Spacer z Przełęczy Jugowskiej

 

  Przełęcz Jugowska - miejsce znane wszystkim turystom pieszym i zmotoryzowanym. Szlaki turystyczne umożliwiają dotarcie na Wielką Sowę oraz w przeciwnym kierunku na Kalenicę i dalej do Srebrnej Góry. Przełęcz nosiła niegdyś inne nazwy - Przełęcz Krzyżowa  albo Przełęcz Węglowa.

To przejście przez góry znane było od XVIII w. - transportowano nim do końca XIX w. węgiel z kopalń noworudzkich do fabryk Dzierżoniowa, Bielawy i Pieszyc.
W XIX w. funkcjonował na przełęczy skład węgla.
  W 1885 r. pojawił się przy drodze żeliwny krzyż, posadowiony na postumencie z czerwonego piaskowca - od krzyża powstała jedna z nazw przełęczy.

  W 1928 r. powstaje schronisko Kreuzbaude, stanowiące doskonałą bazę dla rozwijającego się sportu narciarskiego. Okolice Przełęczy Jugowskiej pokryte rozległymi łąkami górskimi były jednym z najlepszych terenów na terenie Gór Sowich do uprawiania narciarstwa.

  Schronisko początkowo obsługiwało głównie turystów zmotoryzowanych, postawiono nawet obok dystrybutor paliwa ! Czasy II wojny światowej schronisko przetrwało, po 1945 r. padło jednak łupem szabrowników, zostało podpalone a ruiny zostały rozebrane.

  Trasa naszego spaceru wiodła od Przełęczy Jugowskiej do Bielawy wygodną leśną drogą, którą prowadzi szlak rowerowy i częściowo narciarski. Łagodnie opadająca droga dała uczestnikom wycieczki możliwość porównania wiosennego rozwoju roślinności - w rejonie przełęczy na bukach dopiero pojawiają się pączki, im niżej - świeżo rozwinięte listki w na dole w Ciemnym Jarze widać całkowicie rozwinięte liście.

  Spotkaliśmy kwitnące jeszcze zawilce gajowe, pojedyncze śnieżyce w pobliżu potoków, łany czosnku niedźwiedziego i kwitnące dywaniki szczawika zajęczego.  Towarzyszył nam przez całą drogę głośny śpiew ptaków i piękna pogoda.

  Dłuższa chwila odpoczynku nastąpiła w miejscu skrzyżowania kilku dróg leśnych i szlaków turystycznych, zwanym Trzy Buki.
    W powszechnym /błędnym zresztą/ mniemaniu taką nazwę nosi bliźniacze siodełko położone kilkaset metrów dalej, z wiatą turystyczną, krzyżem i pamiątkowym głazem z tablicą. Na mapach turystycznych można sprawdzić właściwe położenie Trzech Buków.

  Ciemnym Jarem zeszliśmy do Leśnego Dworku na przystanek autobusowy.
    W wycieczce wzięło udział 48 uczestników cieszących się łagodną trasą, piękną pogodą, śpiewem ptaków i budzącą się w górach wiosną.

   Wycieczkę prowadziła Grażyna Biernat - przewodnik sudecki

Powrót do Wydarzenia 2022