Blue Flower

Wydarzenia 2018

 


Odkrywanie gór

W dniu 15 marca b.r. odbył się wykład poświęcony odkrywani przez człowieka gór i powstawaniu pierwszych schronisk górskich. Oto obszerne fragmenty wykładu Pani Agnieszki Goli. Wykład wzbogacony był licznymi slajdami, które wzbogacały treść wykładu.

"Przez wieki góry wydawały się ludziom czymś groźnym, nieprzyjaznym i owianym tajemniczością. W wielu kulturach uważano je za miejsce zamieszkałe przez bóstwa i demony (np. grecki Olimp czy góra Ślęża).

Więcej czytaj tutaj ...


Dostojewski, Tołstoj - pisarze prorocy

Kolejne spotkanie w Muzeum Dzierżoniowskim zorganizowane przez TOZD odbyło się w dniu 14.03.2018 roku. Przedmiotem spotkania był wykład pt. „Dostojewski, Tołstoj - pisarze prorocy” poprowadzony przez nauczyciela 1 LO Pana Romualda Wojciechowskiego. Wykład rozpoczęty został cytatem Lwa Tołstoja „Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego” oraz  wierszem Czesława Miłosza „Rosja”.  

Więcej czytaj tutaj ...


Tańczące kawiarenki

W dniu 13 marca b.r. odbyły się kolejne zajęcia taneczne z projektu "Tańczące kawiarenki". Za nami 5 spotkań, które nie tylko dały nam wiele radości, ale też nabyliśmy nowej wiedzy o sobie oraz nowych umiejętności.

Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...


Trubadur

W dniu 9 marca wybraliśmy się do Opery Wrocławskiej na spektakl p.t. "Trubadur" Guseppe Verdiego. W atmosferę dramatu już na wstępie wprowadziła nas mroczna, minimalistyczna scenografia. Historia dramatu, tragedii pomyłek i zemsty, została wyśpiewana przez solistów z udziałem chóru Opery Wrocławskiej. Reżyserem spektaklu był Andrejs Źagars (Łotwa) a orkiestrą dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Krytykowane przez niektórych, zawiłe libretto jest świadectwem siły muzyki Guseppe Verdiego, którą chłonęliśmy do ostatniej nuty opery. [BL]


Torebka w ręce

8.03.2018 r. czyli w dniu „Święta Kobiet” spotkaliśmy się w DOK-u aby wysłuchać iście  kobiecego wykładu „Torebka w ręce”. Historię torebki, która towarzyszy kobiecie od lat przedstawiła Pani Iwona Gołaj – pracownik Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Więcej czytaj tutaj ...


Podróż z madonnami świata

W dniu 6.03.2018 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się wspólne spotkanie TOZD i Klubu Podróżnika. Na spotkaniu tym Pani Krystyna Czekaj zabrała uczestników w "Podróż z madonnami świata".  

Więcej czytaj tutaj ...


Frida Kahlo  - malarstwo, które nosi w sobie przekaz bólu i cierpienia

28 lutego b.r. odbył się wykład przygotowany przez Piotra Marchewkę, który przedstawił niezwykłą meksykańską malarkę Fridę Kahlo. "Dlaczego interesujemy się sztuką? Ponieważ budzi nasz zachwyt, unaocznia złożoność świata, a także, skoro ,,Artysta jest twórcą piękna” możemy powiedzieć że sprawia że nasz świat jest piękniejszy."

Więcej czytaj tutaj ...


"Cztery pory roku" w NFM we Wrocławiu

W dniu 2 marca 2018 r. wybraliśmy się do Narodowego Forum Muzyki, tym razem na jeden z koncertów w ramach Akademii Vivaldiowskiej odbywającej się od 1 do 4 marca b.r. Koncert rozpoczęło słowo wstępne Macieja Prochaska, w którym zawarł kilka informacji dotyczących historycznego tła, trendów ówczesnej muzyki  barokowej, w czasie w którym powstały "Czterech pór roku".
W pierwszej części koncertu Marzena Michałowska (sopran) wraz z NFM Orkiestra Leopoldinum wykonała 4 sonety Katarzyny  Brochockiej Le quattro sonetti.
A po przerwie  NFM Orkiestra Leopoldinum ze skrzypkiem Christianem Danowiczem wykonali "Cztery pory roku op. 8" Antonio Vivaldiego. I to było to na co wszyscy czekali. Najbardziej rozpoznawalne utwory świata, ponadczasowe "przeboje" muzyki klasycznej  w wykonaniu na żywo nie mogły nas nie zachwycić ... [BL]


