W jaki sposób wzmocnić zdrowie psychiczne

 

W ramach projektu „Dbam o zdrowie” spotkaliśmy się 02.11.2023 r.  z  panią Karolą Kotecką-Koba. Tym razem rozmawialiśmy o tym jak wzmocnić nasze zdrowie i odporność  psychiczną.

Zdrowie psychiczne definiuje się jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka.  Jest połączeniem dobrego samopoczucia, umiejętności zarządzania emocjami i efektywnego radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, daje poczucie spełnienia i satysfakcji z życia. Budowanie  dobrego stanu psychicznego  polega przede wszystkim na wzmacnianiu pozytywnych oddziaływań oraz minimalizowaniu tych, które pogarszają stan zdrowia psychicznego.

Aby osiągnąć ogólny dobrostan należy przede wszystkim zatroszczyć się  o swoje ciało („w zdrowym ciele zdrowy duch”) a szczególnie zadbać o higienę i jakość snu, o zdrową i zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto też  wprowadzić do codziennej rutyny  nawet niewielkie porcje aktywności fizycznej, pamiętając  jednocześnie o zachowaniu równowagi pomiędzy troską o zdrowie fizyczne a dobrym samopoczuciem.

Dla zdrowia psychicznego duże znaczenie ma  tworzenie  i pielęgnowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, czerpanie z ich obecności i dzielenie się swoimi emocjami. Bycie z innymi , szczególnie z osobami  dla nas ważnymi, poprawia nasz stan duchowy, dając  poczucie szczęścia i akceptacji.

Wiele korzyści może przynieść także  dążenie do ciągłego rozwoju osobistego i poznawania nowych rzeczy, do doskonalenia swoich umiejętności, do odkrywania swoich mocnych stron oraz zwiększania samoświadomości i pewności siebie. Podobne efekty  daje  trening uważności czyli pogłębianie świadomości chwili obecnej, swoich myśli i uczuć, swojego ciała oraz otaczającego nas świata.

I wreszcie fundamentem dobrego stanu emocjonalnego jest utrzymanie kontaktu z samym sobą, odkrycie, zaakceptowanie i pokochanie samego siebie.

Reasumując:
Budowanie  dobrostanu psychicznego jest inwestycją w siebie i w swoje zdrowie. To praca, która  poprawia jakość życia we wszystkich jego obszarach i dlatego w tych działaniach „Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj” - Winston Churchill.

Lucyna Bajsarowicz