Wydarzenia 2024

 


Dzieje pewnego papieru

Tematem wykładu Marii Jadwigi Stępień, który 3 października 2024 r. odbył się w DOK-u, była „Historia pewnego papieru”. Tym intrygującym papierem okazał się papier toaletowy.

Więcej czytaj tutaj ...


"Ziemia jest kwadratowa i wklęsła - najciekawsze błędne lub dziwaczne mapy, od średniowiecza po czasy współczesne"

W dniu 26 września 2024 spotkaliśmy się na wykładzie Zuzanny Grużlewskiej poświęconym historii map i błędów popełnianych przez kartografów od średniowiecza po czasy współczesne.

Więcej czytaj tutaj ...


Wykluczenie informacyjne (cyfrowe) – co to znaczy?

W dniu 25 września 2024 odbył się wykład na temat wykluczenia informacyjnego zwanego też cyfrowym. Wykluczenie cyfrowe, podział cyfrowy, e-wykluczenie, wykluczenie informacyjne, wykluczenie informatyczne – terminy stosowane do określenia różnicy między osobami i społeczeństwami mającymi dostęp do techniki informatycznej, a tymi, które takiego dostępu nie mają.

Więcej czytaj tutaj ...


Rusini, Małoruscy, Ukraińcy czyli historia pewnego narodu (19.09.2024)

Putin wciąż marzy o wielkiej Rosji. Od 24 lutego 2022 trwa  inwazja na Ukrainę. Zachodnim liderom nie mieściło się w głowie, że ktoś w Europie może chcieć krwawej wojny, w której giną ludzie, tylko dlatego, że pragnie powiększyć swoje imperium.(...) 
Sytuację na Ukrainie i na świecie przedstawił nam Romuald Wojciechowski, którego jak zwykle słuchamy z wielkim zaciekawieniem i przyjemnością.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura warszawskich "Tygrysów" (12.09.2024)

Wykład Patrycji Mazurek ukazał przekrojowo drogę do kariery oraz twórczość jednego z najsłynniejszych zespołów architektonicznych – „Tygrysów”, czyli Wacława Kłyszewskego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. 

Więcej czytaj tutaj ...


Zastosowaniu różnych olejów jadalnych w profilaktyce zdrowia

W pierwszy wrześniowy i upalny czwartek (05.09.2024 r.) wysłuchaliśmy wykładu p. Moniki Wilkos na temat  znaczenia olejów roślinnych w codziennej diecie.

Więcej czytaj tutaj ...


Spotkanie integracyjne

W dniu 4 września b.r. odbyło się przy grillu na terenie dzierżoniowskiego OSiR-u spotkanie integracyjne. Była to okazja do wspólnego biesiadowania i rozmów w szerszym gronie, na które ciągle mamy mało czasu przed wykładami.

Więcej czytaj tutaj ...


Argentyna i Brazylia czyli w rytmie tanga i salsy (03.09.2024)

  Wakacje się skończyły podróżowaliśmy po kraju i za granicą, portfele schudły ale w myśl słów: "Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi" jesteśmy pełni wspomnień i zadowoleni. Nigdy jednak nie mamy dość, więc z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy podróżniczych wspomnień Pani Marii Tyws w Bibliotece w Rynku.

Więcej czytaj tutaj ...


Parada  - rozpoczęcie sezonu kulturalno-sportowego

W dniu 01 września 2024 Gmina Miejska Dzierżoniów zorganizowała paradę będącą otwarciem Sezonu Kulturalno – Sportowego połączonego z Festynem na zakończenie wakacji. 

Więcej czytaj tutaj ...


Notatka z wycieczki do Trzebnicy

W środę 28 sierpnia 2024 roku wyruszyliśmy do Trzebnicy – miasta związanego z kultem św. Jadwigi Śląskiej, której wizerunki niejednokrotnie spotykaliśmy na szlakach naszych podróży.

Więcej czytaj tutaj ...


Ignacy Paderewski - wirtuoz, filantrop, mąż stanu (27.08.2024)

Wyjątkowo liczna grono słuchaczy przybyło na prelekcję Toma Lenkiewicza zorganizowaną we współpracy TOZD z dzierżoniowską biblioteką. Sto szesnaście osób z zaciekawieniem słuchało wykładu o Ignacym Janie Paderewskim postaci niezwykle ważnej dla historii Polski, ale okazuje się, że nie tak dobrze znanej.

