Wyjazd do Szczawna Zdroju
Choć prognozy pogody nie były zbyt optymistyczne, na zaplanowaną w dniu 20.09.2022 r. wycieczkę do Szczawna-Zdroju zgłosiło się 50 osób! Prognozy nie sprawdziły się - deszcz przestał padać jeszcze przed dojechaniem do celu a temperatura powietrza podniosła się.
Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe leżące w Górach Wałbrzyskich u podnóża Chełmca. Wody mineralne znane były już w okresie średniowiecza. Zbadano je i opisano w XVI w. a uczynił to nadworny lekarz właścicieli Szczawna Hochbergów Caspar Schwenckfeld.
Rozwój uzdrowiska nastąpił w I połowie XIX w.kiedy to rozbudowano je - powstała pijalnia, kryta Hala Spacerowa, Teatr Zdrojowy. Założono również Park Zdrojowy.
Kolejny etap nastąpił na początku XX w. - z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga ks,von Pless i jego żony Daisy zbudowano ogromny "Grand Hotel" i pole golfowe.
Uzdrowisko było przeznaczone dla bardzo bogatych kuracjuszy, bywały w nim sławy muzyki (Józef Wieniawski) i literatury - Józef Korzeniowski, Narcyza Żmichowska, Iwan Turgieniew.
W Szczawnie urodził się 15 listopada 1862 r. noblista Gerhart Hauptmann (jego ojciec był zarządcą hotelu noszącego dzisiaj nazwę Korona Piastowska). W rękach Hochbergów Szczawno pozostawało do 1934 roku.
Leczy się w nim m.in.choroby narządów ruchu, układu oddechowego, cukrzycę, choroby układu moczowego i trawiennego.
Nasz spacer po Szczawnie-Zdroju składał się z dwóch części - obejrzeliśmy część uzdrowiskową z Pijalnią wód, krytą Halę Spacerową, Teatrem Zdrojowym oraz Park Zdrojowy położony na stokach Góry Parkowej, zwanej Wzgórzem Gedymina (532 m n.p.m). A tam znajdował się główny cel naszej wycieczki - wieża widokowa o wysokości 33 m, oddana do użytku w lipcu tego roku.
Idziemy na wierzchołek wygodną, leśną drogą z Parku Zdrojowego przez Słoneczną Polanę z dawnym domkiem tenisowym (drogą na szczyt prowadzi szlak niebieski). Konstrukcja metalowo-drewnianej wieży waży 100 ton i umożliwia wejście na taras widokowy nie po schodach lecz po spiralnie, łagodnie wznoszącej się platformie z której mogą skorzystać osoby na wózkach inwalidzkich i dzieci w wózkach. Z górnego tarasu wieży roztaczają się rozległe panoramy na okoliczne góry, Wałbrzych oraz na Masyw Ślęży oraz Karkonosze ze Śnieżką. Spacer z uzdrowiska na szczyt zajmuje ok. 30 minut. Zejście leśną ścieżką przez piękny, jesienny las zajmuje tyle samo czasu.
Tradycyjna kawa w kawiarni "Bohema" przy Teatrze Zdrojowym zakończyła naszą wycieczkę.
Wycieczkę prowadziła i opisała Grażyna Biernat - przewodnik sudecki.
Powrót do Wydarzenia 2022
W galerii wykorzystano zdjęcia Władysława Woźniaka.