Dieta w osteoporozie

  Na  drugim w tym roku (14.02.2024 r.) spotkaniu  w filii dzierżoniowskiej biblioteki publicznej gościliśmy  dietetyczkę p. Monikę Wilkos, która przekazała nam cenne informacje na temat osteoporozy i diety zalecanej w walce z tą przypadłością.

Osteoporoza to bezobjawowa choroba układu szkieletowego charakteryzująca się  niską gęstością mineralną kości. Prowadzi do utraty masy kostnej, odwapniania kręgów i osłabienia  struktury kości, powodując nadmierną ich  kruchość i łamliwość. Osteoporoza przebiega stopniowo i  przez wiele lat nie daje żadnych objawów ostrzegawczych, dlatego określa się ją mianem „cichego złodzieja kości”.

  Choroba atakuje  najczęściej kobiety w okresie po menopauzie oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Dotyka także ludzi młodych z niską masą ciała, przy nadczynności tarczycy i z niedoborem estrogenów oraz osoby z małą aktywnością fizyczną.

   Po 30. roku życia następuje naturalna utrata gęstości kości, to jednak tempo tego procesu zależy w dużej mierze od stylu życia jaki prowadzimy.
Fundamentem profilaktyki i terapii w osteoporozie jest prawidłowe żywienie. Dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu utraty masy kostnej  i wspomaganiu zdrowego rozwoju kości u młodych ludzi oraz w procesie leczenia osteoporozy u osób starszych. Powinna być urozmaicona i tak zbilansowana,  aby dostarczała składniki wzmacniające kości. Powinna więc  być  bogata w białko, wapń i fosfor. Istotną rolę w procesie mineralizacji kości odgrywają także cenne dla zdrowia witaminy oraz mikro- i makroelementy a przede wszystkim witaminy D, K, C oraz magnez i izoflawony.

  Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do programu żywieniowego diety D.A.S.H, która polega przede wszystkim na ograniczeniu spożycia produktów wysokoprzetworzonych, zawierających duże ilości soli, tłuszczów i cukru.

Równie ważnym i stałym  elementem  profilaktyki i leczenia osteoporozy jest regularna aktywność fizyczna. Właśnie ruch i nacisk na kości stymuluje je do produkcji nowych komórek. W ten sposób wysiłek fizyczny powoduje, że zwiększa się masa kostna, wzrasta gęstość i wytrzymałość kości  a mocne mięśnie stabilizują postawę ciała i eliminują ryzyko upadku. Zalecane są ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, spacery, nordic walking, także ćwiczenia rozciągające. 
I podsumowując. Zdrowy układ kostny jest  kluczowy dla utrzymania sprawności fizycznej i aktywnego życia. Warto więc o to zadbać i robić wszystko, aby utrzymać go w mistrzowskiej formie.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2024