Wydarzenia 2024

 


Walne Zebranie Członków TOZD

  W dniu 14 marca 2024 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Zebranie otworzyła Prezes stowarzyszenia Zofia Mirek. Na  przewodniczącą zebrania wybrano Aleksandrę Figurę, protokolantką zebrania została Barbara Lemańska.

Więcej czytaj tutaj ...


Dizajn i estetyka Bauhausu (14.03.2024)

Wykład stanowi próbę przedstawienia historii Bauhausu i wpływu programu szkoły na najsłynniejsze projekty zrealizowane w jej murach. Bauhaus był rewolucyjną szkołą założoną w 1919 roku przez Waltera Gropiusa. 

Więcej czytaj tutaj ...


O Marii Czubaszek

7 marca 2024 - Maria Czubaszek – słów kilka. Kilka słów o takiej kobiecie? To się nie mogło udać. Słów było wiele i zostało jeszcze mnóstwo niewypowiedzianych. I teraz wszyscy, którzy byli na spotkaniu, będą ich szukać samodzielnie. Maria Czubaszek była wyjątkowa.

Więcej czytaj tutaj ...


Życie polityczne w latach 60. i 70. jako źródło satyry politycznej w PRL-u (06.03.2024)

Satyra, zwłaszcza polityczna, zawsze była obrazem i recenzją prowadzonej przez państwo (partię) polityki. Nie była rewolucją i nie zmieniała świata (choć dominowała w okresach politycznych przesileń), ale na pewno wpływała na sposób myślenia o otaczającym obywateli świecie.

Więcej czytaj tutaj ...


Medialna wędrówka po USA (05.03.2024)

Marcowe spotkanie z  Klubem Podróżnika poświęcone było Stanom Zjednoczonym, o których opowiadała  Małgorzata Kopyra. Przemierzyliśmy trasę ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA, zahaczyliśmy też o kilka największych atrakcji na południu tego ogromnego kraju.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W sobotę, 2 marca 2024 roku, pojechaliśmy do Wrocławia, by zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które mieści się w uniwersyteckim gmachu głównym. Przed zabytkowym budynkiem, który z zewnątrz znają chyba wszyscy, czekał na nas  pan Arkadiusz Felkle – wrocławski przewodnik, który wyjawił nam wiele uniwersyteckich tajemnic związanych z historią i ludźmi uniwersytetu.

Więcej czytaj tutaj ...


O hortensjach inaczej

Hortensje.[...] O ich tajnikach, uprawie i hodowli opowiadała nam  w ostatni dzień lutego 2024 roku p. Hanna Grzeszczak-Nowak.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Hydropolis

27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który kojarzy się jednoznacznie z lodem i śniegiem, czyli jednym ze stanów skupienia wody. Woda to życie, bez niej go nie ma, jej brak lub nadmiar jest jednym z największych problemów.

Więcej czytaj tutaj ...


Kultura rycerska

Nie ma chyba postaci bardziej kojarzącej się z epoką średniowiecza, niż rycerz okuty w zbroję, walczący konno na kopie z innym rycerzem o cześć pięknej damy. Taki obraz utrwaliły nie tylko średniowieczna literatura i sztuka, ale też XIX- i XX-wieczna kultura popularna. Jacy byli naprawdę średniowieczni rycerze i wybranki ich serc? O prawdziwych rycerzach w dniu 22 lutego opowiedziała nam Agnieszka Gola.

Więcej czytaj tutaj ...


Magdalena Abakanowicz

21.02.2024 roku wysłuchaliśmy niezwykłego wykładu o niezwykłej kobiecie - Magdalenie Abakanowicz, a wykład poprowadziła także niezwykła osoba – kustosz i edukator w Muzeum Narodowym we Wrocławiu p. Barbara Przerwa.

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu - joga 2024 cz.1

  Już 8 stycznia 2024 zaczęliśmy kolejny rok z warsztatami ruchu - jogą Samandhi. Pod nieobecność Pani Iwony Rasińskiej-Sikora z obiema grupami zajęcia prowadziła Pani Patrycja Kotlińska. Dziękujemy Patrycji za możliwość kontynuacji warsztatów podczas nieobecności Pani Iwony.

Więcej czytaj tutaj ...


Pokaż mi swój język, a powiem ci, kim jesteś... (15.02.2024)

Prócz licznych funkcji języka, takich jak informacyjna, ekspresywna czy impresywna, jest rzadko uświadamiana chyba przez użytkowników języka funkcja prezentacyjna. 

Więcej czytaj tutaj ...


Kampania przeciw przemocy - taniec w Dzierżoniowie

One Billion Rising” to akcja, która organizowana jest od trzynastu lat w walentynki (14 lutego). Jest to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet.

Więcej czytaj tutaj ...


Dieta w osteoporozie

Na  drugim w tym roku (14.02.2024 r.) spotkaniu  w filii dzierżoniowskiej biblioteki publicznej gościliśmy  dietetyczkę p. Monikę Wilkos, która przekazała nam cenne informacje na temat osteoporozy i diety zalecanej w walce z tą przypadłością.

Więcej czytaj tutaj ...


I Brass Plus Festival 2024: W tanecznym rytmie, szałowo i filmowo

10.02.2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na  koncert pt.  „W tanecznym rytmie, szałowo i filmowo”, który był drugim koncertem w I Brass Plus Festival 2024.  Gościnnie z zespołem Tria Corda wystąpiła  Granit Wind Orchestra ze Strzegomia.

