Wydarzenia 2021

 


Podsumowanie roku 2021

W dniu 16 grudnia b.r. odbyło się podsumowanie działalności TOZD w latach 2020-2021. Były to lata nietypowe. Po świętowaniu w grudniu 2019 roku, w którym osiągnęliśmy rekordową liczbę wydarzeń - 94, ambitnie zaczęliśmy rok 2020.

Więcej czytaj tutaj ...


Kolory Maroka

14 grudnia w bibliotece w Rynku odbyło się spotkanie w ramach Klubu Podróżnika zrealizowane wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Prelegentką po raz kolejny była Maria Tyws, która tym razem opowiedziała o Maroku. Podróżniczka zafascynowała swoim wykładem przybyłych licznie słuchaczy.

Więcej czytaj tutaj ...


Ruch to zdrowie - joga

  Od 22.11.2021 do 13.12.2021 grupa ok. 20 osób z TOZD uczestniczyła w zajęciach z jogi. Nawiązując do wykładu p.t. "Ruch to zdrowie – aktywny senior"  z 17 listopada 2021 postanowiliśmy wykład przełożyć na praktykę.

Więcej czytaj tutaj ...


Ikony światowej architektury

W dniu 09.12.2021 Panie Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek z Muzeum Architektury we Wrocławiu miały wykład, w którym przedstawiły "Ikony światowej architektury – wybrane obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO". Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat

Ikony światowej architektury ...



Warsztaty stroików świątecznych (07.12.2021)

I jak tu nie poczuć atmosfery zbliżających się świąt, gdy za oknem śnieg, a w naszej sali ubrana choinka! A do tego  spędziliśmy wtorkowe popołudnie na tworzeniu świątecznych dekoracji ...

Więcej czytaj tutaj ...


Znane a jednak inne, czyli przeboje The Beatles, lecz w nietypowym wykonaniu

W dniu  02 .12.2021r. odbyło się spotkanie na temat: Znane a jednak inne, czyli przeboje The Beatles, lecz w nietypowym wykonaniu, które  poprowadził Pan Sławomir Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


Magia obłoków czyli w poetyckim świecie Marka Grechuty

25 listopada 2021 roku dzięki panu Sławomirowi Rodakowi ulegliśmy magii twórczości Marka Grechuty, który  cały czas patrzył na nas z ekranu Za oknami granatowiał listopadowy wieczór, a my poznawaliśmy piosenkami pisane dzieje tego niezwykłego idola.

Więcej czytaj tutaj ...


Uśmiech Mony Lisy

24 listopada 2021 roku spotkaliśmy się po raz kolejny  z panią Marią Tyws, która przedstawiła  historię uśmiechu w sztuce na przestrzeni wieków.

Więcej czytaj tutaj ...


Kulturalny weekend w DOK - 19 i 21 listopada 2021

Za nami weekend obfitujący w wydarzenia kulturalne. Już w piątek 19.11.2021 obejrzeliśmy w Kinie Zbyszek spektakl p.t. „Pomoc domowa”, komedię autorstwa Marca Camoletti z wartką akcją, błyskotliwymi dialogami i inteligentnym humorem.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura, która nigdy nie powstała (18.11.2021)

Wykład Patrycji Mazurek „Architektura, która nigdy nie powstała” poświęcony był wybranym projektom oraz wizjom architektonicznym, które nie doczekały się realizacji. Prezentację rozpoczęła refleksja na temat powodów zaniechania realizacji niektórych pomysłów oraz ich źródeł.
  Przegląd projektów zapoczątkowały wizje miast idealnych. Epokę średniowiecza reprezentowały plan klasztoru idealnego Sankt Gallen (mnisi byli w średniowieczu uważani za społeczeństwo doskonałe) oraz zrealizowana jedynie częściowo katedra w Beauvais (katedra uważana była wówczas za budowlę idealną).

Więcej czytaj tutaj ...


Ruch to zdrowie – aktywny senior

Dnia  17 listopada br miałyśmy przyjemność poprowadzić wykład dla Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej na temat “Ruch to zdrowie – aktywny senior”.

Więcej czytaj tutaj ...


Podróże do Jordanii, Petry i nie tylko

Jordania  jest  położona na półwyspie arabskim. Graniczy z Izraelem, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską.(...) A w tę cudowną wirtualną podróż po klimatycznej i wielokulturowej krainie półwyspu arabskiego zabrała nas w dniu 16.11.2021 roku pani Maria Tyws.

