Emocjonalne życie zwierząt
18 maja 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, tym razem na temat emocjonalnego życia zwierząt. Wykład poprowadziła dr Anna Grużlewska, która przedstawiła zarówno historyczne podejście do zwierząt, jak i współczesny rozwój nauk.
Temat jest niezmiernie istotny, gdyż do tej pory u niektórych ludzi funkcjonuje koncepcja Kartezjusza, która traktowała zwierzęta jak żyjące przedmioty. Obecnie, dzięki rozwoju nauki, wiemy dużo więcej, nie tylko o budowie i fizjologii zwierząt, ale także o ich psychice. Nie bez znaczenia były dokonania takich osób, jak m.inn. Karol Darwin, Jane Goodall, Simona Kossak oraz Vitus B. Dröscher, Peter Wohlleben i Andrzej G. Kruszewicz. Były to osoby, które rozumiały niezwykły świat przyrody.
Zwierzęta nie tylko odczuwają bodźce ze środowiska zewnętrznego, ale także przeżywają całą gamę uczuć, zarówno stres, miłość, przyjaźń i żałobę. Potrafią się bawić, uczyć, rozwiązywać zagadki, komunikować w swoim „języku”, a nawet posiadają samoświadomość, czym zadziwiają ludzi. Pomimo, iż badamy odległe obszary kosmosu, nie zauważamy cudownej złożoności świata, który jest na wyciągnięcie ręki.
Nie tylko ssaki rozwinęły w sobie te zadziwiające dla wielu osób cechy, ale także ptaki i co zadziwiające bezkręgowce. Jedną z najbardziej niezwykłych grup są głowonogi. Wykład spotkał się z żywym zainteresowaniem, nie tylko osób, które na co dzień mają kontakt ze swoimi czworonogami.
AG
Powrót do Wydarzenia 2022