Wycieczka do Jawora
W słoneczny i upalny dzień 20.06.2023 grupa 53-osobowa wybrała się na wycieczkę do Jawora. Jawor to miasto powiatowe liczące ponad 22 tyś. mieszkańców z bogatą historią. Jest położony nad Nysą Szaloną, Jawornikiem w środkowej części Dolnego Śląska. Brak dokumentu lokacyjnego uniemożliwia dokładne ustalenie daty nadania praw miejskich. Nastąpiło to najprawdopodobniej między 1242-1275 rokiem.
Jawor słynie przede wszystkim z urokliwego Kościoła Pokoju. Jest to jeden z trzech Kościołów Pokoju jakie powstały w Polsce obok Kościoła Pokoju w Świdnicy i w Głogowie. Zachowały się tylko kościoły w Jaworze i w Świdnicy. Historia kościoła wiąże się z wojną trzydziestoletnią a raczej z jej końcem. Świątynia miała powstać z nietrwałych materiałów (słoma, glina, drewno) bez dzwonnicy i oddalone od centrum miasta. Dziś jest to największy drewniany kościół w Europie wpisany na listę UNESCO.
Na uwagę zasługują m.in biało-złote organy, ołtarz, ambona i chrzcielnica. Świątynię otacza park. Najstarszą świątynią w mieście jest Kościół św. Marcina z przełomu XIII-XIV wieku zbudowany w stylu gotyckim.
Rynek w Jaworze to plac centralny z Ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Ratusz to piękna neorenesansowa budowla. Pierwszy Ratusz powstał tu w XIV w. i był przebudowywany, jednak w XIX wieku doszczętnie spłonął a uchowała się jedynie wieża. W latach 1895-1897 praktycznie od podstaw został odbudowany w dzisiejszej formie. Wewnątrz Ratusza znajduje się sala rajców z największymi witrażami w budowli świeckiej na Dolnym Śląsku wykonanymi w 1897 roku w Berlińskim Instytucie Witraży.
W centrum miasta znajduje się również Muzeum Regionalne. Zostało założone w 1920 roku i mieści się w zespole dawnego klasztoru bernardynów. Historia tego obiektu posiada 500-letnią metrykę. W skład kompleksu wchodzą XV wieczny kościół halowy, krużganki, wirydarz oraz dansker połączony ze skrzydłem klasztornym. Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne, geologiczne, etnograficzne, militarne i dawnego rzemiosła.
Około 300 metrów od Rynku stoi eklektyczny Zamek Piastowski. Pierwsza budowla powstała w XIII wieku. Od czasów wojen śląskich (1746 rok) kiedy Śląsk został zajęty przez Prusy aż do 1956 roku zamek pełnił rolę więzienia. Zamek Piastowski to piękny obiekt, który mógłby stać się perełką tego miasta obok Kościoła Pokoju jednak jego stan nie jest obecnie zbyt zachwycający.
Wycieczka była wspaniała. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do swoich domów. Myślę, że nikt już nie powie "A co można zwiedzać w Jaworze ?".
Krystyna Piwko
Powrót do Wydarzenia 2023