Spacery szlakiem rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko - spacer I
Bielawa - od Hotelu Dębowy do hotelu Pałac Bielawa
Z pierwszym dniem wiosny 21.03.2016 Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej rozpoczęło realizację projektu „Spacery szlakiem rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko”. Celem projektu jest kontynuacja poznawania historii okolic Dzierżoniowa. Pierwszy spacer w bieżącym roku, jak się okazało był nad wyraz interesujący. W Bielawie znajduje się wiele interesujących miejsc. Znajdują się tu 2 pałace-rezydencje znane jako "Hotel Dębowy", "Pałac Bielawa - Hotel Spa", oraz mało znany obiekt dworu rycerskiego, który nie jest dostępny turystom.
Hotel Dębowy
Hotel Dębowy - mieści się w byłej willi fabrykanckiej należącej do rodziny Dierigów. Budynek w bryle architektonicznej przypomina pałac o wyszukanej elegancji i prezencji. Wybudowany został w latach 1901-1904. Nazwa "dębowy" nawiązuje do "logo" z drzewem dębu, które wg mitologii germańskiej było symbolem trwałości, mocarności i świętości. Wewnątrz budynku zwraca uwagę przepiękny, okazały witraż przedstawiający dębowe drzewo. Budynek wraz z przylegającymi obiektami i parkiem był własnością rodziny Dierigów - potentatów w przemyśle włókienniczym na terenie Dolnego Śląska. Potomkowie tego rodu żyją i działają do dziś, ale za granicą. Po II wojnie światowej do 2000 roku działał tu Państwowy Zespół Prewentoriów. Obecnie w głównym budynku hotelu-rezydencji mieści się 38 pokoi 1,2,3,4-osobowych co daje 101 miejsc noclegowych. Niepowtarzające wrażenie robią trzy ekskluzywne pokoje zwane: salą kredensową, balową i barową, służące gościom zgodnie z przeznaczeniem wynikającym z nazwy, jak również prezentujące oryginalne wyposażenie przede wszystkim z pięknym dębowym kredensem dawniej w sali jadalnej gospodarzy. Park okalający pałac nosi dawne (odtwarzane) oznaki świetności inżynierii ogrodniczej m.in. w postaci bindażu (tunele z drzew grabu), okazałych drzew buków, magnolii, itp.
Pałac Bielawa - Hotel SPA
Pałac Bielawa Hotel SPA - druga reprezentacyjna willa w/w rodziny. Dawniej dwa samodzielne budynki obecnie połączone łącznikiem stanowią jeden ekskluzywny obiekt hotelowo-restauracyjny. Po opuszczeniu przez pierwotnych właścicieli obiekt funkcjonował jako przedszkole, żłobek. Od 12 lat wpisał się w pejzaż miasta jako komfortowy hotel 3.gwiazdkowy . Na gościach i na naszej grupie TOZD, niesamowite wrażenie zrobiły wysmakowane aranżacje pomieszczeń użytkowych (sale jadalne, pokoje hotelowe, kameralne kąciki spotkań , wyposażone w oryginalne (lub dokupione, ale stylowe) meble, bibeloty, itp. Atrakcją jest była sala balowa z autentycznymi kryształowymi lustrami, o ciekawej architekturze, inne sale-pokoje z przepięknymi sufitami wraz z żyrandolami.
Żadne słowa, opisy nie oddadzą klimatu ani atrakcyjności wnętrz prezentowanych pałaców...po prostu jest to niemożliwe, to trzeba zobaczyć!
W drodze między lokalizację omawianych wyżej pałaców zatrzymywaliśmy się w wielu miejscach, m.in. przy poewangelickim kościele pw. Bożego Ciała. Pani przewodnik Grażynka Biernat bardzo ciekawie opowiadała o mijanych obiektach. Spacer był więc pożyteczny i dla ciała i dla ducha.
Kolejny już 2 kwietnia – do Nowizny.
Krystyna Nowak
Powrót do Wydarzenia 2016