Spacery szlakiem rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko - Nowizna
W słoneczną sobotę 02 kwietnia br. wyjątkowa liczna grupa (55 osób), mieszkańców powiatu wspólnie z członkami TOZD, wyruszyła z Dzierżoniowa do Nowizny. Ulica Nowowiejska prowadziła nas prosto do celu. Pierwszy przystanek nieopodal miejsca zbiórki: Kościół pw. Chrystusa Króla. Niewiele osób wiedziało, że w tym miejscu kiedyś była karczma. Historia obiektu sakralnego i jego otoczenia została ciekawie opowiedziana przez przewodnika PTTK Panią Grażynę Biernat. Kilkaset metrów dalej kolejna opowieść o budynku, w którym obecnie mieści się Centrum Aktywizacji Społecznej. I tak było co chwilę, po drodze stare i nowe domy, mniej lub bardziej okazałe gospodarstwa rolne ze swoją historią. Nasza wędrówka przebiegała wzdłuż rzeczki Piławka, na której jest wiele mostków. Tuż przed pałacem spotkała nas miła niespodzianka, zaproszenie do domu rodziców, uczestników spaceru. Za gościnę dziękujemy Danusi i Jurkowi.
Cel naszego spaceru - pałac w Nowiźnie. Na pierwszy rzut oka bardzo okazała rezydencja - jednak w stanie wymagającym pilnego remontu. Obecnie obiekt od 8 lat jest własnością prywatną. Właściciel osobiście nam opowiadał o jego historii, o tym jak boryka się z trudami rzeczywistości, ale chętniej o swojej wizji dotyczącej przyszłości. Pałac pochodzi z XVII w. i jest wybudowany z cegły z dodatkiem kamienia. W sylwetce pałacu są 2 a czasami 3 kondygnacje, dach pięknie pokryty "na łuskę", nowe okna, co łagodzi efekt dużego zniszczenia. (...) Na krańcach elewacji znajdują się 2 wieże, na których zobaczyć można kartusze herbowe. Główne wejście zdobi barokowy herb z dewizą MA PATRIE EST AUCLEL... moją ojczyzną jest Auclel (albo: moja ojczyzna jest w niebie). W pałacu zamieszkiwało kilka rodów. Przebywał w nim m.in. Fryderyk Wilhelm III - król pruski, który miał tutaj swoją główną kwaterę w roku 1813. Obok pałacu jest wielki park, utworzony na początku XIX wieku. Był przepięknym parkiem, w którym obecnie nie ma śladu po bardzo ciekawym drzewostanie. Na jego odtworzenie trzeba wiele lat.
Pobliski kościół (a raczej kościółek) pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzący z 1421 r. wzbudził w nas zachwyt. Cudowne witraże, mała kubatura, piękna empora z rozwieszoną na niej drogą krzyżową. W sumie kościół był wielokrotnie rozbudowywany, remontowany, stąd jego wyposażenie naznaczone jest różnorodnością czasową. Na uwagę również zasługują epitafia z XVII w. umieszczone na zewnątrz kościoła, a także budynek - ossuarium, który w przeszłości pełnił rolę kostnicy.
A tuż koło kościoła pomnik przyrody - topola. Warto wiedzieć, że przez Nowiznę przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 (tzw. Szlak Bursztynowy). Spacer bardzo udany, w drodze powrotnej do Dzierżoniowa mogliśmy podziwiać piękną panoramę Gór Sowich, bo widoczność w ten dzień była bardzo dobra. Wracaliśmy pełni wrażeń, swoim tempem, mogąc przy okazji zgubić trochę kalorii - po minionych świętach.
Krystyna Nowak