Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych

  Realizując jeden z ważniejszych celów statutowych TOZD, jakim jest promocja zachowań prozdrowotnych (projekt „Dbam o zdrowie”), uczestniczyliśmy w wykładzie doradcy żywieniowego Pani Moniki Wilkos „Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych, czyli znaczenie mikrobioty jelitowej w rozwoju chorób takich, jak choroba Parkinsona i Alzheimera”.

  Dowiedzieliśmy się, że dysbioza to zaburzenie równowagi mikrobiologicznej, polegające na zmianach mikroflory naturalnej właściwej danemu obszarowi ciała. Pociąga ono za sobą niepożądane konsekwencje, dotykające niekiedy całego organizmu, które mogą być początkiem wielu chorób.

  Z kolei mikrobiota jelitowa (mikroflora), to zbiór drobnoustrojów bytujących w przewodzie pokarmowym, głównie w jelicie grubym - związanym z całym naszym organizmem. Prawidłowa mikrobiota jest jednym z głównych warunków zachowania jego równowagi. Mikroorganizmy bytujące w jelitach biorą udział w trawieniu, wytwarzają bowiem m.in. witaminę K2.

  Odpowiednia dieta, jeden z ważniejszych czynników utrzymania właściwej mikrobioty, na który możemy mieć wpływ, to spożywanie dużych ilości warzyw pomarańczowych i zielonych oraz owoców jagodowych. Istotne w naszej diecie jest także dostarczenie dużej ilości błonnika. Ma to istotny wpływ na bakterie tworzące mikrobiotę. Dobry wpływ na nasze zdrowie mają także polifenole znajdujące się między innymi w zielonej herbacie.

  Oś jelito-mózgowa to sieć neuronów łączących centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Mikroflora jelitowa jest jej bardzo ważnym elementem. Na zaburzenie mikrobioty jelitowej mają wpływ przyjmowane leki, antybiotyki, także stres, również stosowanie nieprawidłowej diety. Zaburzenia osi jelitowo-mózgowej odgrywają kluczową rolę w mechanizmie wielu chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

  Prowadząca wykład omówiła też rolę witaminy D i kwasów omega-3, wskazała też naturalne sposoby ich pozyskiwania - ryby, niektóre oleje i tłuszcze. Zachęciła zdecydowanie do spacerów na świeżym powietrzu – słońce jest najlepszym sposobem pozyskiwania witaminy D.
Odpowiedziała też na pytania dotyczące ich suplementacji, zwłaszcza w okresie zimowym. Pani Monika w podsumowaniu podkreśliła raz jeszcze, że możemy mieć wpływ na konstrukcję naszej diety: rozłóżmy porcję warzyw na 5 części dziennie, zwróćmy uwagę na owoce jagodowe (m.in. mogą też być suszone), unikajmy pokarmów wysoko przetworzonych, pijmy też w ciągu dnia zieloną herbatę. Pamiętajmy jednak o czynnikach ograniczających wybory czyli przeciwwskazaniach przy cukrzycy, chorobach tarczycy i innych dysfunkcjach naszego organizmu. W okresie zimowym korzystajmy raczej z mrożonek. W trakcie zakupów zwracajmy uwagę na skład surowcowy produktu oraz jego datę przydatności do spożycia.

Dziękujemy bardzo, Pani Moniko!

Joanna Jaskmanicka-Wikos

 

Powrót do Wydarzenia 2023

W galerii wykorzystano zdjęcia z prezentacji Moniki Wilkos