Janis Joplin - dziewczyna z małego miasteczka, ale o wielkim głosie

„Śpiewam dlatego, że jest we mnie wiele różnych emocji, z których bez tego nie zdawałabym sobie sprawy. Ale muzyka także wiele tych emocji wyzwala, daje ogromne pole dla rozwoju wyobraźni.  Kiedy śpiewam, to jest jak orgazm. Nie da się tego zapamiętać, ale i tak to pamiętasz” - Janis Joplin.

Janis Joplin - zakompleksiona dziewczyna z Teksasu, brzydkie kaczątko i „odrzucona kobieta o najpiękniejszej duszy świata” to urodzona w 1943 roku wokalistka obdarzona niepodrabialnym, chropowatym i nieco skrzeczącym  głosem oraz nadzwyczajną sceniczną charyzmą. Uchodziła za czołową gwiazdę psychodelicznych rytmów. Niepozorna szara myszka po wyjściu na scenę zamieniała się  w wulkan energii, zatracając się bez reszty w miksturze bluesa, soulu i rocka. 

Historię krótkiego życia tej indywidualności w świecie muzyki  przedstawił nam w dniu 11.01.2024 roku p. Sławomir Rodak.

Kariera Janis Joplin trwała zaledwie kilka lat, ale to wystarczyło, by zyskać status legendy muzyki rockowej. Śpiewać zaczęła w 1962 roku w teksańskich klubach i tancbudach. A cztery lata później była już liderką  zespołu Big Brother & the Holding Company, z którym nagrała dwa albumy.

Przełomowym momentem w karierze Janis był jej występ z zespołem na festiwalu Monterey Pop Festival w 1967 roku. Po tym wydarzeniu artystka rozpoczęła karierę solową wspomaganą przez utworzone w tym celu efemeryczne grupy muzyczne Kozmic Blues Band i Full Tilt Boogie Band. Z tego okresu pochodzą dwie płyty wydane pod jej nazwiskiem (druga „Pearl” niestety już pośmiertnie). Ukoronowaniem  sukcesów muzycznych solistki był jej występ na legendarnym festiwalu rockowym Woodstock w 1969 roku, a jednym z najsłynniejszych utworów i ostatnim, który zaśpiewała w Capitolu był wykonany a capella „Mercedes Benz”. Do nieśmiertelnych należą też „Cry Baby”, „Piece of My Heart” i brawurowa interpretacja „Summertime” G. Gerswina.

Ale Janis Joplin była  kimś więcej niż gwiazdą blues-rocka  drugiej połowy lat 60. ub. wieku.  Uchodziła za  symbol  epoki „Dzieci kwiatów” i pokolenia Woodstock, obyczajową rewolucjonistkę i skandalistkę oraz boginię seksu. Uważana za niekwestionowaną ikonę hipisowskiej kontrkultury przez całe życie szukała swojego miejsca na świecie. Rozwiązły tryb życia był dla niej metodą radzenia sobie z problemem odrzucenia i niską samooceną. Pod tą maską skrywała kompleksy, życiowe porażki i miłosne rozczarowania.  Poszukiwanie miłości, bliskości i akceptacji  doprowadziło ją do wielu problemów. A od samotności i poczucia niespełnienia uciekała w liczne romanse, alkohol i narkotyki, co w rezultacie skończyło się dla niej tragicznie.

Artystka zmarła w wieku zaledwie 27 lat po przedawkowaniu heroiny w pokoju 105 hotelu Landmark w Hollywood i tym samym dołączyła  do niesławnego „Klubu 27”.

19 stycznia Janis Joplin świętowałaby swoje 81. urodziny.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2024