Wycieczka do Adrspach Skalnego Miasta w Czechach

  6 lipca 2023 r., w piękny słoneczny dzień wybraliśmy się do Adrspach Miasta Skalnego w Czechach. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną.  Adrspaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrspach. Tworzą je unikalne bloki piaskowcowe powstałe podobnie jak pasmo Gór Stołowych, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Wiek skalnego miasta szacuje się na 89 milionów lat! Kiedyś całe leżało na dnie praoceanu. I to właśnie działaniu wody Skały Adrszpaskie zawdzięczają swój dzisiejszy kształt. Skalne miasto długo było niedostępną ostoją dzikości. Dzięki temu było doskonałą kryjówką dla miejscowej ludności w czasie wojen. Jednak już na początku XVIII wieku między skały wyruszyli pierwsi turyści. W okresie romantyzmu, a dokładnie w 1790 roku, wybrał się tutaj również niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe i zakochał się w tym miejscu. O Goethem nie zapomniano – na pamiątkę jego wizyty postawiono jego popiersie przy Wielkim Wodospadzie.

  W 1828 roku majątek, w granice którego wchodził także obszar skalnego rezerwatu, wraz z pobliskim zamkiem kupił Ludwik Karel Nádherný, który miał największe zasługi w rozwoju Adrszpachu. Baron Nádherný stworzył miejsce, które fascynowało nawet królów i cesarzy. Zaczął od zainwestowania sporych sum pieniędzy w budowę dróg, zakładał sady owocowe i szkółki leśne. W okolicach Adrszpachu wspierał uprawy lnu, a także założył szkołę przędzalnictwa. Zasługą barona jest stworzenie sieci do dziś używanych ścieżek turystycznych na obszarze skalnego miasta.  W 1991 roku obszar skalnego miasta został włączony do Obszaru Chronionego Krajobrazu CHKO Broumovsko.

  Nauka mówi o tym, że Skalne Miasto powstało w wyniku działania wody. Legenda twierdzi z kolei, że jest dziełem rozgniewanych bogów, którzy ukarali mieszkańców starożytnych miast za to, że do bogatych czeskich miast wpuścili łupieżców. Bogowie rzucili klątwę na miasta, a ich mieszkańców zmienili w skały. Skalne miasta – takie jak Adrszpach – mają przypominać o zdradzie, której bogowie nie mogli wybaczyć.

  Zwiedzanie rozpoczęliśmy z panem Andrzejem, przewodnikiem sudeckim, który poprowadził nas przez największe atrakcje dostępne w rezerwacie. Kiedy  wędrowaliśmy ścieżkami Skalnego Miasta nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że niektóre ze skał za chwile przewrócą się na bok. Jednym z takich przykładów jest najbardziej rozpoznawalna formacja skalna nazwana „Głowa Cukru”. Wygląda ona jakby mogła się przewrócić po delikatnym popchnięciu. Prawdopodobnie dla żartu turyści ustawiają drobne patyczki pod skałą, które mają pomóc w jej podparciu i zapobiec jej ewentualnemu przewróceniu się. W dalszej części wycieczki  zobaczyliśmy  kolejną wielką atrakcję Skalnego Miasta, czyli Bramę Gotycką. Brama ta wyznacza symboliczny początek Skalnego Miasta. Jest to bardzo widowiskowe miejsce. To właśnie tutaj kręcono sceny do kinowego hitu, “Opowieści z Narnii”. Dalej  powędrowaliśmy  drewnianą kładką w stronę Placu Słonia.

  Kolejną ciekawą atrakcją był dla nas  rejs łodzią z flisakami po Adrspackim Jeziorku.  Mieliśmy możliwość obejrzenia Skalnego Miasta z zupełnie innej perspektywy. No i flisacy, którzy żartobliwie opowiadali wiele legend i historii związanych z tym miejscem. Po rejsie trwającym około 30 minut ruszyliśmy w stronę Wielkiej PanoramySkalnego Labiryntu.
Tutaj czekały na nas piękne widoki zapierające dech w piersiach. Mogliśmy podziwiać słynne formacje skalne: Starostę i Starościnę, czy Kochanków. Ciekawym fragmentem było  także przejście przez tzw. Mysią Dziurkę, czyli skalne schody, które ograniczone są z dwóch stron skałami, tworząc wąskie na 50-60 cm przejście.  Z powodu niskiego stanu wód i upału nie mogliśmy podziwiać uroków Wielkiego Wodospadu, który najpiękniej wygląda w czasie deszczu.

Skalne Miasto w Czechach to naprawdę  krajobraz jak z bajki. Daliśmy się uwieść legendzie, że to dzieło rozgniewanych bogów za zdradę. Ale uwierzyliśmy też i nauce, że to cudo powstało w wyniku działania wody.

Alicja Mikulska