"Bo srebro i złoto to nic, chodzi o to by zdrowym być" sparafrazowałam słowa tej znanej piosenki, bo w pewnym wieku nazywanym dojrzałym najważniejsze staje się właśnie zdrowie. Musimy o nie dbać,  bo właśnie w tym dojrzałym wieku pojawiają się problemy zdrowotne najczęściej i dużo trudniej sobie z nimi radzić.

  Mieliśmy okazję i przyjemność skorzystać z bardzo ważnych rad na temat naszego zdrowia na spotkaniu 14 marca w Domu Seniora. Odwiedziła nas Pani Doktor Danuta Powierza, która z racji wykonywanego zawodu o zdrowiu wie prawie wszystko. Poinformowała nas o tym w jakich godzinach możemy korzystać z opieki zdrowotnej w dni powszednie, dni wolne od pracy oraz  w nocy czy dni świąteczne. Przypomniała o tym, że w naszej przychodni w której opiekuje się nami lekarz rodzinny, możemy otrzymać skierowanie do specjalisty, na rehabilitację czy wyjazd do sanatorium. W wielu przypadkach jest potrzebne  zaopatrzenie ortopedyczne to również umożliwi  nam nasz lekarz rodzinny bądź specjalista w przypadku np. wózka inwalidzkiego.

  Choroby z jakimi  mierzymy się najczęściej, to miażdżyca, cukrzyca i nowotwory. Miażdżyca to przewlekła choroba tętnic cechująca się odkładaniem blaszek na ściankach tętnic. Jest chorobą podstępną, może rozwijać się przez wiele lat i zacząć się we wczesnym okresie naszego życia. Zwężenie światła tętnicy doprowadza do zmniejszenia przepływu krwi i choroby niedokrwiennej skutkującej niedotlenieniem narządów. Kiedy pojawiają się  takie  objawy jak bóle głowy, objawy neurologiczne, choroba może być już zaawansowana i w konsekwencji może doprowadzić  niestety do zawału serca. W profilaktyce najważniejszy jest odpowiedni tryb życia - utrzymywanie odpowiedniej diety, prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna i niepalenie papierosów.

 Cukrzyca to również choroba cywilizacyjna jedna z poważnych w XXI wieku. Dostępność smakołyków jest powodem, że często zajadamy się słodkimi ciastkami czy cukierkami, nadużywamy  tłuszczów zwierzęcych i produktów wysoko przetworzonych. W efekcie nadmiernego zgromadzenia tłuszczu w organizmie dochodzi do zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę. Między miażdżycą i cukrzycą istnieje wyraźna zależność a podłożem obu chorób może być niezdrowy tryb życia. Dlatego i w tym przypadku bardzo ważna jest zdrowo zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, oczywiście dostosowana do wieku i możliwości. Warto działać zgodnie z zasadą  "lepiej zapobiegać niż leczyć".

 Choroba nowotworowa sięga starożytności, długo jednak nie była odpowiednio diagnozowana i leczona. Przy obecnym postępie medycyny i powszechności tej choroby wprowadzono zorganizowany system leczenia poprzez wprowadzenie tzw "zielonej karty onkologicznej". Pacjent z podejrzeniem nowotworu omija zwykłe kolejki, ma prawo do szybszej diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. Najczęstsze nowotwory to: rak płuc, jelita grubego, piersi, jajnika i szyjki macicy u kobiet i prostaty u mężczyzn. Niestety wiek dojrzały niesie z sobą wiele przykrych niespodzianek, zapominamy, mamy obniżone funkcje intelektualne, gorzej widzimy, gorzej słyszymy. Dlatego Pani doktor zachęcała nas do profilaktyki.
          
  Profilaktyka zdrowotna to działanie mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez wczesne ich wykrycie i leczenie. Bardzo ważne są więc badania, których nie powinniśmy unikać. Czym wcześniej dowiemy się co nam dolega tym łatwiej będzie zastosować leczenie, złagodzić objawy a często pozbyć się choroby.  Dojrzały wiek to też mnóstwo zalet. Tak naprawdę owoce są najlepsze i najwartościowsze kiedy są dojrzałe. Z moich obserwacji wynika że bardzo dobrym sposobem na wszystkie schorzenia, których jednak nie unikniemy jest pozytywne myślenie, dobry humor  i spotkania z przyjaciółmi. Zapraszam do sprawdzania.

       Irena Kowal