Spacer - Rościszów

Góry Sowie to nie tylko Wielka Sowa, Kalenica, Przełęcz Jugowska czyli miejsca z tłumami ludzi. Mają różne oblicza, zakamarki pełne uroku - rozległe pachnące łąki, leśne drogi którymi można dojść do miejsc nieco zapomnianych.
I tak poznawaliśmy nasze Góry Sowie w sobotę 3 czerwca. Zimny poranek i bezchmurne niebo zapowiadały piękny dzień!
Z Rościszowa łagodnie wznoszącą się drogą pożarową w stronę szlaku czerwonego wiodącego z Lasocina. Przy drodze rośnie duża ilość rzadkiej rośliny zwanej belladonną. Jej właściwa nazwa to pokrzyk wilcza jagoda a wszystkie jej części są trujące. Od momentu gdzie do drogi dochodzi szlak czerwony, będziemy nim iść przez najbliższe kilka kilometrów.
Droga prowadzi przez las na rozległe, kwitnące łąki nad Potoczkiem. Z wielu miejsc rozciągają się piękne widoki grzbietu Gór Sowich z Wielką Sową na pierwszym planie, Kozią Równią, Przełęczą Jugowską. Z drugiej strony w panoramie dominuje Masyw Ślęży.
Na łąkach stoi kilka domów letniskowych i drewniana budka będąca pozostałością dawnego wyciągu w Potoczku. Tu krzyżują się szlaki - czerwony i czarny. My idziemy dalej szlakiem czerwonym, obok miejsca gdzie stało niegdyś schronisko "Bacówka".
Po wyjściu na szosę Rościszów - Walim spotykamy znaki zielone i nimi dalej wspólnie ze szlakiem czerwonym na kolejny obszar wiodący przez łąki na których pasie się bydło. Błękitne niebo, kolorowe łąki, żółto kwitnący żarnowiec nad dolinką, w której przed II wojną stały zabudowania przysiółka Kużnica - jest bajkowo...

Tu czerwony szlak skręca w stronę Kroackiej Studzienki a my idziemy dalej szlakiem zielonym, który sprowadzi nas do przystanku w Rościszowie. Tymczasem na stokach Pisanej otwierają się widoki na Masyw Ślęży i Dzierżoniów leżący u podnóża gór. Ścieżka sprowadza nas na przełączkę między Rościszowem a jego przysiółkiem Podolinem (używa się również nazw Podole, Padole). Odtąd drogą w dół wzdłuż zabudowań górnej części Rościszowa aż do przystanku ZKM.

Trasa pozwalała na odpoczynki, podziwianie widoków, słuchanie śpiewu ptactwa. Przeszliśmy ok.12 km, zdecydowało się na to 18 osób.

Spacer ujęto w projekcie "Dbam o zdrowie" i uzyskano dofinansowanie z budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego.

Zapraszam na kolejne spacery!

Trasę prowadziła Grażyna Biernat - przewodnik sudecki i terenowy dolnośląski.

 

Powrót do Wydarzenia 2023