 Więcej czytaj tutaj ...


„Sztuka jako doświadczenie wzbogacające życie. Rozważania zwyczajne inteligenta” (04.11.2021)

Wszystko się zmienia. Świat cały czas jest w ruchu. My też się zmieniamy. Świadomie lub nie, ulegamy wpływom. Coś nas denerwuje, coś się nam podoba, a coś innego inspiruje i skłania do refleksji. I do wyciągania wniosków.

Więcej czytaj tutaj ...


Frida - spektakl w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury

29.X.2021 roku dużą grupą (ponad 80 osób) wybraliśmy się na wyjątkowy spektakl „Frida. Życie Sztuka Rewolucja”, pełen uniesień monodram teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo.

Więcej czytaj tutaj ...


Powtórka z historii - Władysław Jagiełło (28.10.2021)

Władysław Jagiełło – wielki książę litewski i król Polski. Potomek litewskiego rodu Giedyminowiczów i założyciel polskiej dynastii Jagiellonów. To jedna z najwybitniejszych postaci w historii Polski.

Więcej czytaj tutaj ...


Przestrzeń dla dzieci (21.10.2021)

Budynki żłobków, przedszkoli i szkół oraz place zabaw stanowią istotny element pejzażu współczesnych miast, miasteczek i wsi. Nikogo też nie dziwią specjalne kąciki dla dzieci w przychodni czy kawiarni. Idea projektowania przestrzeni dostosowanej do potrzeb dziecka jest jednak stosunkowo nowa, narodziła się bowiem dopiero w połowie XIX wieku. Dlaczego tak późno?

Więcej czytaj w artykule Agnieszki Gola ...


Porozmawiajmy o śmieciach

Na spotkaniu w dniu 20.10.2021 została omówiona problematyka dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. Szeroko została przedstawiona rola i zadania gminy oraz Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7 wynikające z ustawy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przepisów prawa miejscowego dotyczącego odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert symfoniczny - Dni Muzyki Filmowej

W dniu 15.10.2021 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, gdzie w ramach Dni Muzyki Filmowej odbył się koncert p.t. "Bond my name is ...".

Więcej czytaj tutaj ...


Betonia (wykład 14.10.2021)

Molochy, masówka, betony. Bloki i blokowiska na stałe wpisały się we współczesny krajobraz, choć często miały być tymczasowym rozwiązaniem na postępujący wraz z rozwojem miast problem braku mieszkań.

Więcej czytaj tutaj ...


TAMARA ŁEMPICKA – królowa art deco i skandalistka swoich czasów (wykład 13.10.2021)

Minęło 41 lat od śmierci 82-letniej Tamary Łempickiej, której prochy rozrzucono z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl. Była to realizacja jej woli, aby na  zawsze pozostać w miejscu, gdzie po przeprowadzce do Cuernavaca w Meksyku spędziła ostatnie dwa lata swego bujnego życia.

Więcej czytaj tutaj ...


Wystawa fotografii Władysława Woźniaka

W dniach od 23.09.2021 do 07.10.2021 w Galerii na Piętrze Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury można było oglądać wystawę fotografii Władysława Woźniaka p.t. "Poznawanie Odkrywanie". 

Więcej czytaj tutaj ...


Książki roku 2020 (07.10.2021)

Minął... Jak wszystko, przytłoczony brzemieniem covidowym. Pozostawił po sobie nie tylko smutne myśli i refleksje (czasami nie do udźwignięcia), ale również świadectwo naszego oporu wobec represyjności losu np. w postaci książek, które ukazały się w 2020 roku i które są świadectwem ludzkiej siły i wiary, że można się przeciwstawić nawet temu, czego zrozumieć nie można. 

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert Andrzeja Poniedzielskiego p.t. "BA"

W dniu 2 października b.r. 50-osobowa grupa z TOZD wzięła udział w koncercie Andrzeja Poniedzielskiego. Koncert p.t. "BA", będący jednocześnie koncertem promującym nową płytę o tym samym tytule, odbył się w kinoteatrze "Zbyszek". Koncert był, jak sam autor stwierdził, koncertem jubileuszowym - urodzinowym z 2019 roku przesuniętym z powodu pandemii (obecnie 67-lecia). Andrzej Poniedzielski to satyryk, humorysta, poeta, aktor, autor piosenek, z właściwym sobie dystansem do życia, głoszący minimalistyczny optymizm, którym zaraża widzów. Niezwykły, skromny człowiek, który sam o sobie twierdzi: "Nie jestem ani poetą, ani twórcą. Czasem sobie coś pozapisuję…"
Miłośnicy filozofii życia i poczucia humoru oraz piosenek tego autora mieli okazję do kulturalnej uczty i zabawy. Po koncercie można było zakupić promowaną płytę.
Więcej o Andrzeju Poniedzielskim na: https://www.poniedzielski.art.pl/
BL


