Wydarzenia 2018 II półrocze
Tutaj znajdziesz Wydarzenia 2018 ( cz.I)
Świątynie sztuki
19 grudnia 2018 r. Adrianna Michno przybliżyła nam temat „świątyń sztuki”. Po wstępnym rozpoznaniu uwarunkowanego historycznie znaczenia tego terminu i jego związków z „religią sztuki”, przedstawione zostało również metaforyczne rozumienie „świątyni sztuki” jako koncepcji możliwej do zastosowania przy analizie współczesnych miejsc pełnych sztuki. Dlatego też w dalszej części wykładu ciężar narracji był położony na muzea i ich przestrzenie.
Żyj z pasją
13 grudnia 2018 r. w DOK-u odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej na temat ”Żyj z pasją”. Temat ten przybliżyła, licznie zgromadzonym uczestnikom spotkania, psycholog Anna Salij-Szyszka. Rozpoczęła od pytania, które postawiła wszystkim zgromadzonym - Komu potrzebna jest pasja? Czy jest nam ona bardzo potrzebna?
O Adamie Mickiewiczu w 220. rocznicę urodzin
12 grudnia 2018 w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Poświęcone było znakomitemu twórcy romantycznemu, który wywarł wielki wpływ na sobie współczesnych, ale i na kolejne pokolenia Polaków, dla których odzyskanie wolności było celem nadrzędnym. Wykład „O Adamie Mickiewiczu w 220. rocznicę urodzin” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że zawsze wtedy, gdy mówimy o Mickiewiczu, mierzymy się z jego kultem.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Architektury i Panorama Racławicka (07.12.2018)
Wizyta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przynosi zawsze wyjątkowe doznania i przemyślenia. Tym razem obejrzeliśmy wystawę czasową „Migracje – sztuka późnogotycka na Śląsku” i nową stałą wystawę, przygotowaną z okazji 70-lecia otwarcia Muzeum: „Cudo –Twórcy”.
Laureaci Nagrody Nobla
6 grudnia b.r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się wykład Barbary Rymarskiej o najbardziej prestiżowej nagrodzie na świecie. Przyznanie Nagrody Nobla otacza tajemnica – nigdy nie wiadomo, kto ją otrzyma, procedura wyboru jest wieloetapowa i długa,a dokumenty dotyczące tego wyboru mogą być ujawnione dopiero po 50 latach.
Kraj wiatraków i tulipanów (04.12.2018)
Na początku omówiłem położenie Holandii w Europie i związane z tym udogodnienia dla państw sąsiednich, (szczególnie Niemiec) dzięki wielkim rzekom, gęstej sieci dróg i linii kolejowych. Podałem sposoby dojazdu i poruszania się po kraju.
Zamek Książ i jego podziemia (01.12.2018)
Jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce, położony na wzgórzu, wśród lasów i wąwozów - Zamek Książ. Zbudowany w XIII wieku przez Bolka I Surowego, w toku dziejów ulegał przebudowom i rozbudowom. Nie ominęły go zniszczenia wywołane wojnami, ale dotyczyły one głównie wnętrza; bryła zachowała się w dobrym stanie i dziś stanowi mieszaninę kolejnych (prawie wszystkich) stylów architektonicznych, zatem jest eklektyczna (dominuje barok i renesans).
W zdrowym ciele zdrowy duch
W ostatni czwartek listopada czyli 29.11.2018 roku odbyło się w DOK-u spotkanie kończące realizację projektu „Start po zdrowie”. Spotkanie poprowadziła ( przy aktywnym udziale wszystkich słuchaczy) psycholog Pani Karola Kotecka-Koba przedstawiając wykład p.t. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Wykład rozpoczęty został cytatem św. Tomasza z Akwinu „Człowiek nie jest duszą używającą ciała lecz kompozycją duszy i ciała”.
Historia figur cynowych
O historii figur cynowych – zabawkach szczególnie chłopców, tych małych i całkiem dużych, w środowe popołudnie 28 listopada 2018 roku bardzo ciekawie opowiadał Arnold Kordasiewicz. Korzenie odlewnictwa sięgają w Europie połowy tysiąclecia p.n.e. Archeolodzy co jakiś czas znajdują figury z cyny wśród zabawek i przedmiotów kultu.
Szpital średniowieczny (22.11.2018)
Pierwsze formy szpitalnictwa w Europie zaczęły się kształtować w czasach antyku. W starożytnej Grecji w chorobie zwracano się o pomoc do Asklepiosa – herosa i boga sztuki lekarskiej. Przy poświęconych mu świątyniach, zwanych asklepiejonami, zaczęły powstawać pomieszczenia, w których chorzy oczekiwali uzdrowienia.
Więcej czytaj tutaj - w streszczeniu wykładu Agnieszki Goli ....
