Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Sudeckiej

  "Nic dwa razy się nie zdarzy, żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch tych podobnych nocy...itd" napisała Wisława Szymborska. Nie ma również dwóch podobnych wieczorów a szczególnie, że  jest to wieczór sylwestrowy, ostatni dzień starego roku 2024. Każdy z nas robi sobie jakieś podsumowania, miło wspomina sukcesy, nauczył się czegoś po porażkach, które też nas nie omijają. Wszyscy jednak mamy zwyczaj uroczyście zakończyć ten rok w Sylwestra. Mieliśmy wspaniałą okazję spędzić wieczór w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncercie pt: "Złota era operetki wiedeńskiej". 

   Słuchaliśmy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Michała Juraszka, który pracował z wieloma prestiżowymi orkiestrami w Europie i ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, otrzymując prestiżową nagrodę za wybitne osiągnięcia podczas studiów. Pani Aleksandra Szmyt to sopran, wspaniały głos i wykształcenie muzyczne. Studiowała w Krakowie i Wiedniu. Obie uczelnie ukończyła z wyróżnieniem. Towarzyszący Pani Aleksandrze tenor to Pan Krzysztof Zimny absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wystąpił w roli Oebala w spektaklu Amadeusza Mozarta oraz wcielił się w postać Franka w operze Stanisława Moniuszki.

   Już wiemy kogo będziemy mieć przyjemność słuchać a program, to oczywiście można by ująć w kilku słowach "Bez miłości świat nic nie wart". W podróży do ery operetki wiedeńskiej wspominamy czasy od lat 60 XIX w. do czwartej dekady następnego stulecia. Przenosimy się do Austrii gdzie oprócz ważnych wydarzeń politycznych kwitnie życie, które nazywamy okresem wiedeńskiej operetki. Twórcami walców, polek, duetów i arii są Carl Michel Ziehrer, Johan Strauss II Robert Stolz, Franz Lehar i Emmerich Kalman. Pierwsze utwory to polonez Carla Michaela Ziehrera, Guadryl z Barona Cygańskiego Johana Straussa II i aria w duecie rozpoczynająca się słowami: "Najwyraźniej mi Pan nie ufa...itd" to takie urocze przekomarzanie się dwojga młodych, którzy zabiegają o swoje uczucia. 

   Johan Strauss to również szampańska polka, polka Tik Tak, Walc Cesarski,  i Duet "Krew wiedeńska " operetka opowiada historię wielu romansów żonatego mężczyzny, wiele zabawnych zdarzeń związanych ze spotkaniami z trzema kobietami, którym książę jak to się mówi potocznie zawrócił w głowie. Franz Lehar to węgierski kompozytor operetkowy jego twórczość porównywana jest do twórczości Johana Straussa II.  Komponowane przez niego walce i marsze cieszą się dużą popularnością. Ogromny sukces i sławę przyniosła mu operetka "Wesoła wdówka", której premiera odbyła się w Wiedniu. Operetka opowiada o perypetiach bajecznie bogatej wdówki, obywatelki wymyślonego księstwa, która wyjeżdża do Paryża aby szaleć i zakochać się. Posłuchaliśmy również arii "Lubiłem całować kobiety", "Moje usta całują tak gorąco"  i walca "Złoto i srebro". Rozbawieni już podśpiewywaliśmy w trakcie arii "Heia heia w górach" i podrygiwaliśmy w trakcie śpiewu duetu "Chcę tańczyć" to utwory Emmericha Kalmana.

Na zakończenie koncertu było wiele serdecznych życzeń na nowy 2025 rok, za które długo dziękowaliśmy odwzajemniając gorącymi brawami na stojąco.

          Irena Kowal

 

Powrót do Wydarzenia 2024