Więcej czytaj tutaj ...


 „Make Love Not War”, czyli czego słuchały Dzieci – Kwiaty?

  8 lutego w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury zebrała się, jak zwykle bardzo liczna, grupa miłośników dobrej muzyki, by udać się w kolejną wyprawę w przeszłość, tym razem w lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte.

Więcej czytaj tutaj...


Wędrówka po Albanii (06.02.2024)

"Wschód słońca najlepiej oblewać filiżanką dobrej kawy", "Robota nie zając, najpierw kawa", "Kawa to idealny pomysł, by zacząć dzień". Wprawdzie nie był to początek dnia, bo godzina 16 ale wprowadzeni w dobry nastrój w Miejskiej Bibliotece w Ratuszu wysłuchaliśmy świetnego wykładu Pani Izabeli Nowek o Albanii.

Więcej czytaj tutaj ...


Spektakl teatralny "Tirza"

03 lutego mieliśmy niewątpliwą okazję przyjrzeć się  człowiekowi, mężczyźnie,  mężowi, ojcu, który był głównym bohaterem spektaklu "Tirza". 

Więcej czytaj tutaj ...


Węgierski rock

Któż z nas, wychowanych na muzycznych „trójkowych” audycjach, nie fascynował się mocnym węgierskim rockiem? I któż z nas nie widział lśniących i kolorowych okładek płyt topowych wykonawców rocka naszych bratanków (Locomotiv GT, Omega, Illés, Scorpió, Zsusa Koncz, Kati Kovács)?  A jeśli nie, to na kolejnym w tym roku spotkaniu muzycznym (01.02.2024 r.) umożliwił nam to p. Sławek Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


AI - rewolucja na rynku kreatywnym z perspektywy jednego grafika

31 stycznia miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Grużlewskiej na temat AI, sztucznej inteligencji, która w ostatnim czasie stała się chwytliwym tematem zarówno wśród miłośników nowych technologii jak i w świadomości zwykłych ludzi.

Więcej czytaj tutaj ...


Mądrej głowie dość dwie słowie 

25 stycznia 2024 roku słuchacze poświęconego przysłowiom wykładu M. Jadwigi Stępień „Mądrej głowie dość dwie słowie” często się uśmiechali. Najpierw dlatego, że „Na św. Pawła [czyli w dzień tego wykładu] połowa zimy przepadła”,(...)

Więcej czytaj tutaj ...


Polacy w monarchii Austro-Węgierskiej

 "Przy Tobie, Najjaśniejszy Panie, stoimy i stać chcemy" To słowa listu skierowanego do austriackiego cesarza Franciszka Józefa 10 grudnia 1866 roku przez Galicyjski Sejm Krajowy. Ugoda z Austrią spowodowana była nadzieją że cesarz odbuduje Polskę. Na wykład historyczny zaprosiło nas Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej 18 stycznia do sali DOK a wykładowcą był Pan profesor Romuald Wojciechowski. 

Więcej czytaj tutaj ...


Prawda i zmyślenie w legendach polskich (17.01.2024)

 Jak twierdzą badacze przeszłości, większość działalności człowieka zostawiła po sobie jakieś trwałe ślady. Mogą to być pradawne narzędzia, naczynia kuchenne lub rysunki naskalne.

Więcej czytaj tutaj ...


Zemsta nietoperza  -  operetka Johanna  Straussa  (syna)

12 stycznia 2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na operetkę ”Zemsta Nietoperza‘’ Johanna Straussa (syna).

Więcej czytaj tutaj ...


Janis Joplin - dziewczyna z małego miasteczka, ale o wielkim głosie

Janis Joplin - zakompleksiona dziewczyna z Teksasu, brzydkie kaczątko i „odrzucona kobieta o najpiękniejszej duszy świata” to urodzona w 1943 roku wokalistka obdarzona niepodrabialnym, chropowatym i nieco skrzeczącym  głosem oraz nadzwyczajną sceniczną charyzmą. (...). Historię krótkiego życia tej indywidualności w świecie muzyki  przedstawił nam w dniu 11.01.2024 roku p. Sławomir Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


Indie u stóp Himalajów (09.01.2024 Klub Podróżnika)

Wyprawa w północne regiony Indii połączyła niezwykłą ekspresję indyjskiej kultury z niesamowitymi wrażeniami jakich dostarczają wysokogórskie krajobrazy. Rozpoczynając wędrówkę od New Delhi, z pewnością warto zatrzymać się przy wspaniałej Świątyni Lotosu, która jest kultowym miejscem dla wyznawców bahaizmu. 

Więcej czytaj tutaj ...


Sen nocy letniej - Teatr Polski we Wrocławiu

Jak magia to magia "Sen nocy letniej" w zimowy wieczór.  Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej 5 stycznia zaprosiło nas do wspólnego spędzenia czasu w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mieliśmy przyjemność obejrzeć  baśń dramatyczną w 5 aktach Williama Shakespeare w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt: "Sen Nocy Letniej".

Więcej czytaj tutaj ...


Wątki autobiograficzne w twórczości Sergiusza Piaseckiego

4 stycznia 2024 roku bardzo liczne audytorium, zgromadzone w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, wysłuchało wykładu poświęconego życiu i twórczości pisarza Sergiusza Piaseckiego (1901-1964).

Więcej czytaj tutaj ...