Waga zapisana w DNA czyli gen otyłości
W kolejny czwartek listopada czyli 15.11.2018 roku TOZD zorganizowało w DOK-u cykliczne spotkanie w ramach projektu „Start po zdrowie”. Temat spotkania brzmiał „Waga zapisana w DNA czyli gen otyłości”. Temat zaprezentowała słuchaczom Pani dr Joanna Grzesiak-Dynowska przedstawiając definicję otyłości, przyczyny i metody jej leczenia oraz negatywne (chorobliwe) skutki wywołane nadwagą.
Wolność pachnie jak kwiat i jak chleb smakuje.
13 listopada 2018 mieliśmy okazję gościć w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Muzeum znajduje się w samym centrum Wrocławia w jednej z najpiękniejszych mieszczańskich kamieniczek. Skorzystaliśmy z projektu „Świat Sztuki” dofinansowanego z budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego. W muzeum zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda grupa miała swojego edukatora i zwiedzanie zaczęliśmy w różnych salach.
Koncert w NFM we Wrocławiu p.t. "Wyzwolenie"
W dniu 9 listopada 2018 uczestniczyliśmy w koncercie p.t. "Wyzwolenie" w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur Antona Brucknera (transkrypcja na orkiestrę Stanisława Skrowaczeslkiego) w wykonaniu orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarlo Guerrero.
Walka jest kobietą
8 listopada 2018 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat „Walka jest kobietą” przedstawiła Jolanta Maniecka.
Zamki i pałace Czech
Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej każdego roku organizuje wycieczki do Czech. Uczestnicy tych wyjazdów mają możliwość poznania wielu zamków i pałaców (których jest ok. 2500 jak pisze Romuald Łuczyński w „Dziejach rezydencji szlacheckich i magnackich”) na całych obszarach Czech. W czasie wspólnego spotkania TOZD i Klubu Podróżnika 06 listopada 2018 r. Krystyna Czekaj przedstawiła kilka z nich.
O Irenie Sendler - słów kilka
31.10.2018 roku odbyło się w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie spotkanie zorganizowane przez TOZD. Na spotkaniu przedstawiony został wykład p.t. „O Irenie Sendler - słów kilka”. Wykład poprowadziła dr nauk historycznych Pani Anna Gruźlewska. Prowadząca w obszerny sposób przedstawiła sylwetkę niezwykłej Polki. Irena Sendler z domu Krzyżanowska była osobą nietuzinkową budzącą do dzisiaj wiele emocji.
Koncert w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
26 października b.r. wybraliśmy się na koncert muzyki filmowej w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. W programie była muzyka z filmów dla dzieci, dlatego też średnia wieku na widowni była o wiele niższa niż zazwyczaj na koncertach w Filharmonii.
Problemy kształtowania przestrzeni miejskiej (25.10.2018)
Wykład poświęcony był jednej z najważniejszych kwestii dotyczących kształtowania przestrzeni miejskiej – obecności architektury poprzemysłowej w miastach w Polsce i na świecie.
Wykład rozpoczęła krótka charakterystyka miasta postindustrialnego. Poruszone zostały kwestie społeczne i ekonomiczne, a także architektoniczne.
Więcej czytaj w artykule Patrycji Mazurek ...
"Blaszany bębenek" w teatrze Capitol we Wrocławiu
19 października b.r. wybraliśmy się na spektakl p.t. "Blaszany bębenek" Guntera Grassa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Spektakl, jak przystało na teatr Capitol, zawierał dużo muzyki w lekkiej formie muzycznej, zawierającej elementy burleski i kabaretu.
Jak pokonać lęk przed upływem czasu
18.10.2018 roku odbyło się w DOK-u kolejne spotkanie w ramach projektu „Start po zdrowie”. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu psycholog Pani Ewy Starzyckiej p.t. „Jak pokonać lęk przed upływem czasu”. Aby dobrze przeżyć upływający czas Pani psycholog przedstawiła definicję bycia szczęśliwym.
Wyjazd do Jesenika (Czechy - 13.10.2018))
Gdybyśmy chcieli się zabawić w skojarzenia, to na hasło "Jesenik" co odpowiemy? Większość obywateli pewnie miałaby z tym problem. Coś wspólnego z prysznicem? Zanim jednak to zbadamy, zatrzymamy się w Javorniku, pierwszym punkcie naszej wycieczki. To małe czeskie miasteczko leży niedaleko za Paczkowem (7,5 km), ok. 57 km od Dzierżoniowa.
Jak jeść, aby dostarczyć sobie energii w ciągu dnia
W kolejny czwartek 11.10.2018 roku spotkaliśmy się w DOK-u aby wysłuchać wykładu realizowanego w ramach projektu "Start po zdrowie". Temat wykładu brzmiał "Jak jeść, aby dostarczyć sobie energii w ciągu dnia" . Wykład poprowadziła dietetyk kliniczny Pani Martyna Szymańska. Prezentacja podzielona została na dwie części.
