W poszukiwaniu meteorytu - spacer po Piławie Górnej
W ostatni dzień maja 2017 r. odbyliśmy kolejny spacer w ramach projektu „Spacery po powiecie dzierżoniowskim”. W poszukiwaniu meteorytu wyruszyliśmy do Piławy Górnej i okolic. A dlaczego? Otóż Piława Górna to jedyne uznane na Dolnym Śląsku miejsce upadu meteorytu. A w tych okolicach spadły prawdopodobnie 3 meteory. Na pewno potwierdzono i opisano jeden z nich, na szlaku ścieżki geoturystycznej po Piławie Górnej. Ten fakt upamiętnia tablica informująca, iż "spadł on 17 maja 1879 r. po godz. 16 ". Na podstawie opowieści świadków tego zdarzenia, mówi się o ogromnych trzech hukach i błyskach jakie temu towarzyszyły. Znaleziono dwa okazy meteorytu: jeden w opisywanym miejscu (koło jednego z budynku w Kośminie ), drugi na polach w kierunku Kluczowej, trzeciego w dalszym ciągu badacze szukają. I my też mieliśmy nadzieję na jego odszukanie – niestety płonne.
Spacer zaczęliśmy z przystanku przy ul. Piastowskiej (naprzeciw Biedronki), następnie przeszliśmy pod kościół pw. św. Marcina. Wysłuchaliśmy opowieści o budynku kościoła, krzyżu pokutnym. Brukowaną drogą doszliśmy do wiaduktu kolejowego i dotarliśmy do Kośmina. Przy drodze oznakowane miejsce upadku fragmentu meteorytu było okazją do uwiecznienia tego miejsca na zdjęciu i wysłuchania opowieści przewodnika.
Pogoda zachęcała do dalszego spaceru w stronę Grzybowca (364 m n.p.m). Jest tam punkt widokowy i miejsce odpoczynku, ale i widoczne skały mylonitu, piękne rośliny. Tu spędziliśmy dłuższą chwilę, bowiem wspólne II śniadanie zostało wzmocnione wspaniałą kawą i nie tylko, przez piławską rodzinę Koprowskich, którzy z własnej inicjatywy nas ugościli. Pani Julio, Panie Jerzy - bardzo dziękujemy.
Z Grzybowca wyznaczonym szlakiem dotarliśmy do dworca kolejowego i autobusem wróciliśmy do Dzierżoniowa, bogatsi w piękne widoki, zdjęcia i najważniejsze w wiedzę dotyczącą historii miasta, tradycji kamieniarskich, rodzajami występujących i wykorzystywanych skał (amfibolity, migmatyty, pegmatyty, …).
Trasa spaceru łatwa, zachęcamy do wyjścia z domu.
Krystyna Nowak
Powrót do Wydarzenia 2017