Wycieczka na Ślężę

Lato z ptakami odchodzi... A my żegnamy sezon wycieczek wyprawą na Ślężę 718 m.n.p.m - symbol naszego regionu. Sobota 2 października zachęcała do wyjścia w plener - jesienne kolory, ciepło i słonecznie. Spacer rozpoczęliśmy na Przełęczy Tąpadła, skąd wygodną drogą oznakowaną kolorem żółtym powoli zdobywaliśmy szczyt.

Więcej czytaj tutaj ...


Najsłynniejsze hotele świata

Na wykładzie, w dniu 30 września b.r., zaprezentowana została przekrojowo historia hoteli i hotelarstwa w Polsce i na świecie.
Rozpoczął się on od omówienia budowanych na Bliskim Wschodzie od ok. 3000 p.n.e. karawanserajów – pierwszych historycznie udokumentowanych zajazdów przeznaczonych dla kupców. Zaspokajały one podstawowe potrzeby podróżnych oraz zwierząt, a także bezpieczeństwo przewożonym towarom.

Więcej czytaj tutaj ...


Historii Lajkonika

Spotkanie sympatyków i członków TOZD dnia 29 września 2021 roku było poświęcone „Historii Lajkonika” – jednego z wielu symboli Krakowa.
Wiele atrakcji w mieście królewskim  jest dostępnych codziennie, ale Lajkonika zwanego także Tatarzynem lub Konikiem Zwierzynieckim można podziwiać tylko jeden dzień w roku.

Więcej czytaj tutaj ...


Słowianie - autochtoni  czy przybysze na ziemie polskie (23.09.2021)

Choć tworzenie się słowiańskiej Europy miało wielką wagę historyczną, rekonstrukcja jego przebiegu jest niezwykle trudna. Niektóre z przyczyn tego stanu rzeczy są oczywiste, inne nieco egzotyczne. Po pierwsze i najważniejsze, z tamtych czasów nie mamy żadnej relacji słowiańskiego autora.

Więcej czytaj tutaj ...


Żyj kolorowo i zachowaj zdrowie

Dnia 16 września 2021 roku w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbył się wykład pt. "Żyj kolorowo i zachowaj zdrowie". Omówione zostały podstawowe zasady życia w zdrowiu, takie jak sen, odpoczynek, radzenie sobie ze stresem, aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie.

Więcej zobacz tutaj ...


Second hand

W dniu 15.09.2021 roku w Domu Seniora miało miejsce spotkanie TOZD na temat „Second hand – czyli jak dajemy rzeczom drugie życie”. Spotkanie prowadzone było w formie dyskusji a moderatorem była  Zofia Mirek. Second hand  w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „z drugiej ręki” i w założeniu są to sklepy z  używanymi ubraniami.

Więcej czytaj tutaj ...


TURCJA 6-14.09.2021

  Po nieco ponad 2 godzinach lotu z Warszawy  wylądowaliśmy na lotnisku w Istambule, dawnym Konstantynopolu. Jest to największe w Europie, liczące ok.15 mln mieszkańców miasto. Leży na 7 wzgórzach oraz na granicy Europy i Azji. Do hotelu, położonego w śródmieściu, blisko brzegu morskiego, jechaliśmy około godziny.

Więcej czytaj tutaj - w artykule Janusza Mirka ...


Józef Czapski – niezwykły Polak

Józef Czapski - malarz, krytyk, pisarz, autor dzienników, oficer wojska polskiego, świadek historii  i współzałożyciel paryskiej „Kultury”. Urodził się w 1896 roku w arystokratycznej rodzinie jako syn Jerzego Hutten-Czapskiego i Józefiny Leopoldyny Thun-Hohenstein.(...)

Sylwetkę niezwykłego Polaka - Józefa Czapskiego  przedstawiła w dniu 9.09.2021 roku pani Krystyna Czekaj.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert w Synagodze

W dniu 3 września b.r. odbył się pierwszy z koncertów p.t. "Perły muzyki polskiej". Koncert fortepianowy "Classico doppio" w ramach 4.Festiwalu Rutika zorganizowali Dzierżoniowski Ośrodek Kultury i Fundacja Beiteinu Chaj-2004-Nasz Dom Żyje.

