Warzywa korzeniowe, dyniowate i psiankowate jako źródło związków bioaktywnych
Dnia 23 listopada odbył się wykład ,,Warzywa korzeniowe, dyniowate i psiankowate jako źródło związków bioaktywnych" przeprowadzony przez Aleksandrę Gil.
Warzywa korzeniowe od dziesięcioleci stanowią nieodłączny składnik diety Polaków. W okresach niedostatku, gdy dostęp do mięsa i nabiału był ograniczony, warzywa korzeniowe wraz z kaszami i potrawami mącznymi stanowiły podstawę diety. Ich łatwa uprawa i możliwość długiego przechowywania sprawiały, że bez nich trudno było wyobrazić sobie kuchnię w okresie zimy.
Współcześnie warzywa te nie tracą na popularności, a o ich prozdrowotnych właściwościach wiemy coraz więcej. Polska jest jednym z głównych europejskich producentów warzyw korzeniowych. Nieco niedoceniane, obecne na naszych stołach od dziesięcioleci są nie tylko wartościowe pod względem ilości składników odżywczych czy działania prozdrowotnego, ale także znajdują wiele ciekawych zastosowań kulinarnych. Warto pamiętać, że te powszechnie dostępne warzywa mają realny wpływ na nasze zdrowie, przyczyniają się do zmniejszania stresu oksydacyjnego czy zapobiegania chorobom przewlekłym. Dodanie porcji lub dwóch warzyw korzeniowych do codziennej diety może być niezwykle korzystne. Urozmaicenie diety jest jednym z najważniejszych działań dietoprofilaktycznych, więc dbajmy o różnorodność produktów w naszym jadłospisie.
Warzywa dyniowate, czyli rodzina Cucurbitaceae to duża rodzina, w której znaleźć można między innymi warzywa takie jak ogórki, kabaczki, patisony, a nawet melony i kawon (arbuz).
W rodzinie warzyw dyniowatych wyróżnić można następujące gatunki:
- ogórek (Cucumis sativus L.),
- dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.),
- dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.),
- melon (Cucumis melo L.),
- kawon (arbuz).
Wśród dyni zwyczajnej wymienia się następujące odmiany botaniczne:
- cukinia,
- patison,
- dynia oleista,
- dynia makaronowa.
Psiankowate to rodzina, do której zalicza się około 2500 gatunków roślin. Spośród innych wyróżnia je obecność alkaloidów – skomplikowanych związków azotowych, które wykazują aktywność farmakologiczną względem organizmu człowieka. Wiele gatunków roślin psiankowatych wykorzystuje się w lecznictwie ludowym, część jest silnie trująca, a niektórym według lokalnych wierzeń przypisuje się właściwości magiczne...
Rośliny psiankowate obejmują również warzywa, które od setek lat są podstawowym pożywieniem wielu ludzi. Najbardziej popularne, a zarazem najczęściej stosowane w kuchni warzywa psiankowate to:
- pomidory,
- ziemniaki,
- papryka (warzywo i przyprawa),
- bakłażany.
Należy do nich również wiele ziół i przypraw, w tym pieprz cayenne i zioła angielskie. Do rodziny warzyw psiankowatych zaliczamy też jagody goji, a nawet tytoń.
Warzywa psiankowate są owiane złą sławą z uwagi na niedokładnie przeprowadzone badania. Wiele osób niepotrzebnie wyklucza je z diety. Jest to duży błąd z uwagi na zawarte w nich składniki odżywcze. Stanowią cenne źródło witamin oraz składników mineralnych. Przy tym mają niską wartość kaloryczną. Warzywa psiankowate są bezpieczne dla zdrowia. Część z nich należy poddać odpowiedniej obróbce termicznej. Eliminacja warzyw psiankowatych z diety powinna być uzasadniona potwierdzoną badaniami nietolerancją lub alergią pokarmową.
Powrót do Wydarzenia 2022