Przełęcz Walimska - Wielka Sowa - Rościszów
Środa 10 października 2018 r. jest datą kończącą realizację projektów w zakresie spacerów po ziemi dzierżoniowskiej. Aż trudno uwierzyć, że jest to mały jubileusz, bo 5- letni.
Więcej czytaj w artykule Krysi Nowak...
Wycieczka do Barda i Kamieńca Ząbkowickiego
W dniu 06 października b.r. wybraliśmy się na kolejną wycieczkę do pobliskich miejscowości: Barda i Kamieńca Ząbkowickiego. Naszym przewodnikiem był pan Jerzy Jurczyński. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miasta Bardo. Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska.
Więcej czytaj w artykule Bożeny Krotli ...
Nie pozwólmy poezji ulecieć ...
4 października 2018 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Nie pozwólmy poezji ulecieć. Nie tylko o poezji Julii Hartwig” przedstawiła Jolanta Maniecka. Mówiła o polskich poetkach, twórczyniach współczesnych.
Wycieczka do Kluczborka, Maciejowa i Byczyny
29 września b.r. wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego województwa opolskiego do Kluczborka i okolic. Kluczbork jest miastem partnerskim Dzierżoniowa, a nasz wyjazd wypadł dokładnie w 11 rocznice podpisania umowy o współpracy naszych miast.
Więcej czyta tutaj w artukule Janusza Mirka ...
Dieta diecie nierówna
Na spotkaniu 27 września 2018 roku mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dietetyczki Martyny Szymańskiej, podczas którego dowiedzieliśmy się o mitach i skutkach stosowania różnych diet.
Polskie madonny
W środę 26 września 2018 roku w gościnnych murach Muzeum Miasta Dzierżoniowa miałam możliwość kontynuowania opowieści o polskich – kresowych madonnach. W granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów czyli Polski przedrozbiorowej, istniało wiele sanktuariów, w których czczona była Matka Boska.
Spacer Rościszów - Podolin
W ramach realizacji programu „Spacery po zdrowie i wiedzę”, który uzyskał dofinansowanie z Powiatu Dzierzoniowskiego w sobotni słoneczny poranek 22 września udaliśmy się na ostatni spacer lata 2018. Moim zdaniem był dość trudny, prawdziwy górski spacer. Z ostatniego przystanku linii 21 w Rościszowie wyruszyliśmy w stronę Podolina.
Dzieje sztuki witrażowej (20.09.2018r.)
Witraż kojarzy nam się zwykle ze strzelistymi wnętrzami gotyckich katedr, jednakże sztuka ta, polegająca na tworzeniu kompozycji z barwnych szkieł łączonych ołowiem, ma znacznie starszą tradycję.
Więcej czytaj w artykule Agnieszki Goli ...
Krzyżacy, kościoły i Kopernik
W piątek 14 września 2018 roku grupa podróżników z TOZD wybrała się na trzydniową wyprawą na Pomorze. W programie były odwiedzili: Chełmno, Grudziądz, Malbork, Frombork, Elbląg,Tczew, Pelplin, Golub-Dobrzyń. Relację z tej wycieczki autorstwa Teresy Rodak czytaj tutaj ...
Pokrewieństwa wyobraźni: Tadeusz Nowak i Marc Chagall
13 września 2018 r. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład na temat „Pokrewieństwa wyobraźni: Tadeusz Nowak i Marc Chagall” wygłosiła Jolanta Maniecka.
Co łączy twórców urodzonych w innym miejscu i czasie?
Spacerkiem po ... Bielawa - Pieszyce
Jest sobota 8 września 2018 r. pogoda cudowna,upały jakby ucichły. Idziemy na spacer. Mamy dofinansowane z Powiatu Dzierżoniowskiego,prowadząca spacer, fankę wędrówek po górach Grażynę Biernat, więc tylko korzystać.
Ruch i kondycja to samo zdrowie. Z przystanku na osiedlu Błękitnym autobusem nr 2 jedziemy do Bielawy.
Lekcja muzealna w Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskie we Wrocławiu
7 września 2018 roku członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wzięli udział w wycieczce do Wrocławia do Pałacu Królewskiego - Muzeum Miejskiego Wrocławia. Uczestnicy wycieczki obejrzeli między innymi wystawę stałą obrazującą 1000 lat Wrocławia, która uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych ekspozycji muzealnych w Polsce.
Spotkanie autorskie (06.09.2018)
Wycieczka do Gruzji
W dniach 25 sierpnia - 01 września 2018 roku odbyła się wycieczka do Gruzji. Wycieczka miała charakter "objazdowy", jej celem było poznanie w jak najszerszym zakresie ciekawe miejsca, kulturę, życie i zwyczaje Gruzinów. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z tej wprawy zawartą w artykule Janusza Mirka.