Więcej czytaj tutaj ...


Bliska Szwajcaria (19.08.2024)

Czeska Szwajcaria to park krajobrazowy (i formalnie narodowy) położony w północno-zachodnich Czechach, przy granicy z Niemcami. Nazwa ta została wprowadzona w XVIII w. przez malarzy szwajcarskich, zauroczonych okolicami.

Więcej czytaj tutaj ...


Wtorek 23 lipca to Dzień Włóczykija!

Najlepiej obchodzić go włócząc się po sowiogórskich zakamarkach. Z Kamionek kawałek szosą, przez łąkę docieramy do miejsca zwanego Niedźwiedzim Gruntem. Jakże inaczej  dziś ten zakątek wygląda !

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer Krzyżowa - Świdnica

Po nocnych burzach i ulewach czwartek 11 lipca rozpoczął się obiecującą pogodą. Szynobusem Kolei Dolnośląskich pojechaliśmy do Krzyżowej aby poznać zakamarki sąsiedniego powiatu.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Nysy

(...) 09 lipca we wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Nysy. Było świetnie. Nysa to piękne miasto, pełne zabytków. Wprawdzie pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy było muzeum ale może trochę przekornie zacznę od miasta.

Więcej czytaj tutaj ...


Bieszczady (28.06 - 01.07.2024)

Zaplanowaliśmy zwiedzenie południowo-wschodniej części Polski, którą roboczo nazwaliśmy Bieszczadami. W zasadzie to Podbieszczadzie (jeśli nie mamy nic przeciwko neologizmom), w każdym razie nie trasy górskie.

Więcej czytaj tutaj ...


Anna Bilińska - życie i twórczość

Tuż przed wakacjami, 27 czerwca 2024 roku gościliśmy, już drugi raz w tym roku, kustoszkę Muzeum Narodowego we Wrocławiu p. Barbarę Przerwa. Tym razem przedstawiona została polska malarka  żyjąca w  czasach, kiedy świat sztuki zdominowany był przez mężczyzn. 

Więcej czytaj tutaj ...  


Strzegom – Granitowe serce Polski

 25 sierpnia 2024r. wybraliśmy się na wycieczkę do Strzegomia, którego początki sięgają wczesnego średniowiecza. Już około X wieku istniała tu osada i gród. Prawa miejskie  uzyskało miasto  w 1242 z rąk księżnej Anny (żony Henryka Pobożnego).

Więcej czytaj tutaj ...


Typografia w pigułce

Wykład (20.06.2024) poświęcony został najważniejszym pojęciom i zasadom z zakresu typografii i projektowania graficznego druku. Rozpoczęła go refleksja na temat sposobu percepcji obrazów przez ludzkie oko.

Więcej czytaj tutaj ...


Zwiedzamy Złoty Stok  
 
To nie było dawno, dawno temu. To w sobotę 15 czerwca całą grupą wybraliśmy się zwiedzać Złoty Stok (dawniej Reichenstein), miasteczko leżące na Dolnym Śląsku w powiecie ząbkowickim przy granicy z Czechami.

Więcej czytaj tutaj ...


Mądrej głowie dość dwie słowie

Słuchacze II wykładu z cyklu „Mądrej głowie dość dwie słowie” wygłoszonego przez  Marię Jadwigę Stępień 13 czerwca 2024 roku poznali znaczenie i okoliczności powstania kolejnych polskich przysłów i powiedzeń.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer wiosenny - Dobrocin

W chłodny poranek 12 czerwca 2024 r. jedziemy autobusem linii 45 do Gilowa. Wchodzimy na żółty szlak turystyczny biegnący opłotkami wsi. Zarośnięta droga prowadzi nas w stronę wzgórz zwanych Gilówkami.

Więcej czytaj tutaj ...


Polanica Zdrój

Słoneczna sobota 8 czerwca 2024 r. to czas na wyjazd w niby dobrze znane miejsce w naszym regionie. Wycieczka w sam raz na dzisiejszą pogodę - cieniste aleje w Parku Zdrojowym, głośne ptasie trele w jego mniej uczęszczanych zakątkach.

