Religie monoteistyczne
W czwartkowe popołudnie 04 kwietnia wysłuchaliśmy wykładu Janusza Mirka „Religie monoteistyczne”. Prelegent przedstawił genezę religii monoteistycznych.
Przypominał powstanie judaizmu jako pierwszej z nich i omówił jego losy po niewoli babilońskiej, okresy samodzielności Judei i jej zależności od innych państw. Zależność od Rzymu w I w. p.n.e. była frustrująca dla Żydów, podobnie jak rządy Heroda z nadania Rzymu (choć same rządy były okresem dobrobytu).
W tych warunkach wyłoniło się chrześcijaństwo, którego pierwsze lata nie są naukowo poznane. Właściwym jego twórcą i propagatorem był Paweł z Tarsu (św. Paweł), działający od połowy I wieku. Omówione zostało pierwotne chrześcijaństwo, jego struktury, relacje z otoczeniem i rozwój do VI wieku.
W tym okresie wyłoniła się w Arabii nowa religia - islam. Jej twórca, prorok Mahomet, zaadaptował Biblię i poprzez swoje objawienia doprowadził do powstania nowej księgi - Koranu. Nowa religia z trudem wybijała się w politeistycznej Arabii, ale dzięki sile zbrojnej i perswazji udało się ją rozpowszechnić. Mahomet musiał uciekać ze swojej rodzinnej Mekki, ale po wielu latach konsekwentnych działań udało mu się opanować i ją.
Wykład został doprowadzony do chwili śmierci Mahometa w roku 632.
ZK
Powrót do Wydarzenia 2024
W galerii wykorzystano slajdy z prezentacji Janusza Mirka.