Wycieczka do Jaworzyny Śląskiej
W sobotę 03 czerwca 2017 roku z parkingu przy ul. Świdnickiej rozpoczęła swoją kolejną przygodę grupa członków i sympatyków TOZD. Tym razem była to wycieczka do Jaworzyny Śląskiej. W programie było zwiedzanie: Zakładu Porcelany Stołowej "Karolina" oraz „Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku”.
Jaworzyna Śląska to miejscowość leżąca w województwie dolnośląskim, na północ od Świdnicy. Etymologia nazwy niemieckiej Jaworzyny - Königszelt, w brzmieniu dosłownym znaczy "Namiot Królewski", nawiązuje do dziejów wojny 7-letniej, a przede wszystkim do faktu stacjonowania tutaj, na polach pomiędzy Bolesławicami a Starym i Nowym Jawornikiem, w czasie od czerwca do końca września 1761 roku, wojsk pruskich i ich dowódcy - Fryderyka II króla Prus, którego namiot miał się znajdować w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego Jaworzyny Śląskiej.
Powstanie Jaworzyny Śląskiej ma związek z budową przez Towarzystwo Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, dziś stanowiącej część linii kolejowej nr 274. W miejscu rozgałęzienia trasy na linię do Świdnicy i Świebodzic powstał najpierw przystanek kolejowy, później natomiast stacja węzłowa wraz z zapleczem i osiedlem kolejarskim.
Jaworzyna stała się jednym z większych węzłów kolejowych na Dolnym Śląsku. Dało to podstawę do jej dalszego rozwoju i rozbudowy. W początkach lat sześćdziesiątych XIX w, w okolicy Jaworzyny odkryto żwiry budowlane i glinki kaolinowe. Dzięki temu, a także dzięki dostatkowi drewna, węgla kamiennego, gazu i dobrej komunikacji, w 1863 roku w Jaworzynie Silbermann rozpoczął budowę fabryki porcelany. Wyrabiano tu porcelanę stołową, produkty terakotowe, szamotowe i inne. W 1993 sprywatyzowana na rzecz pracowników jako Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina”.
W wyniku dalszego rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego, w 1954 roku uzyskało prawa miejskie. Liczba mieszkańców przekroczyła 5500 osób. Obecnie Jaworzyna liczy około 10400 mieszkańców.
Na teren Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” przyjechaliśmy około godziny 9.00. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy. Do każdej z grup dołączył przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie Zakładów. Przewodnikiem grupy, w której ja uczestniczyłam była pani Anna Szymańska-Makowska, natomiast drugą grupę oprowadzała pani Kasia Śmigas.
Podczas naszej wycieczki po Zakładach Porcelany mogliśmy poznać z bliska kolejne etapy produkcji słynnej porcelany. Pani Ania powiedziała nam, że produkcja wyrobów porcelanowych odbywa się według opracowanego procesu technologicznego w kilku ściśle powiązanych ze sobą etapach. Aby nam to zobrazować oprowadziła nas po wszystkich wydziałach, które biorą udział w procesie produkcyjnym. Poinformowała nas, że dziś „Karolina” produkuje nie tylko białą porcelanę stołową ale również jako jedyna fabryka w Polsce porcelanę kremową (Bone China). Charakterystyczną cechą tych wyrobów jest ciepła barwa kości słoniowej, która nawet bez dekoracji dostojnie i elegancko prezentuje się na wszystkich stołach. Porcelana Karolina jest wyjątkowo cienka, wyroby porcelanowe są produkowane w kilkunastu oryginalnych, nowoczesnych fasonach i setkach wzorów dekoracyjnych. Są zdobione farbami i kalkami ceramicznymi, a ich wzornictwo odpowiada aktualnym i najnowszym trendom światowym.