Więcej czytaj tutaj ...


Woda w sztuce ogrodowej (06.06.2024)

Od tysięcy lat woda stanowi ważny element w sztuce ogrodowej. Dzięki niej  może bujnie rozwijać się roślinność. Orzeźwia w upalne dni wprowadzając przyjemny mikroklimat.

Więcej czytaj tutaj ...


Świat jest fascynujący - Klub Podróżnika

We wtorkowe popołudnie 04 czerwca Dariusz Stępień zaprosił nas na gawędę o Rwandzie. Kraj położony w Afryce Środkowo-Wschodniej, w którym nie używa się reklamówek z plastiku.

Więcej czytaj tutaj ...


Śladami Bacha - wycieczka (29.05 - 01.06.2024)

Muzyka towarzyszyła człowiekowi od niepamiętnych czasów. Jej ślady, podobnie do takich elementów nadbudowy jak ozdoby i rysunki, znajdujemy już w paleolicie. Te przejawy aktywności są nawet znacznie starsze niż religie.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzyczny bukiet kwiatów – koncert z okazji Dnia Matki

26.05. 2024 r. wybraliśmy się z okazji Dnia Matki  na koncert do ATM Scena na Bielanach  pt. Muzyczny Bukiet Kwiatów. Jechaliśmy bardzo zadowoleni  bo  ta muzyczna uczta kończyła ten wyjątkowy dla wszystkich mam dzień.

Więcej czytaj tutaj ...


Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem

 24.05.2004 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert  symfoniczny Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem.  W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy symfonię koncertującą Es-dur na skrzypce  i altówkę Wolfganga Amadeusa Mozarta, dzieło równie znane, co tajemnicze.

Więcej czytaj tutaj ...


Co oznacza informacja „najlepiej spożywać do...” 

23 maja 2024 roku na spotkaniu z p. Moniką Wilkos zmierzyliśmy się z kolejnym istotnym zagadnieniem naszej codzienności. Tym razem związanym z interpretacją informacji o trwałości artykułów  spożywczych, czyli jak rozumieć oznaczenia „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”

Więcej czytaj tutaj ...


Majowy spacer

Majowy spacer po polach, miedzach, w słońcu i przy lekkim wietrzyku do miejsca niezwykle ciekawego. 21 maja poszliśmy z Alei Bajkowych Gwiazd  drogą rowerową z Dzierżoniowa w kierunku Uciechowa. Trasa jest płaska, z rozległymi widokami.

Więcej czytaj tutaj ...


O Diable Łańcuckim

16 maja 2024 roku słuchacze wykładu Marii Jadwigi Stępień na temat „Diabeł Łańcucki i jego historia” przenieśli się w czasy, kiedy żył urodzony w 1551 roku Stanisław Stadnicki „ze Żmigroda, pan na Łańcucie, starosta zygwulski”, zwany Diabłem Łańcuckim.

Więcej czytaj tutaj ...


Czy możliwe jest śpiewanie rocka po czesku?

Aby poszukać odpowiedzi na to pytanie, liczna jak zwykle, grupa miłośników dobrej muzyki zebrała się 9 maja b.r. w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. W jakim języku należy śpiewać rocka?  Funkcjonują różne poglądy na ten temat.

Więcej czytaj tutaj ...


Wpływ wczesnodziecięcych relacji z matką na późniejszą relację z nią i innymi osobami.

Relacja z matką to najważniejsza relacja dla małego dziecka. To jak ona się układa, decyduje o naszym rozwoju emocjonalnym. Ten temat przybliżyła nam w czasie wykładu 08.05.2024 r. Jolanta Kudera.

Więcej czyta tutaj ...


Moja podróż do Nepalu (Klub Podróżnika 07.05.2024)

Pierwsze skojarzenie z Nepalem? – Oczywiście Himalaje. Warto jednak odwiedzić ten kraj nie tylko dla surowego piękna tych najwyższych gór świata. Nepal urzeka także swoją wielokulturowością i wieloetnicznością, wspaniałą newarską architekturą i doskonałą kuchnią. 