Więcej czytaj tutaj ...


Ślęża - góra pełna tajemnic (02.09.2021)
Najtrudniej zobaczyć coś, co cały czas jest obok nas. Przyzwyczajamy się do tej obecności i nie reagujemy na nią. Tak jest ze Ślężą. Widać ją z Dzierżoniowa bardzo dobrze. Jest znakiem miejsca, pewną niezmiennością. Ale najczęściej o niej nie myślimy jak o wyjątkowej górze.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Cieszyna i Raciborza

28 sierpnia wyruszyliśmy w podróż do dwóch dawnych piastowskich księstw – Księstwa Cieszyńskiego i Księstwa Raciborskiego. Pierwszą odwiedzoną przez nas miejscowością był Hażlach. Intrygującą nazwę tej wsi jedni wywodzą od oznaczającego zajęczą jamę bawarsko-austriackiego słowa Hasenloch, jako że w dawnych czasach odbywały się tu polowania na zające, inni od niemieckiego Haslach – leszczyna, bardzo licznie występująca w okolicznych lasach.

Więcej czytaj tutaj ...


Poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z wypisów szkolnych

W dniu 26.08.2021 miał miejsce wykład o twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wykład poprowadziła Janina Wertka-Piechowiak.

Więcej zobacz tutaj...


Spacer po Dzierżoniowie

W dniu 19 VIII 2021 r. członkowie i sympatycy TOZD uczestniczyli w spacerze po Dzierżoniowie „Śladami Żydów” w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata", który uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy Miejskiej Dzierżoniów. Spacer poprowadziła dr Anna Grużlewska na co dzień zajmująca się historią społeczności żydowskiej i autorka publikacji na ten temat, w tym „Dzierżoniów obrazem i słowem”, „Żydzi z prowincji. Świdnicki i Wałbrzyski Okręg Synagogalny 1812-1945” oraz „Polska Jerozolima 1945-1950”.

Więcej czytaj tutaj ...


Spotkanie z muzyką - Piotr Szczepanik

Już po raz drugi zamiast jak dotychczas spotkać się w godzinach popołudniowych, nasze spotkanie miało miejsce 18.08.2021, przed południem. Gościliśmy w murach Centrum Seniora przy ul. Świdnickiej 35 w Dzierżoniowie.

Więcej czytaj tutaj ...


Zaburzenia snu

5 sierpnia miałam przyjemność poprowadzić wykład na temat zaburzeń snu - ich psychologicznych przyczyn oraz konsekwencji, jakie mogą nieść dla zdrowia psychicznego. Podczas wykładu wraz z publicznością omówiliśmy najczęściej występujące problemy ze snem - są to bezsenność, narkolepsja, sennowłóctwo, lęki i koszmary nocne, a także... chrapanie. Charakterystyka każdego z zaburzeń snu zaprezentowana jest poniżej.

Więcej czytaj tutaj ...


Ewa Demarczyk

Fragment utworu do słów W. Dymnego „Czarne anioły” stanowił wprowadzenie i nawiązanie do artystycznego image Ewy Demarczyk, która była bohaterką spotkania w dniu 04.08.2021 r. Sylwetkę wokalistki przedstawił Pan Sławomir Rodak.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka na zamek Chojnik

Chojnik / 627 m.n.p.m /- jedno z najczęściej odwiedzanych wzgórz Pogórza Karkonoskiego. Jego główną atrakcją są ruiny zamku Chojnik - zbudowany nad skalnym urwiskiem w latach 1353-65 przez księcia Bolka II Świdnickiego. Ta kamienna warownia stała się celem naszej wędrówki w upalną, duszna środę 28 lipca 2021 r.

Więcej czytaj tutaj ...


Posełki

W czwartek 01 lipca 2021 roku Danuta Szeliga  przedstawiła słuchaczom bardzo ciekawy wykład o ośmiu wyjątkowych kobietach. Były to pierwsze kobiety, w historii Polski, które weszły do Sejmu Ustawodawczego tuż po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Nazywano je posełkami, posełkiniami a nawet poślicami.  W tej kadencji sejmu  było 442 mężczyzn i 8 kobiet.

Więcej czytaj tutaj ...


