Muzeum Architektury we Wrocławiu
Na zbiory muzeum składają się: zabytki kamienne architektury średniowiecznej i nowożytnej, w tym słynny Tympanon Jaksy z dawnego opactwa bernardynów w Ołbinie oraz gotycki tympanon z Veraikonem; największa w Polsce i jedna z cenniejszych w Europie kolekcja witraży i oszkleń, m.in. romański witraż z Ezehielem, gotyckie witraże z XIV w., witraże renesansowe, manieryczne, secesyjne i w stylu art deco; dzieła architektury rzemiosła: płytki okładzinowe i podłogowe, okucia stolarskie, kominki i piece, klamki, kafle, płytki posadzkowe, kraty i in..
Wszystkie zabytki wyżej wymienione to stała ekspozycja muzeum.
Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław-Jerozolima to tytuł wystawy czasowej. Polsko-izraelski malarz, rzeźbiarz i architekt. Urodził się w rodzinie polskich Żydów. Po wojnie rodzina Sternów przeprowadziła się do Wrocławia a parę lat później emigrowali do Jerozolimy. Wrocław i Jerozolima są dla niego bardzo ważne. Na wystawie obejrzeliśmy zdjęcia domów z białego kamienia w Jerozolimie , zbudowane według pomysłu architekta Lva Sterna.
Ważnym obszarem artystycznej wypowiedzi jest też malarstwo i rzeźba. Od 2011 roku Lev Stern mieszka we Wrocławiu.
Sala Romańska to dawna jadalnia zakonników. Obecnie jest salą wystawienniczą gdzie można było obejrzeć wystawę rysunków architektów współczesnych.
Elżbieta Grabowska
Historia klasztoru i muzeum
Siedzibą Muzeum Architektury jest poklasztorny zespół należący niegdyś do zakonu bernardynów, przybyłych do Wrocławia jeszcze w XV w. Po wygnaniu zakonników w 1522 r. przestrzenie klasztorne zaadaptowano na szpital dla mieszczan. Kościół natomiast dalej pełnił funkcję świątyni, przeznaczonej jednak dla ewangelików, co związane było z postępującą reformacją. Po II wojnie światowej, której skutkiem było dotkliwe zniszczenie około 70% oryginalnej zabudowy, przystąpiono do odbudowy i przystosowywania pobernardyńskiego dziedzictwa do nowej funkcji. W 1965 r., z inicjatywy Olgierda Czernera, uroczyście otwarto Muzeum Architektury i Odbudowy, ówcześnie oddział Muzeum Wrocławia. Dziś w samodzielnej już placówce można oglądać zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, organizowane w pomieszczeniach takich jak dawny kościół, refektarz (jadalnia), Sala Wschodnia czy w krużgankach, otaczających wewnętrzny ogród, w którym setki lat temu wypoczywali bernardyni.
Michał Chadera
Powrót do Wydarzenia 2023