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Ziębic

26 kwietnia, w ramach projektu „Ciekawi siebie i świata”, pojechaliśmy na wycieczkę do Ziębic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Domu Śląskiego, które mieści się w Ziębickim Ratuszu.

Więcej czytaj tutaj ...


Nadwymiarowe emocje - skąd ta złość

„Skąd ta złość” - to temat wykładu, którego wysłuchaliśmy 25.04.2024 r. Prelegentką była Jolanta Kudera. Złość to nasza pierwotna emocja która mówi nam o tym, czy coś jest dla nas dobre, czy złe.

Więcej czytaj tutaj ..


Wiosenne Arboretum w Wojsławicach

Wiosna to czas kiedy natura budzi się do życia, wszystko wokół  pięknieje a rośliny eksplodują  kolorami i zapachami. Szczególnie mocno widać ten proces w ogrodach botanicznych i na modnych ostatnio miejskich łąkach kwietnych.  Chcąc doświadczyć  wiosennego spektaklu przyrody udaliśmy się w dniu 24.04.2024 roku do  arboretum w Wojsławicach, w którym różnorodność przyrody jest wręcz oszałamiająca.

Więcej czytaj tutaj ...


Recital fortepianowy – Romantyczność…

20 kwietnia 2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na recital fortepianowy  pt  „Romantyczność". Romantyzm w muzyce zaczął się rodzić już w twórczości Beethovena.

Więcej czytaj tutaj ...


Nikiszowiec - górnośląskie dzieło Emila i Georga Zillmannów (18.04.2024)

Górnośląskie osiedle Nikiszowiec stanowi jeden z najlepiej zachowanych i najciekawszych przykładów osiedli robotniczych w Polsce. Jego powstanie związane jest rewolucją przemysłową, która na zawsze zmieniła charakter regionu, wpływając na jego kulturę, krajobraz i architekturę.

Więcej czytaj tutaj ...


Churchill - człowiek i historia

Bohaterem długo wyczekiwanego wykładu, który w dniu 11.04.2024 r. poprowadził p. Romuald Wojciechowski  był niezwykle utalentowany polityk, przywódca, strateg i wizjoner, wyśmienity mówca, pisarz, malarz i najwybitniejszy Brytyjczyk wszech czasów. Ta osobowość to Winston Churchill (1874-1965).

Więcej czytaj tutaj ...


„La bella Sicilia” (09.04.2024)

  Ilustrowana wieloma fotografiami prelekcja Marii Jadwigi Stępień  „La bella Sicilia"  przeniosła uczestników kwietniowego spotkania Klubu Podróżnika na tę największą na Morzu Śródziemnym wyspę i pozwoliła choć w części zobaczyć, jak żyje się pod czerwono-żółtą flagą z trinakrią (zwaną też triskelionem).

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka granicą Trójmiasta powiatu dzierżoniowskiego

W sobotę 6 kwietnia, przy pięknej pogodzie poszliśmy na spacer pod znakiem minionej historii powiatu. Wyruszyliśmy z Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego w stronę przejazdu kolejowego, za którym znajduje się Mały Dworzec Kolei Sowiogórskiej.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert  Reunifikation NFM we Wrocławiu

5 kwietnia 2024 r.  wybraliśmy się na koncert  Reunifikation do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncert poprzedził występ Chóru Chłopięcego NFM, który poprowadziła dyrygentka Małgorzata Podzielny przy akompaniamencie Agnieszki Lewandowskiej Gryś na fortepianie.

Więcej czytaj tutaj ...


Religie monoteistyczne

W czwartkowe popołudnie 04 kwietnia wysłuchaliśmy  wykładu Janusza Mirka „Religie monoteistyczne”. Prelegent  przedstawił genezę religii monoteistycznych.

Więcej czytaj tutaj ...


