Zwiedzamy Złoty Stok  

  To nie było dawno, dawno temu. To w sobotę 15 czerwca całą grupą wybraliśmy się zwiedzać Złoty Stok (dawniej Reichenstein), miasteczko leżące na Dolnym Śląsku w powiecie ząbkowickim przy granicy z Czechami. Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. W XVI wieku było potęgą europejską w wydobyciu złota. Owiany legendami o Gertrudzie, która dawno, dawno temu  zakochana w górniku, który nieszczęśliwie zginął w podziemiach kopalni w szybie Złoty Osioł.  Wyruszyła sama i do dziś snuje się w podziemiach kopalni chcąc ratować ukochanego.  

Eksploatacja złota  w kopani trwała 700 lat. Szacuje się, że z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego złota. Ostatnią kopalnię rud arsenu zamknięto  dopiero w czasach nam współczesnych w roku 1961.

  My w swojej wyprawie pominęliśmy dziś kopalnię złota, wychodząc z założenia, że pewnie złotego kruszcu już nie znajdziemy a zresztą "nie wszystko złoto co się świeci". Miasteczko jest piękne, zabytkowe, jest co oglądać.

Stary rynek z ratuszem zbudowanym w 1801 r. w stylu eklektycznym w pobliżu bardzo okazała, pięknie zdobiona kamienica dawnego właściciela Kopalni Złota Hermana Guttlera. Obok ratusza stoi pomnik śpiącego lwa ustawiony w hołdzie żołnierzom ze Złotego Stoku.

Następnym zabytkiem jest kamienica Fuggerów z XVI w. oraz budynek mennicy, która biła guldeny i dukaty z miejscowego złota oraz srebrne grosze w latach 1520-1621. W późniejszych latach pełniła funkcję urzędu górniczego, sądowego oraz gimnazjum chemicznego.     
  Przez Złoty Stok prowadzi również Ścieżka Historyczno - Przyrodnicza "Śladami Królewny Marianny Orańskiej" o długości ok 9 km. Marianna Orańska założyła tu przytułek dla ubogich i wybudowała piece wapiennicze, w których wytwarzano wapno do budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Następnym okazałym obiektem który mogliśmy oglądać jest kościół ewangelicki, który obecnie łączy funkcję obserwatorium krajobrazu z historią sięgającą średniowiecza. Z renesansowej wieży (400 m.np.m.) można oglądać wspaniałe krajobrazy, a w gotyckim prezbiterium barokowy ołtarz. Pomimo naszego dojrzałego wieku na wieżę po ponad 150 wygodnych schodach wskoczyliśmy bardzo szybko. Widoki wspaniałe mnóstwo pamiątkowych zdjęć.

W drodze na skwer Jana Pawła II aby zobaczyć okazały kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP mijaliśmy na ul. Bolesława Chrobrego dom stolarza. Na budynku znajduje się wmurowana deska, która upamiętnia ten dom jako stolarnię rodziny Kasperów. Ciekawa też była ściana nieistniejącego już budynku, której spoiwem zamiast cementu był odpad arsenu i jego związków. Podobno z tego spoiwa można jeszcze odzyskać trochę złotego kruszcu, ale nie próbowaliśmy.

Jedną z najstarszych nekropolii  w Europie jest cmentarz przy kościele p.w. Trójcy Świętej założony w II połowie XVI w. Na cmentarzu znajduje się grobowiec mauzoleum rodu Guttlerów. Mauzoleum stanowi przykład kameralnej architektury cmentarnej w stylu neoklasycznym. Jest to budynek przypominający wyglądem klasyczną grecką świątynię. We wnętrzu znajduje się ołtarz, ławy oraz ośmiu pochowanych członków rodziny Guttlerów. Mauzoleum poświęcone jest rodzinie, która wpisała się w historię Złotego Stoku. W Złotym Stoku jest również piękny park z muszlą koncertową, dobra kawa, lody i fontanna przy, której zrobiliśmy  sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy zadowoleni, można to sprawdzić po uśmiechu na zdjęciu.

               Irena Kowal

 

Powrót do Wydarzenia 2024