Ziołolecznictwo - zmierzch czy przyszłość
W dniu 22 września br. odbyło się pierwsze tej jesieni spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat spotkania brzmiał "Ziołolecznictwo - zmierzch czy przyszłość". Wykład poparty prezentacją multimedialną poprowadziła magister farmacji Pani Emilia Krupa. Podróż po świecie zielarstwa i ziołolecznictwa prowadząca rozpoczęła od krótkiego przedstawienia historii zielarstwa. Pierwsze zapisane informacje o ziołach pochodzą sprzed około 5000 lat . Świadczą o tym między innymi tabliczki babilońskie, asyryjski i babiloński kalendarz zbioru ziół, kodeks Hammurabiego a także system starożytnej medycyny indyjskiej (ajurweda).
Natomiast początki wiedzy medycznej na temat ziołolecznictwa pochodzą ze starożytnej Grecji i od Hipokratesa.
Z kolei współczesne zielarstwo to farmakognozja czyli nauka o wykorzystywaniu ziół do celów leczniczych. Z ziół wytwarza się bowiem leki galenowe czyli napary, nalewki, syropy, mazidła, proszki itp. Rośliny, z których wywarza się leki to między innymi rumianek, rzewień, szałwia, len, kruszyna, jemioła, jeżówka, ostropest.
Po przytoczeniu wielu przykładów roślin leczniczych, prowadząca zadała pytanie "Czy zioła są bezpieczne?" Odpowiedź brzmi "i tak i nie". Wszystko bowiem zależy od dawki jaka jest spożywana, od tego czy dany preparat roślinny wchodzi w interakcję z innymi lekami oraz od właściwego przyrządzenia np. naparu, odwaru. Istotne znaczenie ma również informacja o standaryzacji ekstraktu danego zioła czyli dokładne określenie ilości substancji czynnej tego zioła. Standaryzacja bowiem pozwala uniknąć ryzyka przedawkowania leku.
Podsumowując swój wykład Pani Emilia Krupa stwierdziła, że ziołolecznictwo to ogromna przyszłość ale należy do tego zagadnienia podejść z rozwagą, z umiarem i z odpowiedzialnością.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2016