Spacery szlakiem rezydencji - Roztocznik, Dobrocin

 Piątek 30 września 2016 r. podarował nam wiele słońca i pogody na czas spaceru po okolicznych wsiach: Roztoczniku i Dobrocinie.

 Roztocznik - cicha, spokojna, malownicza wieś położona u podnóża Wzgórz Niemczańśkich. Wart obejrzenia jest tutejszy zespół pałacowo-parkowy i kościół. Kościółek p.w. św. Józefa Oblubieńca  wzniesiony w początkach  XVII w., przebudowany w XVIII w.  Jest tam malowany piękny ołtarz główny z 1613 r.,  ambona z 1620 r., okazałe epitafium rodu właścicieli wsi z końca XVI r. i kamienna chrzcielnica z 1610 r. W czasie swego wielowiekowego trwania kościółek służył w kolejności wynikającej z dziejów historycznych katolikom i ewangelikom. Bryła kościoła posiada wieżę wykończoną attyką w tzw. "jaskółczy ogon".
Zespół pałacowo-parkowy, dziś jest własnością prywatną. Pałac z drugiej połowy XIX w., zbudowany w stylu elektycznym i otoczony zaniedbanym parkiem z dwoma stawami. Nie jest dostępny do zwiedzania. W budynku obok pałacu funkcjonuje  kompleks opiekuńczo-wypoczynkowy dla seniorów.  Pan Łukasz Kłos zarządzający tą placówką przywitał naszą grupę i przedstawił krótką historię obiektu oraz zakresem obecnie świadczonych usług w obiekcie.  Niestety mogliśmy podziwiać go jedynie z zewnątrz,  co jest zrozumiałe przy normalnej pracy kompleksu.
Pałac mimo stanu wymagającego remontu zachwyca, ryzalitem z kartuszami w imponującym wyglądzie (do dzisiaj w oryginalnym wykonaniu), dwuspadowym dachem mansardowym z lukarnami.  Ostatnimi właścicielami pałacu od 1910-1945 r. była rodzina Sandreczek, po II wojnie światowej do 2005 r. funkcjonował Zespół  Szkół Mechanizacji Rolnictwa z internatem.