 Powstanie Państwa Izrael w kontekście 1968 roku i Dzierżoniowa

Wykład na taki temat przeprowadziła dr Anna Gruźlewska w dniu 1 marca 2018r. w Bibliotece Miejskiej w Dzierżoniowie dla licznie zgromadzonych sympatyków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i innych zainteresowanych. Wykład rozpoczęła informacją, że wszystkie przekazane treści zebrane zostały na podstawie badań historycznych, dokumentów IPN, historii opowiadanych przez świadków wydarzeń pokazanych z ich perspektywy, które składają się na ten obraz.

Więcej czytaj tutaj ...


 

Koncert w NFM

W piątek 23 lutego b.r. byliśmy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu na koncercie p.t. Lunatycy. Dwuczęściowy koncert w wykonaniu orkiestry NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Daniela Raiskina  i udziałem rumuńskiego wiolonczelista młodego pokolenia – Andrei Ioniţă  rozpoczął się Polonezem A-dur Fryderyka Chopina.

Następnie orkiestra z udziałem  wiolonczelisty Andrei Ioniţă wykonała Koncert wiolonczelowy h-moll op.104 Antonina Dvořáka. Młody wirtuoz wydobył z wiolonczeli cała gamę urzekających dźwięków odzwierciedlających ludzkie nastroje i uczucia.
W drugiej części koncertu wysłuchaliśmy IV Symfonię f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego, to pierwsza z jego trzech symfonii  związanych z motywem losu. Był to koncert muzycznego odzwierciedlenia emocji związanych ze wzlotami i upadkami ludzkich uczuć. Wracaliśmy pełni wrażeń zastanawiając się nad tytułem koncertu ... [BL]Sztuka cerkiewna

 Na wykładzie 22 lutego 2018 roku Pani Patrycja Mazurek zaprezentowała przekrojowo historię kształtowania się sztuki cerkiewnej, jej najważniejsze aspekty oraz najciekawsze przykłady z Polski i świata. Sztuka cerkiewna jest bezpośrednią spadkobierczynią sztuki bizantyjskiej, a pośrednią sztuki Cesarstwa Rzymskiego. Szczególną rolę w jej kształtowaniu odgrywali już poszczególni władcy rzymscy jeszcze sprzed czasów Wielkiej Schizmy.

Więcej czytaj tutaj ...


Uwikłany w historię obywatel, poeta - Zbigniew Herbert

15 lutego 2018 r. uczestnicy spotkań organizowanych przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej mieli kolejną okazję, aby spotkać się z panią Jolantą Maniecką i wysłuchać jej pasjonującej opowieści o życiu i twórczości - tym razem Zbigniewa  Herberta.

Więcej czytaj tutaj ...


Ostatni car i jego Rosja

Ostatnim carem Rosji był Mikołaj II Romanow. O nim, jego rodzinie, jego życiu, rządach, ale przede wszystkim jakim był człowiekiem oraz jaka była wówczas Rosja - 8 lutego 2018 roku opowiadał uczestnikom spotkania Romuald Wojciechowski. Mikołaj II Romanow, był synem Aleksandra III kontynuował linię polityczną ojca, ale był władcą niezdecydowanym, a był najstaranniej wykształconym z carów rosyjskich.

Więcej czytaj tutaj ...


Karaibskie klimaty w rewolucyjnej Kubie

6 lutego w niesamowicie barwną podróż na Kubę zabrała nas Pani Maria Tyws. Kuba to kraj tętniący życiem, muzyką, dobrą zabawą,  przesycony seksualnością. Tacy są również Kubańczycy, a zwłaszcza płeć piękna.

Więcej czytaj tutaj ...


Ostry dyżur w literaturze i filmu. Medycyna jako bohater kultury

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy medycyna, z całą swoją rekwizytornią: medykami, przyrządami, diagnozami i eterami jest atrakcyjna jako temat dla sztuki, w tym literatury pięknej?

Więcej czytaj tutaj ...


Ewangelik? Kto to taki?

