Wisława Szymborska - portret kobiecy
Nic dwa razy się nie zdarza |
Mamy w pamięci tę piosenkę w wykonaniu Łucji Prus (1965), a później Kory z zespołem Maanam (1994). Autorką tego wiersza jest Wisława Szymborska - polska poetka, eseistka, krytyczka literacka, tłumaczka, felietonistka; laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1996 roku Komitet Noblowski przyznając Nagrodę Nobla Wisławie Szymborskiej napisał: „ za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
9 marca br. zgromadzeni licznie członkowie i sympatycy TOZD mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu o twórczości naszej noblistki, przedstawionego przez mgr Sebastiana Runowicza – polonisty z I LO w Dzierżoniowie. Prezentację, znakomicie, uzupełniały recytacje wierszy Poetki w wykonaniu uczennic tego liceum: Marceliny Słomian, Weroniki Krystek i Agnieszki Piskorowskiej.
Maria, Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Bninie w Poznańskiem, zmarła 1 lutego 2012r. w Krakowie. Od 1931r. mieszkała w Krakowie. Studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1953r. należała do zespołu redakcyjnego „Życia literackiego”. W literaturze powojennej Wisława Szymborska była jedną z najważniejszych osobowości poetyckich. Debiutowała wierszem „Szukam słowa” (1945) ogłoszonym w prasie. W jej dorobku jest 24 wydanych tomików wierszy i zbiorów poezji przetłumaczonych na wiele języków obcych. M.in. „Wołanie do yeti”, „Koniec i początek,” „Chwila”, „Dwukropek”, „Tutaj”, „Wystarczy”, ”Milczenie roślin”. Opublikowała też felietony „Lektury nadobowiązkowe”.
Poza omówieniem twórczości, prelegent skupił się na przedstawieniu portretu Wisławy Szymborskiej, która konsekwentnie unikała rozgłosu chroniąc swoje prywatne życie i tylko z sobie właściwym humorem podzieliła je na dwa okresy tj. przed tragedią sztokholmską i po tragedii sztokholmskiej. Do jej ulubionych zajęć należało gromadzenie wycinków z gazet i robienie z nich wyklejanek, które otrzymywały zaprzyjaźnione z nią osoby. Dużo radości sprawiały jej zakupy kiczowatych gadżetów i reakcje obdarowanych nimi przyjaciół. Do przyjaciół Poetki należeli nobliści, ludzie kultury i filmu m.in. Woody Allen jak również bokser Andrzej Gołota. Lubiła podróże i fotografowanie się na tle tablic z niezwykłymi nazwami miejscowości np. Corleone, Limerick. Tworzenie limeryków to też jedna z pasji Poetki. Zbiór jej słynnych limeryków wydano w 2003r. pod tytułem „Rymowanki dla dużych dzieci”. Strzeżona przez nią tajemnica to znajomość z Kornelem Filipowiczem – pisarzem z którym Wisława Szymborska była w przeszło dwudziestoletnim związku. Po jego śmierci napisała wzruszający wiersz „Kot w pustym mieszkaniu” gdzie stwierdza „umrzeć - tego się nie robi się kotu”. Ostatnio wydany zbiór listów między Wisławą Szymborską a Kornelem Filipowiczem nosi tytuł „Najlepiej w życiu ma Twój kot” (2016).
Nakreślony przez Prof. Sebastiana Runowicza portret noblistki Wisławy Szymborskiej, zapewne zainspiruje wielu uczestników tego spotkania do sięgnięcia po jej poetyckie utwory, a także wspomnienia osób z jej otoczenia w celu bliższego poznania jej życia i twórczości. Dzierżoniowska biblioteka miejska jest w posiadaniu prawie wszystkich wydanych tomików poezji i wydawnictw biograficznych Wisławy Szymborskiej.
Maria Zarzycka-Chołody
Powrót do Wydarzenia 2017