Wycieczka granicą Trójmiasta powiatu dzierżoniowskiego
W sobotę 6 kwietnia, przy pięknej pogodzie poszliśmy na spacer pod znakiem minionej historii powiatu.
Wyruszyliśmy z Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego w stronę przejazdu kolejowego, za którym znajduje się Mały Dworzec Kolei Sowiogórskiej. To stąd odjeżdżały od 1.06.1900 r. do 1973 r. pociągi przez Pieszyce, Bielawę, Ostroszowice do Srebrnej Góry. Oprócz dworca stały tam obiekty zaplecza technicznego linii - parowozownia, warsztaty, magazyny. Dziś to zapomniany przez wielu obiekt.Idąc ul. Kilińskiego mijaliśmy dawne zakłady przemysłowe - "Silesianę", "Delanę", stoją tam również ciekawe wille, jedna z nich to dawny dom właścicieli kolejnego wielkiego obiektu. Przykuwa on uwagę wielkością i materiałem użytym do budowy - czerwoną cegłą.
Dziś mieści się w nim firma Wodociągi i Kanalizacja a niegdyś był - największym browarem w mieście ! Powstał w 1900 r., miał licznych właścicieli z których najbardziej znani to Sonntag & Bongoll. Browar miał własną bocznicę kolejową i produkował piwo na lokalny rynek.
Dalsza trasa spaceru wiodła na skraj miasta i polną drogą (noszącą nazwę ul.Parkowa - leżącą już na terenie Pieszyc !!!) w stronę obwodnicy Dzierżoniowa i charakterystycznego lasku położonego wśród pól. Znajduje się w nim pomnik poświęcony pamięci ofiar leżącego w pobliżu dawnego obozu pracy noszącego nazwę "Sportschule". Zabudowania obozu powstały w 1935 r. jako... budynki kolonii letnich !
Powstała w nich szkoła sportowa dla młodzieży z organizacji Hitlerjugend.
Od 1939 r. najemcą obiektu został bielawski przedsiębiorca Dierig a w obozie zamieszkali więźniowie pracujący w fabrykach Dzierżoniowa, Bielawy, Pieszyc oraz kamieniołomów w Mościsku. W 1944 r. obóz stał się częścią obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Więźniowie obozu to głównie Żydzi polscy ale też z innych krajów europejskich - Węgier, Holandii, Belgii. Zmarłych chowano w lasku, w dołach wypełnionych wapnem.
Kompleks obozu stanowi kilkanaście baraków, dziś pełniących rolę chlewni i obór. Całość sprawia przygnębiające wrażenie, zupełnie zapomniano o tym miejscu - brak choćby tablicy informującej o tym smutnym miejscu...Polna droga otacza kompleks z trzech stron umożliwiając obejrzenie jego wielkości. Spacerowi towarzyszy dookolna panorama - Góry Sowie, Wzgórza Bielawskie, Masyw Ślęży, Dzierżoniów - wszystko doskonale widoczne.
Przed nami kolejne zabudowania - oczyszczalnia ścieków i sortownia śmieci już w granicach Bielawy. Niestety - zapach dochodzący z oczyszczalni i tysiące worków polietylenowych zawieszonych na przydrożnych krzakach, wysokich trawach wzdłuż potoku Brzęczek robią okropne wrażenie...
Przekroczywszy znowu obwodnicę idziemy dalej drogą która doprowadzi nas do zabudowań Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Stamtąd przez wiadukt kolejowy schodzimy do ul.Kolejowej gdzie kończy się nasz spacer.
Niewiele kilometrów ale zaliczone rogatki 3 miast, piękne widoki i miejsce skłaniające do refleksji to wartość tego spaceru.
W spacerze wzięło udział 37 osób, przewodnikiem była Grażyna Biernat - przewodnik sudecki i dolnośląski.Zapraszamy na kolejne spacery !
Powrót do Wydarzenia 2024
W galerii wykorzystano zdjęcia Lidii i Bernarda Szpalków.