Jak lepiej widzieć?
W czwartek 8 grudnia 2016 roku na spotkaniu w TOZD wysłuchaliśmy wykładu na temat "Jak lepiej widzieć". Wykład poprowadziła lekarz okulista Pani Violetta Hordowicz. Pani doktor zwróciła uwagę , jak należy dbać o nasze oczy i oczy naszych dzieci. Choroby oczu z reguły nie bolą, dlatego niezwykle ważne mają znaczenie kontrolne i profilaktyczne badania wzroku. Sugeruje się, aby częstość badań wzroku była następująca: w wieku 35 - 39 lat oczy należy badać co 2 do 4 lat, w wieku 40 - 54 lat co 1 rok do 3 lat, w wieku 55 - 64 lata co 1 rok do 2 lat a powyżej 65 roku życia już każdego roku. Jeśli w trakcie badań zostaną stwierdzone wady wzroku (np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez) można je korygować odpowiednio dobranymi okularami, soczewkami zakładanymi bezpośrednio na gałkę oczną oraz bezpiecznymi zabiegami laserowymi.
W trakcie wykładu prowadząca przedstawiła słuchaczom najczęściej występujące schorzenia oczu. Między innymi zespół suchego oka. Przyczyn tej dolegliwości jest kilka, ale przede wszystkim to: praca przy komputerze, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych albo gdy powietrze jest zbyt suche. Dolegliwości te występują także wtedy gdy przebywamy w pomieszczeniach zakurzonych, zadymionych papierosami i w których parują substancje chemiczne. Pomocą dla zespołu suchego oka są ciepłe kompresy, masaż i częste mruganie powiekami, krople i żele do oczu tzw. "sztuczne łzy" (ale wyłącznie te bez konserwantów).
Znacznie poważniejszym schorzeniem oczu jest jaskra nazywana "cichym złodziejem wzroku". Jaskra to grupa schorzeń, które uszkadzają nerw wzrokowy powodując nawet całkowitą ślepotę. Chorobę dzieli się na jaskrę z otwartym kątem przesączania i z zamkniętym kątem przesączania. Jaskrze zawsze towarzyszy wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pierwszym objawem jaskry jest utrata widzenia bocznego (tzw. peryferyjnego). Zbagatelizowanie tego momentu prowadzi do zawężania pola widzenia aż do całkowej ślepoty.
Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry pani doktor zaliczyła między innymi wiek, dziedziczenie choroby, urazy oka, wysoka krótkowzroczność, cieniutka rogówka czy też choroby współistniejące (migreny, choroby kardiologiczne, choroby krążenia i inne) oraz stosowanie kortykosteroidów. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego farmakologicznie ale powszechne są także zabiegi laserowe i tradycyjne zabiegi chirurgiczne. Ciekawostką jest, że jaskra występuje najczęściej u Azjatów i u osób z dalekowzrocznością.
W swoim wykładzie Pani doktor podkreśliła również jak istotne znaczenie dla utrzymania oczu we właściwej kondycji ma nasza codzienna dieta, która powinna być bogata w witaminę D, E, kwasy omega a przede wszystkim w luteinę.
Po wysłuchaniu wykładu wniosek nasuwa się sam. Nasze oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu. Dbajmy więc o nie wykonując okresowe badania profilaktyczne (przede wszystkim badanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrz-gałkowego, pomiar pola widzenia) oraz stosując zdrową dietę z korzyścią nie tylko dla oczu.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2016