Klimaty sztuki i podróży – wycieczka do Jeleniej Góry
14 czerwca 2025 r. w ramach projektu „Klimaty sztuki i podróży” odbyła się wyjątkowa wycieczka do Jeleniej Góry. Nasza 49-osobowa grupa wyruszyła w podróż pełną historii, sztuki i niezwykłych opowieści. Program był intensywny, ale każdy punkt okazał się fascynującym odkryciem – od muzeów po urokliwe zakątki miasta.
Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Karkonoskie – jeden z najnowocześniejszych i najbardziej cenionych obiektów muzealnych w Polsce. Mieści się w nowoczesnym budynku, ale jego wnętrza kryją niezwykłe skarby przeszłości.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bogatej kolekcji archeologicznej. Eksponaty – od epoki kamienia po czasy nowożytne – prezentowały, jak zmieniało się życie ludzi w Karkonoszach na przestrzeni wieków. Szczególne wrażenie zrobiły naczynia ceramiczne, wyroby z brązu oraz unikatowe dzieła ludowych artystów: rzeźby, malowidła i szopka piramidowa – jedyny taki zabytek w polskich zbiorach muzealnych.
Etnograficzna część ekspozycji również zachwyciła – można było podziwiać warsztaty tkackie, narzędzia rolnicze i pasterskie, stroje ludowe (m.in. dolnośląskie czepce, zapaski i kabatki męskie), a także instrumenty muzyczne, takie jak tromba marina czy trombity pasterskie. Poznaliśmy również historię zielarzy-laborantów z Karpacza, którzy już w XVIII wieku słynęli z wiedzy o roślinach leczniczych.
Na koniec tej części muzeum czekała na nas prawdziwa perełka – największa w Polsce wystawa szkła artystycznego. Obejrzeliśmy szklane arcydzieła, podziwiając kunszt rytowania, szlifowania, złocenia i emaliowania. Wyroby stylu biedermeier i szkła z epoki historyzmu, kolorowe dzięki barwieniu tlenkami metali, przyciągały wzrok bogactwem zdobień – znajdowały się na nich sceny myśliwskie, widoki uzdrowisk, motywy heraldyczne i wiele innych.
Po dawce muzealnych emocji przyszedł czas na spacer z przewodniczką, panią Karoliną Grzegorską, która z pasją i humorem opowiadała o tajemnicach Jeleniej Góry. Dowiedzieliśmy się, że już od XIV wieku miasto otoczone było podwójnymi murami obronnymi z 36 bastejami. Odwiedziliśmy Basztę Wojanowską z kaplicą św. Anny oraz Wieżę Zamkową z 1584 roku, z której rozciąga się piękny widok na okolicę.
Zatrzymaliśmy się również przy Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida, zbudowanym w stylu secesji jeleniogórskiej. Teatr przetrwał II wojnę światową i już w 1945 roku wystawił „Zemstę” Fredry – w obsadzie m.in. Adam Hanuszkiewicz i Kazimierz Dejmek.
Nie zabrakło też miejsc sakralnych – odwiedziliśmy Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół Garnizonowy i Kościół Łaski. Po drodze mijaliśmy tramwajowy wagonik – dziś pełniący funkcję kiosku z pamiątkami – wspomnienie linii tramwajowej, która działała w mieście do 1969 roku.
Chwilę odpoczynku spędziliśmy na Placu Ratuszowym, gdzie zachwycały nas barokowe kamienice z podcieniami, niegdyś pełne kramów i jatków. Dziś tętnią życiem dzięki kawiarniom, z których chętnie skorzystaliśmy. Na środku placu znajduje się fontanna z Neptunem, symbolizująca dawne związki handlowe miasta z kupcami zamorskimi.
Warto też wspomnieć o Szlaku Jelonka – figurkach rozlokowanych w różnych częściach miasta, które stały się uroczym symbolem Jeleniej Góry.
Ostatnim punktem naszej podróży był Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze–Jagniątkowie – muzeum poświęcone wybitnemu pisarzowi i laureatowi Nagrody Nobla z 1912 roku. Już sama willa „Wiesenstein” zachwyca architekturą i położeniem – malowniczo osadzona w karkonoskiej scenerii, stanowi prawdziwy klejnot.
Największe wrażenie zrobiła na nas Hala Rajska – hol ozdobiony kolorową polichromią z motywami biblijnymi, mitologicznymi i literackimi, w tym nawiązaniami do dramatów Hauptmanna. O historii pisarza i willi opowiedziała nam pani dr Agnieszka May-Bednarz adiunkt muzeum – dzięki jej barwnej narracji poznaliśmy nie tylko życie Hauptmanna, ale i realia jego epoki.
Zwiedziliśmy gabinet, bibliotekę, jadalnię i salę kominkową, w których zachowały się pamiątki po pisarzu, jego korespondencja, pierwsze wydania książek i dokumenty. Całość tworzyła intymny, artystyczny klimat.
Zwieńczeniem naszej wycieczki było wspólne zdjęcie na tle willi – w otoczeniu zieleni, gór i kultury. Wracaliśmy pełni wrażeń, wzbogaceni o wiedzę i piękne wspomnienia. Jelenia Góra oczarowała nas nie tylko historią i zabytkami, ale również atmosferą, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Alicja Kossowska
Powrót do Wydarzenia 2025