Wycieczka do Kłodzka

7 maja 2016 roku Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zorganizowało kolejną już w tym roku wycieczkę – tym razem celem było Kłodzko. Wizytę w Kłodzku rozpoczęliśmy od powstałego stosunkowo niedawno atrakcyjnego obiektu turystycznego, jakim jest Mini Euroland - park miniatur słynnych budowli, znaczących w historii Polski, Europy, a nawet świata.
    Kompleks rekreacyjno-edukacyjny zwiedzaliśmy z przewodniczką, która w barwny i ciekawy sposób snuła opowieści o oglądanych kolejno miniaturach ważnych historycznie zabytków. Były to m.in. zabytki Kłodzka: miniatura kompleksu zabytkowych kamieniczek, zabytkowy ratusz, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Kościół Matki Bożej Różańcowej. Obejrzeliśmy również miniaturę legendarnego Złotego Pociągu, który rozpala wyobraźnię milionów, Twierdzę Kłodzką, a także domek jednorodzinny w Lewinie Kłodzkim zamieszkiwany do 2011 r. przez Violettę Villas. Nieopodal mogliśmy zobaczyć miniatury ważnych zabytków Wrocławia, w tym Ratusz i Wieżę Ciśnień, Uniwersytet Wrocławski oraz mosty – Grunwaldzki i Zwierzyniecki. Idąc dalej można było podziwiać miniaturowy słynny londyński Big Ben (oficjalna nazwa od 2012 r. to Elizabeth Tower), barokowy pałac w Dreźnie, Łuk Triumfalny w Paryżu i Fontannę di Trevi.
    Na powierzchni 20 tys. m2 można było obejrzeć ponad 30 miniatur (docelowo planowanych jest ponad 100 makiet), wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic. Makiety wyeksponowane są w otoczeniu niezwykłej roślinności, wśród około 500 unikatowych gatunków drzew i kwiatów, co znacznie podnosi atrakcyjność obiektu i czyni zwiedzanie nie tylko pożytecznym, ale też relaksującym przeżyciem. Uczestnicy wycieczki przy pięknej słonecznej aurze chłonęli słowa przewodniczek, podziwiali maestrię wykonawców poszczególnych makiet, była też dłuższa chwila na relaks przy kawie i lodach.
    Następnym etapem wycieczki było przejście Podziemną Trasą Turystyczną, która odtwarza dawne życie mieszkańców Kłodzka. Przechadzając się na przestrzeni liczącej 600 metrów długości, jak zapewniają organizatorzy, można zobaczyć, doświadczyć, poczuć i usłyszeć jak wyglądały ulice Kłodzka przed wiekami. Wędrówkę uatrakcyjniają i wspomagają: interaktywny system nagłośnienia odtwarzający odgłosy dawnego miasta, interaktywne nośniki multimedialne wyświetlające animacje (nawet takie detale jak biegające szczury) oraz licznie zgromadzone eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców. Dzięki tym elementom zwiedzający nie tylko ugruntowali swoją wiedzę o życiu w czasach średniowiecza i renesansu w dawnym Kłodzku. Wyobrazili sobie również jak mieszkańcy radzili sobie z różnymi codziennymi zajęciami i problemami, nie zabrakło też emocji, przeżyć lęku i może nawet grozy wywołanej jękami skazanych za popełnione przestępstwa osób, które dostały się w ręce kata.
    Po wyjściu z podziemi uczestnicy wycieczki udali się na spacer urokliwymi uliczkami Kłodzka współczesnego. W czasie spaceru mogli skonfrontować obrazy zabytków oglądane w Parku Miniatur z realnie istniejącymi w obrębie Kłodzka.
W godzinach popołudniowych wycieczkowicze wrócili do Dzierżoniowa żywiołowo dziękując organizatorom za tak udaną wycieczkę, która wzbogaciła wewnętrznie, przyniosła wiele wrażeń i doznań, ale też dostarczyła relaksu.

Alicja Kossowska

 powrót do Wydarzenia 2016