywna odpowiedź na pytanie, które trzeba sobie zadawać na co dzień to:  „Czy wiesz co jesz” . (...)  Bardzo praktycznych rad udzieliła nam Pani doktor lek. med. Danuta Powierza na spotkaniu w DOK  26 września 2019r. Pani doktor poruszyła wiele ważnych tematów, które dotyczą wszystkich a szczególnie ludzi w wieku emerytalnym.

Więcej czytaj tutaj ...


Józef Rotblat – polski noblista z angielskim paszportem

W dniu 25 września br. wysłuchaliśmy wykładu dr Moniki Jędrusik o urodzonym w 1908 r. w Warszawie Józefie Rotblacie. Światowej sławy fizyk i obrońca pokoju jest w kraju urodzenia niemal nieznany. Do tego stopnia, że kiedy w 1995 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla w jednej z polskich gazet ukazała się notka z informacją, że pochodził z Łodzi.

Więcej czytaj tutaj ...


Osiedla robotnicze (19.09.2019)

Tematem wykładu była historia oraz rozwój osiedli patronackich w wybranych miastach Europy oraz Polski.
Wystąpienie otworzyła krótka charakterystyka epoki industrialnej wraz z jej konsekwencjami gospodarczymi (kapitalizm przemysłowy), społecznymi (powstanie klasy robotniczej oraz kultury masowej), a także architektonicznymi - pojawienie się w miastach zabudowań fabrycznych oraz osiedli patronackich fundowanych przez właścicieli fabryk dla swoich pracowników.

Więcej czytaj tutaj ...


Ja i ekologia - segregacja odpadów

W ramach realizacji  projektu “Ja i ekologia”, w piątek 13 września 2019 r. udaliśmy się z wizytą do ECO Ekologicznego Centrum Odzysku  Sp.z o.o , aby  dowiedzieć się co się dzieje ze śmieciami, które zazwyczaj beztrosko wrzucamy do kosza i czy rzeczywiście ich segregacja w miejscu ich powstawania jest taka ważna.

Więcej czytaj tutaj ...


Wędrówka przez Uzbekistan

12-go września br. gościliśmy Panią Marię Tyws, która licznie zgromadzonym słuchaczom TOZD  przekazała swoje wrażenia z wycieczki do Uzbekistanu. Jest to jeden z krajów  leżących w Środkowej Azji  mający za sobą długą i burzliwą historię.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Zielonej Góry i okolic  (6-7.09.2019)

„Ach jak przyjemnie” Po bardzo słonecznych i upalnych wakacjach rozpoczynamy nowy sezon z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. W gronie kolegów, koleżanek tak naprawdę przyjaciół wyruszamy zwiedzać Ziemię Lubuską. Województwo Lubuskie  zostało utworzone w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej z woj. gorzowskiego i zielonogórskiego. Nie ma wyraźnych wykładni skąd nazwa. Podobno przyjęto ją biorąc pod uwagę fakt historyczny i wzorowano się  na  nazwie dawnego piastowskiego plemienia Lubuszan, którzy mieszkali w grodzie Lubusz w obrębie obu brzegów rzeki Odry.

Więcej czytaj tutaj ...


O świecie, który odszedł. Proza Włodzimierza Odojewskiego

5 września 2019r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie, pierwsze po wakacjach, Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat „O świecie, który odszedł. Proza Włodzimierza Odojewskiego”  przedstawiła Jolanta Maniecka. Odojewski należy do grona najwybitniejszych prozaików pokolenia "Współczesności", debiutujących w połowie lat 50.

Więcej czytaj tutaj ...