Wycieczka do Berlina  - 1.04.22

1 kwietnia można się było spodziewać jakiegoś primaaprilisowego żartu. I tak też było, tym razem aura nas nie oszczędziła, wyruszyliśmy z Dzierżoniowa o 5.00 rano w zimowej scenerii, lekko prószący śnieg towarzyszył nam prawie do (dzisiaj już niezauważalnej) granicy z Niemcami.
Podróż bardzo wygodnym autokarem, mimo że trwała około pięciu godzin, nie była uciążliwa. Nasz pilot, pan Tomasz raczył nas interesującymi opowieściami, które były wprowadzeniem do zwiedzania Berlina.
Dojeżdżając do pierwszego punktu naszego programu przejeżdżając przez most na Szprewie mogliśmy  podziwiać  aluminiowe rzeźby Molecule Man zainstalowane na rzece, zaprojektowane przez amerykańskiego artystę Jonathana Borofsky'ego.

Kto wybierając się do Berlina nie słyszał o Murze Berlińskim (o którym więcej dalej) ? Pierwszy punkt naszego programu  to East Side Gallery, najdłuższy odcinek Muru Berlińskiego, uważany również za największą na świecie galerię na świeżym powietrzu. Odcinek liczący 1,3 kilometra jest również jedynym miejscem, w którym zwiedzający mają okazję zobaczyć słynne malowidła (ponad setka murali) na ścianach Muru Berlińskiego, stworzone w hołdzie wolności przez artystów z całego świata. East Side Gallery otrzymała status pomnika narodowego.  Malowidła zaczęły powstawać po obaleniu muru w 1989. Czasami mają wymiar artystyczny, a czasami polityczny. Tutaj obejrzeliśmy i oczywiście fotografowaliśmy się przy słynnym malowidle  przedstawiającym całujących się polityków: Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.
Myślę, że nie tylko mnie spodobał się mural Rosemarie Schinzler  - Alles offen (wszystko otwarte).

Brama Brandenburska, wybudowana pod koniec XVIII wieku a zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa,  to chyba najbardziej rozpoznawalna niemiecka budowla. Prawie każdy, kto przyjeżdża do Berlina prędzej czy później trafia do tego miejsca, właśnie tutaj spotkaliśmy się z naszą przewodniczką, panią Ewą. Po „obowiązkowych” zdjęciach z Bramą w tle, przeszliśmy do słynnej Alei Pod Lipami  - Unter den Linden. Aleja ma  długość 1,5 kilometra, a wzdłuż niej znajduje się szereg zabytków, pomników oraz śladów niemieckiej historii.  Najstarszym budynkiem na mapie alei jest dawna Zbrojownia, w której obecnie zlokalizowane jest Niemieckie Muzeum Historyczne. Obiekt ten znajdziecie pod numerem 2. Zaraz obok niego mieści się budynek opery berlińskiej – Staatsoper Unter den Linde.  Nieco dalej znajduje się i gmach Ambasady Federacji Rosyjskiej, prawie naprzeciwko trwa budowa Ambasady RP. W okolicy traktu mieści się również główny budynek najstarszej uczelni wyższej w Berlinie - Uniwersytetu Humboldta.