Gala Sylwestrowa 2024

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

    
  31 grudnia 2024 r. wybraliśmy się do kina ZBYSZEK w Dzierżoniowie na Galę Sylwestrową. Wraz z Teatrem Muzycznym ORPHEUM z Poznania wyruszyliśmy na szampański koncert do Wiednia, na Broadway w Nowym Jorku jak i do słonecznej Italii.
Wystąpili:
- Naira Ayvazyan - sopran;
- Łukasz Kostka - baryton;
- soliści baletu;
- Ewa Zug - fortepian;
- orkiestra kameralna Teatru Muzycznego Orpheum.
    Naira Ayvazyan – śpiewaczka, sopranistka, założycielka Teatru Muzycznego ORPHEUM i Łukasz Kostka -  baryton, artysta obdarzony aksamitnym głosem i urzekającym emploi scenicznym, laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy–Zdroju zaprezentowali nam największe przeboje z ponadczasowych oper, operetek oraz arcydzieła muzyki instrumentalnej. Sylwestrowa uczta muzyczna została zakończona, jak tradycja nakazuje, Marszem Radetzkyiego J.Straussa oraz wspólnym toastem z publicznością. 

Usłyszeliśmy utwory nieśmiertelnych i ponadczasowych kompozytorów: Emmericha, Kálmána, Franza Lehára i Johanna Straussa.
  Emmerich Kálmán to węgierski kompozytor operetkowy. Najwybitniejszy obok Lehára przedstawiciel operetki wiedeńskiej. "Księżniczka czardasza" to jedna z najbardziej znanych  i uwielbianych operetek. Fabuła opowiada o ponadczasowych ludzkich pragnieniach - miłości i szczęścia, wbrew woli rodziny i różnicom w statusie społecznym. Swoją muzykę opierał kompozytor szczególnie w pierwszym okresie na folklorze węgierskim, cygańskim, potem uczynił ją bardziej kosmopolityczną, wprowadzał nawet rytmy jazzowe. Jego najlepsze utwory łączą się z czardaszami, Węgrami i Budapesztem. Znamy przecież wszyscy:

W rytm walczyka serce śpiewa kochaj mnie
Bez miłości świat nic nie wart kochaj mnie
Każda krwi kropelka we mnie ciebie chce
Więc weź mą miłość i wzajemnie kochaj mnie.

  Kraina uśmiechu to najważniejsze dzieło wielkiego twórcy operetki wiedeńskiej – Franza Lehára z 1929 r. Wszystkie arie i duety pochodzące z tej zachwycającej  operetki stały się szlagierami sceny muzycznej, jak np.: Twoim jest serce me…, Herbatka sam na sam lub Kto dał nam klucze do miłości bram. Znana wielu melomanom i lubiana aria ze śmiechem („Wypiłam łyk, no może dwa, a mówiąc prawdę, aż do dna”) pochodzi z operetki „PericholaJacques'a Offenbacha, który powiedział, że „Operetka to piękna bajka dla dorosłych". Operetka (wł. operetta) – to sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją. Niektórzy uważają, że jest to najtrudniejszy teatralny gatunek muzyczny i jednocześnie piękna „bajka dla dorosłych”. Myślę, że Tego nam chyba dzisiaj trzeba. Happy endu!

Bohaterowie się kochają, rozstają, a potem wracają do siebie. Podobnie jest z utworem „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair Lady”, który opowiada historię kwiaciarki z niższych sfer Elizy Doolittle, która pod wpływem profesora fonetyki Henry’ego Higginsa zmienia się w damę. Piękne wykonanie utworu Gdybym był bogaty z musicalu „Skrzypek na dachu„ przez Łukasza Kostkę wprowadziło nas w nostalgiczny nastrój.

Piosenka Funiculì funiculà” powstała w Neapolu, w 1880 roku z okazji wybudowania kolejki prowadzącej na szczyt Wezuwiusza. Została odśpiewana po raz pierwszy na święcie w Piedigrotta, dzielnicy Neapolu i odniosła oszałamiający sukces. Śpiewały ją największe sławy takie jak Pavarotti czy Andrea Bocceli. Bawiliśmy się wszyscy doskonale wchodząc w interakcję z artystami.

     Dużo energii wniósł balet. Co prawda tylko jedna para tancerzy i 3 solistki baletu, ale brawa dla nich za taniec z rozmachem - na naszej małej jak dla nich - scenie. Dopasowano choreografię do warunków bardzo zgrabnie. Para tancerzy turniejowych wykonała fokstrota i rumbę znakomicie. Foxtrot jest uważany za jeden z najtrudniejszych tańców towarzyskich. Taniec ten, określany również jako “najtrudniejszy spacer świata”. Rumba zaś to taniec, wymagający dobrej koordynacji ruchów i znakomitej kondycji fizycznej; „Bohaterką” tego tańca jest kobieta, emanująca erotyzmem, który przenika każdy jej ruch, to na niej skupia się nasza uwaga. Rumba to przepełniony erotyzmem miłosny taniec, pełen zmysłowych gestów i wężowych ruchów całego ciała. Dobrze zatańczona rumba to wręcz mini przedstawienie teatralne. Gorącymi brawami nagradzaliśmy tancerzy.

    Koncert zakończył Marsz Radetzkiego – utwór muzyczny skomponowany przez Johanna Straussa (ojca) na uroczysty bankiet, wydany przez habsburski Dom Panujący w Wiedniu 31 sierpnia 1848.
Obecnie grany jest podczas rund honorowych na zawodach jeździeckich i imprezach niepodległościowych oraz na zakończenie każdego Koncertu Noworocznego w Wiedniu, kiedy publiczność tradycyjnie klaszcze w rytm muzyki.
  Wyszliśmy z koncertu rozkołysani w rytm walca, uśmiechnięci i rozśpiewani. Ja zakończyłabym moją relację cytatem z „Księżniczki czardasza„:

  Jak przyjemnie szumią we mnie krew i walczyk ten
  Chyba to wszystko nieprawda, piękny sen.

Alicja Mikulska

Bibliografia

  • Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, 2008. ISBN 978-83-224-0899-5. 
  • Lucjan Kydryński: Przewodnik operetkowy. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1984. ISBN 83-224-0316-X. 
  • Lucjan Kydryński: Usta milczą dusza śpiewa. Opowieść o życiu i twórczości Franciszka Lehára. Warszawa: Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1992. ISBN 83-212-0621-2.

 

Powrót do Wydarzenia 2024