Bierzesz leki – sprawdź co jesz

  W upalne wrześniowe popołudnie 27.09.2023 roku wysłuchaliśmy wykładu „Bierzesz leki – sprawdź co jesz”, który poprowadziła farmaceutka pani Emilia Krupa.

  Jedzenie to zbiór substancji chemicznych pochodzenia zarówno naturalnego jak i sztucznego. Ma na celu przede wszystkim  utrzymanie organizmu przy życiu i dostarczanie organizmowi składników odżywczych. Również leki  podawane chorym w celu uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego lub w celu zapobiegania chorobom to substancje chemiczne.  Bardzo często leki wchodzą w interakcję ze składnikami pożywienia w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia skuteczności specyfiku i do ryzyka wystąpienia objawów niekorzystnych dla zdrowia.    

 Najczęściej interakcje pomiędzy lekami a składnikami żywności dotyczą zaburzeń wchłaniania w żołądku i jelitach. Ma to miejsce wtedy gdy farmaceutyki popijamy sokami owocowymi, mlekiem, herbatą i wszelkimi  innymi  używkami. W niekorzystne reakcje z niektórymi preparatami  wchodzi także nadmierna ilość  wapnia,  błonnika i tłuszczów oraz  nasion wydzielających śluzy.

  Prawidłowe działanie leków zależy także  od czasu ich przyjęcia w stosunku do posiłku. Aby nie wchodziły w interakcje z konkretnymi pokarmami warto  zażywać je pomiędzy posiłkami (jeśli lekarz nie zaleci inaczej). Dla  bezpieczeństwa  dobrze jest też zachować odstęp czasowy  pomiędzy  przyjmowaniem kolejnych tabletek.  Uważa się też , że zażywanie niektórych lekarstw wraz z jedzeniem i napojami może opóźnić ich działanie.
Do interakcji dochodzi także pomiędzy poszczególnymi grupami leków. Ryzyko wystąpienia wzajemnego oddziaływania między nimi  wzrasta wraz ze wzrostem ilości zażywanych medykamentów.  Dotyczy to zarówno preparatów  ordynowanych przez lekarzy  jak i dostępnych bez recepty.  Z reguły są to leki o różnych kierunkach działania, np. leki przeciwzakrzepowe i przeciwstawna im witamina K,  przeciwzapalne (np. ketonal) i paracetamol, przeciwcukrzycowe i moczopędne i wiele innych.  Ale bywają też przykłady pozytywnych interakcji międzylekowych, które podane jednocześnie potęgują działanie tych środków i zwiększają skuteczność leczenia np. podanie dwóch leków przeciwbólowych.

  Aby jednak uniknąć przykrych objawów niepożądanych czy uszkodzenia narządów stosujmy zasadę, że „lek to nie cukierek” i zażywajmy wszystkie lekarstwa świadomie i z rozwagą,  w ściśle określonych dawkach i zgodnie z zaleceniami lekarza czy farmaceuty.

Lucyna Bajsarowicz