31 stycznia 2018 roku w Muzeum Dzierżoniowskim  odbyło się  cykliczne spotkanie TOZD  zorganizowane w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata".  Na spotkaniu dr Renata  Madziara  przedstawiła wykład pod tytułem: "Ewangelik? Kto to taki? Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po II wojnie światowej - ludzie, mienie, sposób  funkcjonowania".

Więcej czytaj tutaj ...


Zemsta Nietoperza w Operze Wrocławskiej

28 stycznia po raz kolejny grupa melomanów z TOZD wybrała się do Opery Wrocławskiej, tym razem na operetkę "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa. Spektakl na pograniczu teatru i opery, pełny wspaniałej muzyki i humoru dostarczył nam ponad 3 godziny relaksu. Orkiestrą dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski, a autorką reżyserii i inscenizacji była Helena Kaut-Howson. Dla wielu z nas styczeń rozpoczął się i zakończył w rytm muzyki Straussa. [BL]


Historia kina na przełomie XX i XXI wieku

25 stycznia 2018 roku miałam niezwykłą okazję przenieść liczne grono TOZD w czasie i razem powspominać najlepsze filmy XX i XXI wieku.  Przypomnieliśmy sobie takie kultowe produkcje jak: ,,Deszczowa piosenka",”Casablanca” czy ,,Śniadanie u Tiffany'ego"...

Więcej czytaj tutaj ...


Tańczące kawiarenki 23.01.2018 i kolejne spotkania

 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tańczące kawiarenki” mamy za sobą. We wtorek 23 stycznia rozpoczęliśmy je rozgrzewką, która już wykazała jak bardzo jest nam potrzebny ruch, gimnastyka.

Więcej czytaj tutaj ...

 


Co warto wiedzieć o Gruzji (18.01.2018)

Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym na wybrzeżu Morza Czarnego. Graniczy z Rosją, Turcją, Armenią i Azerbejdżanem. Stolicą jest Tbilisi, siedzibą parlamentu – Kutaisi a sądu  konstytucyjnego – Batumi. Gruzja zajmuje powierzchnię dwóch naszych województw, np. dolnośląskiego i mazowieckiego. Ludność  tego kraju to 3,7 mln. Tak rozpoczął swój wykład dr Andrzej Jagiełło, który zna ten kraj doskonale jako przewodnik wycieczek turystycznych do Gruzji.

 Więcej czytaj tutaj ...


Niezwykłość Indii

W 2018 roku Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej i Klub Podróżnika w ramach współpracy z pięciu zaplanowanych wspólnych spotkań, pierwsze mamy za sobą. Obyło się ono we wtorek 16 stycznia. Prezentację pt. Niezwykłość Indii przedstawiła Maria  Tyws.

Więcej czytaj tutaj ...


Duch potężny, ale ciało mdłe. O Stanisławie Wyspiańskim opowieść

W dniu 11 stycznia 2018 r. w sali Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury 102 osoby wysłuchały pasjonującej opowieści mgr Jolanty Manieckiej o czołowym przedstawicielu Młodej Polski – dramaturgu, poecie, malarzu, grafiku, architekcie, projektancie mebli – Stanisławie Wyspiańskim.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert noworoczny w NFM

W niedzielę 07.01.2018 r. miłośnicy muzyki z szeregów TOZD wzięli udział w noworocznym koncercie p.t. "Mozart: Gran Partita". Koncert odbył się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w ramach Festiwalu Noworocznego NFM. Jego wyjątkowość stanowiło wzbogacenie go czytanymi przez Jerzego Stuhra listami Mozarta. Listy te odkryły przed nami Mozarta jako człowieka niezwykle dowcipnego, niepozbawionego sporej dozy krytycyzmu wobec innych, współczesnych jemu twórców. Muzyka wykonana przez artystów Amadeus Wind Ensemble, głównie na instrumentach dętych (z udziałem jednego kontrabasu) brzmiała tak, jakby grała ją cała orkiestra.
Muzyką Mozarta bogatą w dźwięki i nastroje rozpoczęliśmy nasz koncertowy rok 2018.

B.L.


Magiczny świat poezji Leonarda Cohena

Nowy rok 2018 Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej rozpoczęło spotkaniem w Miejsko Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Przedmiotem spotkania  był  wykład p.n. "Magiczny świat poezji Leonarda Cohena". W temat wprowadził nas Pan Sławomir Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...