Izrael dla pielgrzyma i dla turysty (24.06.2021)

Izrael byłby jednym z wielu niewielkich i mało znanych krajów gdyby nie to, że stamtąd wywodzą się największe religie monoteistyczne. Znana nam już z wcześniejszych spotkań Maria Tyws tym razem opowiedziała nam o tym właśnie  kraju. Spotkanie miało charakter pokazu slajdów, z komentarzami i z założeniem prezentowania spraw z perspektywy naturalnego turysty. Moje własne uwagi umieszczam w nawiasach kwadratowych, dla odróżniania od słów które padły.

Więcej czytaj tutaj ...


23 spotkanie z "Poezją na murach"

To było już 23. dzierżoniowskie spotkanie z muzyką i poezją. Mowa oczywiście o „Poezji na murach” ale tym razem w murach. 18 czerwca na scenie kinoteatru Zbyszek wystąpił zespół Ponki Verters z utworami A. Osieckiej.

Więcej czytaj tutaj ...


Sztuka średniowiecznej Burgundii (wykład 17.06.2021)

Tematem wykładu była architektura i sztuki plastyczne rozwijające się od początków XI do końca XV wieku na terenie dawnego Księstwa Burgundii. Terytorialnie odpowiada to współczesnej prowincji i regionowi administracyjnemu we Francji noszącemu nazwę Burgundia.

Więcej czytaj w artykule Agnieszki Gola ...


Wyjazd TOZD do Bolkowa

 W dniu 16 czerwca 2021 r. członkowie Towarzystwa Oświatowego wybrali się na zwiedzanie Bolkowa, miasta w Polsce, powiecie jaworskim, nad Nysą Szaloną (prawym dopływem Kaczawy) w odległości około 6 km od jej źródła pod Kaczorowem. Historycznie leży ono na Dolnym Śląsku, na terenie dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego.

Więcej czytaj i zobacz tutaj ...


Kolorowe Jeziorka

Kolorowe, nie nie jarmarki tylko jeziorka i nie jest nam żal bo 11 czerwca byliśmy na wycieczce z grupą Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, na terenie Rudawskiego Parku Narodowego u podnóża Wielkiej Kopy. Byłoby żal nie zobaczyć tych czarodziejskich miejsc, można powiedzieć jak z bajki.

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...


Mowa ciała

„Musi istnieć jakiś język, który obywa się bez słów (…) Jeśli nauczę się rozszyfrowywać ten język bez słów, uda mi się rozszyfrować świat” - to sentencja Paulo Coelho będąca wprowadzeniem do wykładu pt. ”Mowa ciała”, który odbył się 10.06.2021 roku. Wykład poprowadziła psycholog pani Karola Kotecka Koba przybliżając zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną a w szczególności komunikacją niewerbalną.

Więcej czytaj w artykule Lucyny Bajsarowicz ...


Walne Zebranie Członków TOZD 

W dniu 09 czerwca 2021 o godz. 16:00 odbyło się Walne Zebranie Członków TOZD, na którym podsumowano działalność stowarzyszenia w trudnym 2020 roku.

Więcej czytaj tutaj ...

Zbigniew Zapasiewicz – mistrz refleksji i intelektu

Wykład Jolanty Manieckiej przypominał niezwykłego aktora, ale jednocześnie skłaniał do refleksji o przemijaniu, ulotności trwania, sensie ludzkich działań i zmianach, które są koniecznością, bo są znakiem życia, ale które niekiedy budzą sprzeciw, bo są też znakiem straty…

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer w górach Stołowych - Skalne Grzyby

 "Na grzyby - aromatów  pełen las, przed wyjazdem sprawdźmy gaz. A na drzwiach wywieśmy o tym,  że ruszyliśmy w sobotę, bo powzięliśmy ochotę. Na grzyby" (cytat nie dosłowny). Piosenka starszych Panów wprawdzie mówi o borowikach, ale nasza wyprawa 29 maja w towarzystwie Pani przewodnik Grażyny Biernat to również wyprawa na grzyby,  tylko tym razem w Góry Stołowe szlakiem Grzybów Skalnych.

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...


  Spacer Kamionki - Lasocin

  "Gdzie strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj..." wkoło łany naparstnicy a bystry obserwator może dostrzec lilię złotogłów. Tam właśnie wybraliśmy się na wycieczkę. Jest 22 dzień maja z nami Pani Grażyna Biernat nasz przewodnik. Grupa Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej stęskniona za sobą i spotkaniami, wyruszyła ścieżką edukacyjną Kamionki - Lasocin. 

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...