Spacerkiem po powiecie - Rościszów
W sobotę 08 kwietnia br. autobus ZKM linii nr 21, pomimo niepewnej pogody, w pełni wypełnili uczestnicy spaceru przez Rościszów. Na pierwszym przystanku w Rościszowie czekała na nas obecna mieszkanka Rościszowa Magda Sośnicka-Dzwonek, która była przewodnikiem spaceru po Rościszowie z ciekawym przystankami.
Rościszów, od 1 stycznia 2016 znów jest samodzielną wsią, w latach od 1973 roku do 31 grudnia 2015 roku był dzielnicą Pieszyc. Rościszów to właściwie cztery wsie: Lasocin, Padole, Potoczek i Szczytów. Nasza przewodniczka na wstępie opowiedziała o początkach i rozwoju wsi, która w XVIII wieku liczyła około 200 gospodarstw, działało w niej 8 młynów wodnych co świadczyło o zasobności wsi. Właścicielami i zarządzającymi osadą byli panowie z Pieszyc. Wieś do dzisiaj ma zabudowę łańcuchową, którą wymusza usytuowanie terenu. Z przystanku udaliśmy się na wzniesienie Olbrachtówka, na szczycie którego stoi nietuzinkowa w swym kształcie budowla Sanatorium. Budynek powstał w 1898 r. i pełnił różne funkcje: w czasie II wojny światowej był ośrodkiem sanatoryjnym Luftwaffe, po wojnie mieścił się sierociniec, w latach 60 XX wieku działało sanatorium chorób płucnych, obecnie jest ośrodkiem leczniczo-szpitalnym. W promieniu 500 metrów istnieje mikroklimat, który jest bardzo korzystny dla chorób i schorzeń płucnych. Wewnątrz budynku (z wiadomych powodów zamkniętego dla zwiedzających) zachowała się sala balowa, przepiękne witraże, ciekawa klatka schodowa. Pierwotne tereny przyległe do obiektu urzekały pięknymi parkami, alejami spacerowymi z ciekawą roślinnością. Budynek ten jest rozpoznawalną wizytówką Rościszowa.
Poruszając się drogą wojewódzką w stronę gór, doszliśmy do byłego hotelu robotniczego ZR Diora, dla wielu uczestników spaceru była to pora wspomnień, dziś obiekt wystawiony do sprzedaży przez prywatnego właściciela.
Kolejny przystanek i opowieść przewodniczki o Domu Tkacza i o nowym obiekcie Rościszowa - Centrum Kultury w Pieszycach, stanowiące również filię biblioteki. Obiekt pełni ważną funkcję w życiu codziennym tutejszej społeczności. Jest to nowoczesny ośrodek kulturalno-oświatowy integrujący osoby we wszystkich przedziałach wiekowych. Został wybudowany w rekordowym tempie bo niespełna w rok. W bezpośrednim jego sąsiedztwie stoi pomnik ku czci ofiar I wojny światowej.
Idąc wyżej nie sposób nie skręcić w lewo, aby wstąpić do Cichej wody w Lasocinie na kawę czy herbatę. Zatrzymaliśmy się też, chwilę przy nieczynnym cmentarzu a następnie dotarliśmy do budynku pałacowego. Pierwotnie wzniesiono tu dwór, który w XVIII w. znacznie rozbudowano. Obecnie jest to budynek murowany, założony na planie prostokąta, kryty dachem mansardowym z lukarnami. Do pałacu przylega park ze starodrzewem. W latach 1975–1977 obiekt dostosowano do potrzeb ośrodka wypoczynkowego. Obecnie dawne pomieszczenia pałacowe zajmuje pensjonat „Kasztel”. Dziś obiekt nieczynny, wystawiony na sprzedaż.
Końcowy przystanek autobusowy w Rościszowie jest w miejscu gdzie kiedyś stał kościół protestancki, do dzisiaj zachował się budynek Pastorówki. My poszliśmy dalej w górę do Padolina. Udało się nam obejrzeć wnętrze kościółka pw. św. Bartłomieja z 1391 r i wysłuchać historii obiektu. Następnie pomaszerowaliśmy w górę aż do stadniny koni. Akurat odbywały się lekcje konnej jazdy dla dzieci w wieku od 3 lat. Okolice Rościszowa słyną z krajobrazów górskich i licznych szlaków turystycznych. Mieszkańcy wsi starają się wykorzystać jej atuty.
Krystyna Nowak
Powrót do Wydarzenia 2017