Co oznacza informacja „najlepiej spożywać do...”
23 maja 2024 roku na spotkaniu z p. Moniką Wilkos zmierzyliśmy się z kolejnym istotnym zagadnieniem naszej codzienności.
Tym razem związanym z interpretacją informacji o trwałości artykułów spożywczych, czyli jak rozumieć oznaczenia „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”. Bo niby sprawa jest prosta ale jedynie co piąta osoba definiuje je prawidłowo. Znajomość i rozróżnienie tych pojęć jest ważne, gdyż pozwała ratować żywność przed jej zmarnowaniem i wyrzucaniem. Według przeprowadzonych badań w polskich gospodarstwach domowych każdego roku marnuje się aż 60% żywności. Jedzenie trafia do śmieci z wielu powodów a jednym z nich jest właśnie data przydatności widoczna na opakowaniach produktów spożywczych.
Termin „należy spożyć do” dotyczy bezpieczeństwa żywności i określa datę, którą należy bezwzględnie przestrzegać. Po jej przekroczeniu spożycie produktu może powodować groźne konsekwencje zdrowotne. Może dojść do niebezpiecznych zatruć pokarmowych wywołanych przez rozwijające się chorobotwórcze bakterie. Do tej grupy należą produkty świeże, nietrwałe i posiadające nieznaczne ilości substancji konserwujących, między innymi nabiał (z wykluczeniem serów żółtych), ryby, mięsa, produkty mleczne oraz niepasteryzowane soki.
Natomiast określenie „najlepiej spożyć przed” odnosi się do jakości żywności i oznacza datę minimalnej trwałości artykułu. Jest to data, do której produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości a po jej upływie nie ulega jeszcze zepsuciu. Zmienić może się konsystencja, kolor, smak oraz zapach, co nie oznacza jednak, że produkt nadaje się do wyrzucenia. Wręcz przeciwnie, nadal może być bezpieczny do spożycia. Oznaczenie „najlepiej spożyć przed” występuje na artykułach takich jak kasze, makarony, mąki, suszone przyprawy i niektóre słodycze.
Trzeba jednak pamiętać, że, (poza kilkoma wyjątkami) nie ma produktów bezterminowych i zdatność do spożycia musi się kiedyś skończyć a wszystkie terminy podawane na opakowaniach są umowne i wynikają z przepisów prawa. Dlatego w tych przypadkach najlepiej zaufać swoim zmysłom wzroku, węchu i smaku oraz oczywiście intuicji.
Żeby jednak ograniczać straty i marnotrawienie jedzenia należy przede wszystkim w sposób racjonalny dokonywać zakupów a najlepiej według szczegółowej listy, zapobiegając w ten sposób niekontrolowanemu gromadzeniu nadmiernej ilości jedzenia
Równie ważnym czynnikiem decydującym o jakości i trwałości artykułów spożywczych są warunki przechowywania ich w odpowiednim miejscu i w odpowiednim opakowaniu, kierując się przy tym zaleceniami producenta. Należy też regularnie przeglądać produkty już znajdujące się w kuchni, spiżarni i lodówce.
Aby nie marnować jedzenia, dobrą praktyką stosowaną już w wielu miastach jest organizowanie tzw. jadłodzielni, które mają na celu dzielenie się nadmiarem produktów żywnościowych zamiast ich wyrzucania. Są to wydzielone publiczne miejsca, w których można zostawić produkty z kończącym się terminem ważności, także pozostałe po świętach i różnych imprezach okolicznościowych jedzenie. Korzystanie z nich jest bezpłatne i anonimowe.
Pamiętajmy również, że ograniczając marnowanie żywności nie tylko obniżamy swoje wydatki, ale także zmniejszamy ilość odpadów. A to przyniesie dodatkowe korzyści w postaci mniejszego zaśmiecenia Ziemi.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2024