Muzeum Etnograficzne i Kolejkowo we Wrocławiu
Uczestnicy projektu „Ciekawi siebie i świata”, który uzyskał dofinansowanie z Gminy Miejskiej Dzierżoniów, a jest realizowany przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej, w sobotni poranek 11 lutego 2017 roku pojechali do Wrocławia. Celem głównym wyjazdu było zobaczenie czasowej wystawy medialnej „Skarby europejskiej kultury tradycyjnej”. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, pod patronatem honorowym UNESCO. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt zjawisk (91) z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, pochodzących z 28 krajów europejskich i wpisanych na listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Zobaczyliśmy między innymi: konny połów krewetek w Belgii, taniec rekrutów z Czech, paradę dzwonników w Chorwacji, wysłuchaliśmy gry na dudach, języka gwizdowego i wielu śpiewów polifonicznych oraz utworów muzycznych.
Przed budynkiem muzeum umieszczone były plansze, które ilustrowały polskie zjawiska między innymi: hafciarstwo kaszubskie, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, zabawkarstwo żywieckie., które mogą ubiegać się o kandydowanie na listy międzynarodowe.
Dopełnieniem wystawy były stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramika rumuńska, maski karnawałowe czy pierniczki z Chorwacji i wiele innych eksponatów.
Naturalnie zobaczyliśmy też wystawy stałe w Muzeum, które opowiadają o mieszkańcach Dolnego Śląska przed II wojną światową i po niej. O tym czym się zajmowali, jakie nosili stroje oraz jak mieszkali , jakie było wyposażenie domów i wielu warsztatów pracy. Była też mapa, która obrazuje skąd przybyli ludzie po wojnie na teren Dolnego Śląska. Klimaty tych wystaw poruszyły wiele wspomnień u wielu zwiedzających.
Zachęcamy do odwiedzenia tego Muzeum.
Po udokumentowaniu naszej wizyty grupowym zdjęciem przed siedzibą muzeum udaliśmy się na Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, aby podziwiać największą makietę kolejową w Polsce. Oglądaliśmy miniaturowy świat, w którym znalazły się takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu i wiele innych. W miniaturowym świecie dzień trwał 9 minut a noc 4 minuty. Po zachodzie słońca zapalały się latarnie na ulicach i skwerach oraz światła w mieszkaniach , sklepach i innych obiektach. Zobaczyliśmy też życie na wsi oraz przeróżne sytuacje dnia codziennego. Szukaliśmy gołębi i krasnali na ulicach miniaturowego Wrocławia.
Kolejkowo w liczbach to: 430 mb torowiska, 15 pociągów, 60 wagonów, 108 samochodów, 162 budynki, 2300 figurek ludzi i zwierząt plus mosty, tunele, akweny wodne, zjawisko dnia i nocy.
Zachwyceni tym światem w miniaturze powróciliśmy do Dzierżoniowa.
Wydaje się, że to różne klimaty wystaw, ale łączy je pasja i miłość do utrwalenia tego co tu i teraz dla potomnych. Polecamy!
ZM
Zobacz prezentacje przygotowane przez Bogusię Żyto:
Wrocławskie Myzeum Etnograficzne (plik do pobrania w formacie PPS 9,0 MB)
Wrocław Kolejkowo (plik do pobrania w formacie PPS 9,0 MB)
Powrót do Wydarzenia 2017