Notatka z wycieczki do Wlenia i Siedlęcina

Uczestnicy zorganizowanej przez TOZD autokarowej wycieczki do Wlenia i Siedlęcina, na którą wyruszyliśmy rankiem  3 kwietnia 2024 roku, znacznie poszerzyli swą wiedzę o życiu śląskich książąt i rycerzy w czasach średniowiecza.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer wiosenny 2024

We wtorek 26 marca b.r. rozpoczęliśmy sezon wycieczek pieszych Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Po zimowej przerwie należało spokojnie rozruszać się - najlepsza na to jest trasa niezbyt długa, w miarę płaska i bardzo widokowa.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert Wielkopostny – Cierniami uwieńczona…

23 marca 2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na Koncert Wielkopostny – Cierniami uwieńczona…  Czas wielkiego postu to w tradycji chrześcijańskiej szczególny moment w roku -  poprzedzający męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Więcej czytaj tutaj ...


Burgenromantik – średniowiecze oczyma romantyków (21.03.2024)

  Burgenromantik to nurt artystyczny wyrosły na fali romantycznego zainteresowania średniowieczem. Wywodzi się on od zrodzonego w Anglii w końcu XVIII wieku gothic revival (odrodzenie gotyku).

Więcej czytaj tutaj ...


Średniowieczne Kryptydy

W przeddzień kalendarzowej wiosny 20 marca w Domu Seniora mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego i magicznego wykładu. Pani Zuzanna Grużlewska w towarzystwie swoich asystentów  Obiego i Maksa, którzy pomogli jej przedstawić temat bardzo obrazowo, opowiedziała nam o średniowiecznych kryptydach i zmiennocieplnej grupie gadów o jaszczurkach.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum archeologiczne

Minęło tylko kilka dni a my odwiedzamy kolejne wrocławskie muzea. Tym razem 15.03.2024 roku wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego i Muzeum Militariów. Obydwa mieszczą się  w średniowiecznych zabudowaniach  Arsenału Miejskiego zwanym Arsenałem Mikołajowskim, należących do najciekawszych zabytków architektury mieszczańskiej Wrocławia.  

Więcej czytaj tutaj ... 


Walne Zebranie Członków TOZD

  W dniu 14 marca 2024 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Zebranie otworzyła Prezes stowarzyszenia Zofia Mirek. Na  przewodniczącą zebrania wybrano Aleksandrę Figurę, protokolantką zebrania została Barbara Lemańska.

Więcej czytaj tutaj ...


Dizajn i estetyka Bauhausu (14.03.2024)

Wykład stanowi próbę przedstawienia historii Bauhausu i wpływu programu szkoły na najsłynniejsze projekty zrealizowane w jej murach. Bauhaus był rewolucyjną szkołą założoną w 1919 roku przez Waltera Gropiusa. 

Więcej czytaj tutaj ...


O Marii Czubaszek

7 marca 2024 - Maria Czubaszek – słów kilka. Kilka słów o takiej kobiecie? To się nie mogło udać. Słów było wiele i zostało jeszcze mnóstwo niewypowiedzianych. I teraz wszyscy, którzy byli na spotkaniu, będą ich szukać samodzielnie. Maria Czubaszek była wyjątkowa.

Więcej czytaj tutaj ...


Życie polityczne w latach 60. i 70. jako źródło satyry politycznej w PRL-u (06.03.2024)

Satyra, zwłaszcza polityczna, zawsze była obrazem i recenzją prowadzonej przez państwo (partię) polityki. Nie była rewolucją i nie zmieniała świata (choć dominowała w okresach politycznych przesileń), ale na pewno wpływała na sposób myślenia o otaczającym obywateli świecie.

Więcej czytaj tutaj ...


Medialna wędrówka po USA (05.03.2024)

Marcowe spotkanie z  Klubem Podróżnika poświęcone było Stanom Zjednoczonym, o których opowiadała  Małgorzata Kopyra. Przemierzyliśmy trasę ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA, zahaczyliśmy też o kilka największych atrakcji na południu tego ogromnego kraju.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W sobotę, 2 marca 2024 roku, pojechaliśmy do Wrocławia, by zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które mieści się w uniwersyteckim gmachu głównym. Przed zabytkowym budynkiem, który z zewnątrz znają chyba wszyscy, czekał na nas  pan Arkadiusz Felkle – wrocławski przewodnik, który wyjawił nam wiele uniwersyteckich tajemnic związanych z historią i ludźmi uniwersytetu.

Więcej czytaj tutaj ...


