Polscy Beatlesi? Opowieść o Czerwonych Gitarach
02 czerwca br. odbyło się kolejne muzyczne spotkanie z panem Sławomirem Rodakiem. Tym razem poznaliśmy bliżej historię Czerwonych Gitar. To legenda polskiego big-bitu i jeden z najbardziej znanych w polskiej pop-kulturze zespołów muzycznych. Powstał w Gdańsku w połowie lat sześćdziesiątych na bazie wcześniejszej formacji o nazwie „Pięciolinie”. Swoje największe sukcesy grupa osiągnęła w pierwszych pięciu latach istnienia. Ich muzyka zawsze była prosta, melodyjna, łatwo przyswajalna i nieagresywna, przeznaczona głównie dla nastolatków. Mówili o sobie „gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”. Zespół szybko okrzyknięto polskimi Beatlesami. I nie bez powodów. Przede wszystkim popularność Czerwonych Gitar w Polsce dorównywała tej, jaką cieszyła się Wielka Czwórka z Liverpoolu a reakcje publiczności na ich koncertach były porównywane do tych z koncertów The Beatles. Podobieństwa upatrywano też w samych osobowościach muzyków. Duet kompozytorski Krzysztof Klenczon - Seweryn Krajewski przyrównywany był do Johna Lennona i Paula McCartneya, Bernard Dornowski do George´a Harrisona a perkusistę Jerzego Skrzypczyka utożsamiano z Ringo Starrem. Również w kompozycjach polskich muzyków zauważa się fascynację muzyką Beatlesów. Na przykład przebój „Nie zadzieraj nosa”, przypomina swą ekspresją „She loves you”, z kolei piosenka „Barwy jesieni” nawiązuje do stylistyki utworu „Yesterday”. Kolejny element łączący obydwa zespoły to ogromna liczba sprzedanych płyt, za co i jedni i drudzy otrzymali w Cannes nagrodę „MIDEM”. Podobieństwa można dostrzec także w stylizacjach muzyków prezentujących estradowy image grzecznych chłopców. I wreszcie Czerwone Gitary jako pierwsi w Polsce, podobnie jak Beatlesi w Anglii, oparli swój repertuar od początku do końca na własnych utworach.
W trakcie wykładu usłyszeliśmy fragmenty utworów „Dozwolone od lat osiemnastu”, „Kwiaty we włosach”, „Ładne oczy masz”, „Moda i miłość” i „Anna Maria”.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Klimaty literatury, sztuki i podróży”. Atrakcyjności wykładu dodało wspólne śpiewanie prezentowanych piosenek.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2022