Dobre nawyki, recepta na zdrowie
Czy warto przypominać dobre nawyki? Czy są niezbędne żeby zdrowo i dłużej żyć, być sprawnym umysłowo i fizycznie?
11 maja w sali DOK wszystkie miejsca były zajęte na wykładzie Pani Moniki Wilkos. To najlepszy dowód, że wykład o zdrowiu i urodzie jest ciekawy i bardzo potrzebny.
Jeden z punktów podobał mi się najbardziej "Dbaj o dobre relacje z samym sobą" Myślę, że słuchacze podzielą moją opinię. Johan Wolfgang von Goethe napisał: "Jak tylko będziesz mieć zaufanie do siebie, będziesz wiedział, jak żyć." To jeżeli masz już to zaufanie albo starasz się je mieć i dążysz do tego, to będziesz dla siebie porostu dobry, dobra.
Będziemy pamiętać, że nasz talerz powinien wyglądać jak prezent dla naszego zdrowia i przy okazji urody bo rzecz to nierozłączna. Pewna Emilka z 1c słusznie napisała: "Jem ogórki, pomidory i smakuje mi papryka. Możesz wierzyć - nie straszna mi matematyka". Wszystko jasne warzywa to przyjaciele naszego zdrowia i samopoczucia.
A co do kawy? Może zamiast ciasteczek, owoce: jabłuszko, banan, pomarańcza, truskawka i jagoda. Jeżeli mamy wątpliwości czy robimy zdrowe zakupy, warto sięgnąć do aplikacji, którą można mieć w telefonie i sprawdzić albo poradzić się co warto kupić. Bardzo ważne jest również to żeby żyć zgodnie z rytmem dnia. W zależności od tego jak wygląda plan naszego dnia, czy będzie intensywny: wycieczka, praca w ogródku, czy bardziej spokojny, czytanie na tapczanie. Tak trzeba skomponować i rozłożyć nasze posiłki.
Bardzo złym nawykiem jest głodzenie się bo ostatnio nie dopinają się nam ulubione spodnie. To nie jest dobry sposób, po kilku dniach uzupełnimy to bezwiednie i nie dopniemy też spódniczki. Jeżeli planujemy pozbyć się kilku kilogramów, warto zrobić to z dietetyczką. Trzeba też pamiętać o odżywianiu się zgodnie z porą roku. Pięknie wyglądające warzywa w zimie to mało realne, żeby wyrosły w ogródku, więc warto sięgnąć po mrożonki z sezonu kiedy dojrzewały naturalnie w słoneczku.
Czytanie na tapczanie jest bardzo fajne o czym już wspomniałam ale aktywność fizyczna to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Pozwala utrzymać nie tylko dobrą kondycję fizyczną, lecz także psychiczną. Poza tym regularny ruch zmniejsza ryzyko wielu chorób. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i tych bardziej dojrzałych. Należy ją oczywiście dostosować do swoich możliwości, i robić to jak to się potocznie mówi na "łonie natury" Przyroda bardzo sprzyja dobremu samopoczuciu i nastraja nas pozytywnie.
A czy dopiero teraz zachciało nam się pić, po intensywnym spacerku? Ooo to nie jest dobry pomysł, że dopiero teraz. "Woda jest wielkim darem i skarbem. Z niej wyszliśmy." napisał prof. S.E. Zenin. Człowiek składa się w ok. 70% z wody. Znaczenie wody dla organizmu jest ogromne : stanowi ona jeden z podstawowych materiałów budulcowych komórek . Dzięki niej komórki mogą transportować i wykorzystywać składniki odżywcze, jak również tlen. Żeby wypić przewidzianą dla kobiet ok 2 l a dla mężczyzn 2,5 l wody trzeba sobie wyrobić nawyk picia wody, rozłożyć to mądrze na cały dzień. To nie jest proste, dlatego warto korzystać z aplikacji w swoim telefonie, która będzie o nas dbać i przypominać nam o tym.
Po całym dniu trzeba się zregenerować i zdrowo wyspać. Zapewniając sobie odpowiednią ilość snu, nie tylko dobrze się poczujemy, ale zdobędziemy solidną podstawę zdrowego stylu życia, która ma ogromny wpływ na masę ciała, umysł, serce oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zarówno krótka drzemka, jak i przespana noc są najlepszym sposobem na regenerację. Najbardziej wartościowy jest sen przed północą gdy nasz organizm potrafi maksymalnie się "wyłączyć".
Mam nadzieję że wykład Pani Moniki zmobilizował nas do dbania o siebie. Przekonała nas, że warto i nie jest to bardzo trudne. Jan Kochanowski w fraszce "Na zdrowie" napisał: "Tam człowiek prawie, widzi na jawie. I sam to powie, że nic nad zdrowie. Ani lepszego, ani droższego."
Irena Kowal
Powrót do Wydarzenia 2023