Do zdrowia przez masaż

16 czerwca 2016 r. odbyło się ostatnie przed dwumiesięczną przerwą wakacyjną spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej na temat ”Do zdrowia przez masaż”. Tematyka ta zaprezentowana została przez fizjoterapeutę Jacka Szyszkę. Wykład połączony z prezentacją prowadzący rozpoczął od rysu historycznego dotyczącego masażu. Stwierdził iż historia masażu sięga około 3000 lat wstecz. Następnie wymienił rodzaje masażu, kolejno omawiając każdy z nich.
    Jako pierwszy z wymienionych, omówił masaż klasyczny, przekrwienny, którego celem jest pobudzenie mięśni do pracy, czucie powierzchowne, przekrwienie, powierzchniowe napięcie, rozluźnienie. Ćwiczenia  w połączeniu z masażem przekrwiennym przywracają stan pierwotny, prawidłowy.
    Następnie omówił klasyczny masaż rozluźniający, który powinien być wykonywany w wolnym tempie, powoduje on relaksację tkanki, odbarczenie od bólu mięśniowych zakończeń nerwowych, rozluźnienie tkanek. Stosowany w przypadku przeciążeń statycznych i dynamicznych, które szczegółowo omówił.
    Kolejny z omówionych to masaż sportowy, którego celem jest wspomaganie przy wysiłku, pomoc w zakwasach, terapia punktów spustowych. Prowadzony jest na napiętych mięśniach, po intensywnych ćwiczeniach gimnastycznych.
    Masaż limfatyczny stosowany w przypadku obrzęków kończyn górnych i dolnych, również po zabiegu mastektomii. Prowadzony jest w odpowiednim ułożeniu i odpowiedniej kolejności w wolnym tempie, na dużych płaszczyznach. Wspomagany powinien być delikatnymi ćwiczeniami czynnymi oraz odpowiednią bielizną.
    Następnym jest masaż relaksacyjny nie związany z jednostkami chorobowymi. Stosowany na dużych powierzchniach, w celu złagodzenia napięcia emocjonalnego, nerwowego wynikającego z tempa życia, w połączeniu z aromaterapią, daje dobre rezultaty, działa uspokajająco i mocno relaksuje.
    Omówił masaże wirowe wodne,  w tym częściowy, z zastosowaniem strumienia wody. Działają one rozluźniająco, a ciepła woda prowadzi do przekrwienia. Wspomniał również o masażu segmentarnym, stosowanym w przypadku dyskopatii, przy bólu i zaburzeniach czucia.
    Na koniec omówił masaż odchudzający, antycellulitowy, który sam w sobie nie jest wystarczający, powinien być połączony z dietą i ćwiczeniami gimnastycznymi. Masaż ten spełnia funkcję pomocniczą, rozbija tkankę tłuszczową.
    Masaże wspomagane są też maściami o różnym charakterze, są wśród nich  przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, chłodzące itp.,  stosowane ściśle wg wskazań lekarza.
Po wykładzie z sali padło wiele szczegółowych pytań, na temat wskazań i przeciwwskazań do masażu, rozpoznania lekarskiego, wywiadu lekarza itp., na wszystkie pytania prowadzący udzielił wyczerpujących odpowiedzi.

Alicja Kossowska

Powrót do Wydarzenia 2016