O.N.E. koncert jazzowy - 30 .03. 2023r.
30.03.2023 r. po interesującym wykładzie „Samotność dobra i zła" i Walnym Zebraniu Członków TOZD uczestniczyliśmy w koncercie jazzowym Zespołu O.N.E.
Zespół O.N.E. wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno.
Monia Muc (saksofonistka), Pola Atmańska (pianistka i kompozytorka), Kamila Drabek (kontrabasistka i kompozytorka) i Patrycja Wybrańczyk (perkusistka) - to wybitne przedstawicielki młodego pokolenia muzyków, na co dzień́ udzielające się̨ na scenie jazzowej, awangardowej i pop.
Koncert był wyjątkowy. Dostarczył nam widzom zastrzyk emocji od smutnych do szczęśliwych. Ekspresja wykonania poszczególnych kompozycji, zróżnicowanie intensywności i ostrości dźwięków a nawet zaniku dźwięku - to wszystko przeniosło nas jakby w inny, odmienny stan świadomości. Mieliśmy szczęście usłyszeć wirtuozowskie popisy na saksofonie, kontrabasie, pianie i perkusji, które zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Bardzo trudno jest mi znaleźć odpowiednie słowa na określenie atmosfery panującej zarówno na widowni jak i na scenie. Ale przypomniało mi się takie zdanie z jazzowego festiwalu muzycznego „Jazz nad Odrą". Wtedy tzn. w latach (1971 – 1976) była to impreza studencka organizowana od 1964 r. przez Zrzeszenie Studentów Polskich i wrocławski klub Pajacyk. Już od początku wrocławska impreza cieszyła się dużym prestiżem i zajmowała ważną pozycję na polskiej scenie muzycznej. W jej koncertach uczestniczyli najbardziej liczący się polscy jazzmani. Któryś z nich powiedział wtedy, że „jazz to jest jak układ krwionośny u człowieka”. Ta muzyka powoduje, że krew przepływająca przez nasze tętnice powoduje wzrost ciśnienia. Ale potrafi też nas wyciszyć i doprowadzić do jego obniżenia. A po koncercie dochodzimy do jego prawidłowych wartości.
Jazz to również sposób komunikacji między muzykami a słuchaczami. Charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną oraz tendencją do improwizacji. O.N.E. czerpie jak czytaliśmy wyżej inspiracje z muzyki współczesnej, hip hopu oraz etno. A etno czyli etniczny jazz to połączenie tradycyjnego jazzu i niezachodnich elementów muzycznych. Jazz powstał na drodze złożonego, wielofazowego procesu, w którym można wyróżnić etap rozwoju afrykańskiej muzyki ludowej i włączenie do niej elementów muzyki amerykańsko-europejskiej. Ludność czarnoskóra była sprowadzona do Ameryki Północnej już w wieku XVI i XVII – jej muzyka towarzyszyła ekstatycznym obrzędom, tańcom i zajęciom codziennym. Ze względu na warunki życia i korzenie instrumentarium tej muzyki było proste, miała ona przede wszystkim charakter wokalny o nieskomplikowanej melodyce. Funkcja ekstatyczna jazzu wywodzi się właśnie z religijnego charakteru zachodnioafrykańskich tańców obrzędowych i zaznacza się w jazzie przede wszystkim w trakcie tzw. jam sessions improwizowanych koncertów. Improwizacja i wzajemna inspiracja muzyków prowadzi do czynnego zaangażowania słuchaczy, wyrażającego się w aplauzie, okrzykach, oklaskach itp.
Nasze artystki wprowadziły nas w stan takiej ekstazy, że trudno było nam wrócić do naszej rzeczywistości. Cieszyliśmy się, że mogliśmy jeszcze kupić płyty z ich autografami i z pozytywnym nastawieniem wróciliśmy do swoich codziennych zajęć.
Alicja Mikulska
Powrót do Wydarzenia 2023