Czego słuchał PRL

W ostatni kwietniowy czwartek t.j. 27.04.2017 roku spotkaliśmy się w DOK-u aby wysłuchać opowieści o tym "Czego słuchał PRL" Wykład  poprowadził  młody człowiek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego Dawid Musiał, który jak sam określił jest pasjonatem kultury PRL. I może właśnie dlatego udało mu się wprowadzić słuchaczy w cudowną atmosferę muzyki  "minionej epoki".

Przegląd muzyki słuchanej w tamtych latach  rozpoczął od Big-Beat-u, który w mgnieniu oka opanował dusze i serca polskiej młodzieży.  Był  bowiem energiczny, dynamiczny, łatwo przyswajalny. Wzorowany był przede wszystkim na muzyce Beatlesów. Ale w owym czasie  rozpowszechniana była także muzyka harcerska. Chętnie  śpiewana była  też muzyka biesiadna.  Rozwijała się również muzyka o treściach patriotycznych. Jednak muzyka lat 60-tych, 70-tych czy 80-tych podobnie jak wszystkie inne dziedziny kultury tego okresu objęte były niestety cenzurą. Dlatego  artyści musieli używać przenośni i czynić swoje teksty bardziej poetyckimi, aby nie narażać się  ówczesnej władzy. Było też tak, że młodzież tworzyła subkultury, w ramach tych subkultur nowe kapele, by właśnie w muzyce  okazać swój sprzeciw wobec tamtemu systemowi. A kapele te organizowały SWOJE  festiwale  czego najlepszym przykładem jest  festiwal muzyki rockowej w Jarocinie.

  Aby uatrakcyjnić swój wykład Dawid zaśpiewał, oczywiście  przy dźwiękach gitary, kilka  piosenek z tamtego okresu. Między innymi: "Autostop" Karin Stanek,  "Krajka" (piosenka harcerska), "Pszczółka" (piosenka biesiadna), "Whiskey/Wehikuł czasu" Dżemu, "Spotkanie z ..." grupy Sztywny Pal Azji, "Arahja " zespołu  Kult. Na zakończenie Dawid przedstawił piosenkę Krzysztofa Grabaż Grabowskiego z zespołu Strachy Na Lachy, która co prawda powstała w roku 2005, ale w  treści opisuje wydarzenia z lat 70-tych. 

Cała prezentacja odbyła się przy aktywnym i żywiołowym udziale wszystkich uczestników wykładu  a nawet jeden z nich na koniec zaśpiewał samodzielnie kilka piosenek z okresu  PRL, co zaowocowało gromkimi brawami i było pozytywnym zwieńczeniem spotkania.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2017