O hortensjach inaczej

Hortensje.[...] O ich tajnikach, uprawie i hodowli opowiadała nam  w ostatni dzień lutego 2024 roku p. Hanna Grzeszczak-Nowak.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Hydropolis

27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który kojarzy się jednoznacznie z lodem i śniegiem, czyli jednym ze stanów skupienia wody. Woda to życie, bez niej go nie ma, jej brak lub nadmiar jest jednym z największych problemów.

Więcej czytaj tutaj ...


Kultura rycerska

Nie ma chyba postaci bardziej kojarzącej się z epoką średniowiecza, niż rycerz okuty w zbroję, walczący konno na kopie z innym rycerzem o cześć pięknej damy. Taki obraz utrwaliły nie tylko średniowieczna literatura i sztuka, ale też XIX- i XX-wieczna kultura popularna. Jacy byli naprawdę średniowieczni rycerze i wybranki ich serc? O prawdziwych rycerzach w dniu 22 lutego opowiedziała nam Agnieszka Gola.

Więcej czytaj tutaj ...


Magdalena Abakanowicz

21.02.2024 roku wysłuchaliśmy niezwykłego wykładu o niezwykłej kobiecie - Magdalenie Abakanowicz, a wykład poprowadziła także niezwykła osoba – kustosz i edukator w Muzeum Narodowym we Wrocławiu p. Barbara Przerwa.

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu - joga 2024 cz.1

  Już 8 stycznia 2024 zaczęliśmy kolejny rok z warsztatami ruchu - jogą Samandhi. Pod nieobecność Pani Iwony Rasińskiej-Sikora z obiema grupami zajęcia prowadziła Pani Patrycja Kotlińska. Dziękujemy Patrycji za możliwość kontynuacji warsztatów podczas nieobecności Pani Iwony.

Więcej czytaj tutaj ...


Pokaż mi swój język, a powiem ci, kim jesteś... (15.02.2024)

Prócz licznych funkcji języka, takich jak informacyjna, ekspresywna czy impresywna, jest rzadko uświadamiana chyba przez użytkowników języka funkcja prezentacyjna. 

Więcej czytaj tutaj ...


Kampania przeciw przemocy - taniec w Dzierżoniowie

One Billion Rising” to akcja, która organizowana jest od trzynastu lat w walentynki (14 lutego). Jest to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet.

Więcej czytaj tutaj ...


Dieta w osteoporozie

Na  drugim w tym roku (14.02.2024 r.) spotkaniu  w filii dzierżoniowskiej biblioteki publicznej gościliśmy  dietetyczkę p. Monikę Wilkos, która przekazała nam cenne informacje na temat osteoporozy i diety zalecanej w walce z tą przypadłością.

Więcej czytaj tutaj ...


I Brass Plus Festival 2024: W tanecznym rytmie, szałowo i filmowo

10.02.2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na  koncert pt.  „W tanecznym rytmie, szałowo i filmowo”, który był drugim koncertem w I Brass Plus Festival 2024.  Gościnnie z zespołem Tria Corda wystąpiła  Granit Wind Orchestra ze Strzegomia.

Więcej czytaj tutaj ...


 „Make Love Not War”, czyli czego słuchały Dzieci – Kwiaty?

  8 lutego w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury zebrała się, jak zwykle bardzo liczna, grupa miłośników dobrej muzyki, by udać się w kolejną wyprawę w przeszłość, tym razem w lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte.

Więcej czytaj tutaj...


Wędrówka po Albanii (06.02.2024)

"Wschód słońca najlepiej oblewać filiżanką dobrej kawy", "Robota nie zając, najpierw kawa", "Kawa to idealny pomysł, by zacząć dzień". Wprawdzie nie był to początek dnia, bo godzina 16 ale wprowadzeni w dobry nastrój w Miejskiej Bibliotece w Ratuszu wysłuchaliśmy świetnego wykładu Pani Izabeli Nowek o Albanii.

Więcej czytaj tutaj ...


Spektakl teatralny "Tirza"

03 lutego mieliśmy niewątpliwą okazję przyjrzeć się  człowiekowi, mężczyźnie,  mężowi, ojcu, który był głównym bohaterem spektaklu "Tirza". 

Więcej czytaj tutaj ...


