Porady prawne dla seniorów.

Moderator: Pani Kazimiera Lenkiewicz – prawniczka wieloletnia Radczyni Prawna w Organach Administracji Samorządowej w Dzierżoniowie i Niemczy
Pani  Radczyni skoncentrowała swoją i uczestników spotkania uwagę na problemach:
    • Umowy (zwłaszcza konsumenckie)
    • Sprawy rodzinne (rozwody, separacja, alimenty)
    • Spadki i darowizny
Prowadząca poinformowała zebranych, że z bezpłatnych porad prawnych można skorzystać w Organach Administracji Państwowej w Dzierżoniowie, Bielawie i Pieszycach a w sprawach konsumenckich porady prawne udzielane są w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przy ul. Świdnickiej 38. Zainteresowani mogą też korzystać z porad prawnych w Internecie.
Porady prawne w Dzierżoniowie:
    • Starostwo Powiatowe Dzierżoniów Rynek 27 p. 314 w godz. 7.30 – 15.30
Tel. Do rejestracji 74 832 36 64 (wejście od ul. Krasickiego wjazd winda na IIIp.)
    • Rzecznik Praw Konsumenta Dzierżoniów ul. Świdnicka 38 tel. 74 36 40 (od pn. do pt.)
Pani Kazimiera  Lenkiewicz uczuliła wszystkich na pochopnie zawierane umowy np.: dotyczące dostawy gazu, usług telekomunikacyjnych itp. Podała też przykłady osób przychodzących do domu np.: w celu spisania stanu liczników, które mogą zakończyć się podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą usług.
Często zdarza się tak, że podpisujemy umowy bez uprzedniego przeczytania, czy doczytania warunków sprzedaży i okazuje się, że zmieniliśmy tym samym dostawcę tych usług.
Bywa i tak, że umowa przywieziona przez przedstawiciela firmy czy też kuriera zostanie pochopnie podpisana pod wpływem ponaglania, emocji bądź półprawdy, która posługuje się taki przedstawiciel.
Pani Radczyni poinformowała, że każdą taką umowę można rozwiązać w ciągu 14 dni.
Zwróciła też uwagę, że pochopne podpisanie umowy może skutkować żądaniem zapłaty roszczeń. Jeśli otrzymujemy jakiekolwiek pismo w sprawie zapłaty nie wolno tego ignorować. Należy zapoznać się i sprawdzić czego dotyczy. Mogliśmy podpisać umowę i nie pamiętamy, mogliśmy w ogóle nie podpisywać żadnej umowy, mogła też nastąpić cesja wierzytelności. To bardzo ważne!
Wszyscy sprzedawcy dochodzą swoich roszczeń za pośrednictwem Firm Windykacyjnych, które mogą straszyć nękać itp. Trzeba pamiętać, że Windykator to nie Komornik. Nie mamy więc obowiązku wpuszczać  kogoś do mieszkania a przy bardzo intensywnym nękaniu zawiadomić Rzecznika Praw Konsumenta albo Prokuraturę. Nie można natomiast nie odebrać takiego zawiadomienia, ponieważ nie pobranie w ciągu 14 dni skutkuje jego doręczeniem.
W zakresie spraw rodzinnych Pani Kazimiera skoncentrowała się na świadczeniach alimentacyjnych wyjaśniając jednocześnie, że rozwód to trwały rozkład  pożycia małżeńskiego. Rodzi on określone zobowiązania stron zwłaszcza w zakresie świadczeń alimentacyjnych, które są różne w zależnościom orzeczenia sądu.  
Rozwód może być udzielony:
    • Za porozumieniem stron
    • Z winy jednego z małżonków
    • Z winy obojga małżonków
Świadczenia alimentacyjne najczęściej kojarzą się nam z formułą: rodzice dzieciom. Sąd może zasądzić alimenty dzieciom na rzecz rodziców w sytuacji niedostatku tzn. jeśli rodzice nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Pani Radczyni zwróciła też uwagę na inne rodzaje świadczeń alimentacyjnych.
Pani Kazimiera poruszyła też problem przemocy w rodzinie fizycznej, psychicznej seksualnej i ekonomicznej podając przykłady zwracając uwagę na potrzebę walki z przemocą, ponieważ są to czyny karalne jednak w naszej społeczności często skrywane w rodzinach.
Omawiając problemy spraw rodzinnych zwróciła uwagę na coraz częstsze przypadki seniorów żyjących w konkubinacie często przez wiele lat. Aby zapewnić sobie spokój w zakresie roszczeń zwłaszcza finansowych należy sporządzić testament, który może być spisany odręcznie ale bezpieczniej jest u Notariusza. Testament spisany ręcznie rodzi pułapki, zwłaszcza przy roszczeniach ze strony rodziny. Dobrze jest też jeśli o testamencie (bez względu na formę) poinformujemy bliska zaufaną osobę.
Pani Radczyni omówiła też wybrane segmenty prawa spadkowego, zwracając uwagę na fakt możliwości zrzeczenia się spadku przed Sądem lub Notariuszem albo spadek odrzucić zwłaszcza w sytuacji kiedy testator ma duże długi, których nie można pokryć z jego aktywów.
Prawo Spadkowe nie ulega przedawnieniu – podstawa prawna: Kodeks Cywilny.
Prowadząca poświęciła też część swojej uwagi rodzajom spadkobierców, wymieniając grupy spadkowe, które dziedziczą ustawowo oraz problemowi testament a zachowek. Poruszyła też problem potrąceń z tytułu zobowiązań komorniczych. W końcowej części spotkania uczestnicy zadawali pytania, które dotyczyły:
    • Nabycia spadku
    • Zrzeczenia się spadku i sposobu jego odrzucenia
    • Zatajenia spadkobiercy przez innych spadkobierców
    • Spraw – testament a zachowek.
Wszyscy uczestnicy ocenili spotkanie jako pouczające, bardzo merytoryczne, ciekawe oraz dotykające wielu problemów, z którymi uczestnicy spotkali się albo mogą się spotkać. Wszyscy byli bardzo zadowoleni . Dziękujemy!

Zanotowała Wanda Czarnecka

 

Powrót do Wydarzenia 2019