Węgierski rock

Któż z nas, wychowanych na muzycznych „trójkowych” audycjach, nie fascynował się mocnym węgierskim rockiem? I któż z nas nie widział lśniących i kolorowych okładek płyt topowych wykonawców rocka naszych bratanków (Locomotiv GT, Omega, Illés, Scorpió, Zsusa Koncz, Kati Kovács)?  A jeśli nie, to na kolejnym w tym roku spotkaniu muzycznym (01.02.2024 r.) umożliwił nam to p. Sławek Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


AI - rewolucja na rynku kreatywnym z perspektywy jednego grafika

31 stycznia miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Grużlewskiej na temat AI, sztucznej inteligencji, która w ostatnim czasie stała się chwytliwym tematem zarówno wśród miłośników nowych technologii jak i w świadomości zwykłych ludzi.

Więcej czytaj tutaj ...


Mądrej głowie dość dwie słowie 

25 stycznia 2024 roku słuchacze poświęconego przysłowiom wykładu M. Jadwigi Stępień „Mądrej głowie dość dwie słowie” często się uśmiechali. Najpierw dlatego, że „Na św. Pawła [czyli w dzień tego wykładu] połowa zimy przepadła”,(...)

Więcej czytaj tutaj ...


Polacy w monarchii Austro-Węgierskiej

 "Przy Tobie, Najjaśniejszy Panie, stoimy i stać chcemy" To słowa listu skierowanego do austriackiego cesarza Franciszka Józefa 10 grudnia 1866 roku przez Galicyjski Sejm Krajowy. Ugoda z Austrią spowodowana była nadzieją że cesarz odbuduje Polskę. Na wykład historyczny zaprosiło nas Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej 18 stycznia do sali DOK a wykładowcą był Pan profesor Romuald Wojciechowski. 

Więcej czytaj tutaj ...


Prawda i zmyślenie w legendach polskich (17.01.2024)

 Jak twierdzą badacze przeszłości, większość działalności człowieka zostawiła po sobie jakieś trwałe ślady. Mogą to być pradawne narzędzia, naczynia kuchenne lub rysunki naskalne.

Więcej czytaj tutaj ...


Zemsta nietoperza  -  operetka Johanna  Straussa  (syna)

12 stycznia 2024 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na operetkę ”Zemsta Nietoperza‘’ Johanna Straussa (syna).

Więcej czytaj tutaj ...


Janis Joplin - dziewczyna z małego miasteczka, ale o wielkim głosie

Janis Joplin - zakompleksiona dziewczyna z Teksasu, brzydkie kaczątko i „odrzucona kobieta o najpiękniejszej duszy świata” to urodzona w 1943 roku wokalistka obdarzona niepodrabialnym, chropowatym i nieco skrzeczącym  głosem oraz nadzwyczajną sceniczną charyzmą. (...). Historię krótkiego życia tej indywidualności w świecie muzyki  przedstawił nam w dniu 11.01.2024 roku p. Sławomir Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


Indie u stóp Himalajów (09.01.2024 Klub Podróżnika)

Wyprawa w północne regiony Indii połączyła niezwykłą ekspresję indyjskiej kultury z niesamowitymi wrażeniami jakich dostarczają wysokogórskie krajobrazy. Rozpoczynając wędrówkę od New Delhi, z pewnością warto zatrzymać się przy wspaniałej Świątyni Lotosu, która jest kultowym miejscem dla wyznawców bahaizmu. 

Więcej czytaj tutaj ...


Sen nocy letniej - Teatr Polski we Wrocławiu

Jak magia to magia "Sen nocy letniej" w zimowy wieczór.  Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej 5 stycznia zaprosiło nas do wspólnego spędzenia czasu w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mieliśmy przyjemność obejrzeć  baśń dramatyczną w 5 aktach Williama Shakespeare w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt: "Sen Nocy Letniej".

Więcej czytaj tutaj ...


Wątki autobiograficzne w twórczości Sergiusza Piaseckiego

4 stycznia 2024 roku bardzo liczne audytorium, zgromadzone w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, wysłuchało wykładu poświęconego życiu i twórczości pisarza Sergiusza Piaseckiego (1901-1964).

Więcej czytaj tutaj ...