Spacer po Dzierżoniowie
W sobotę 23 marca 2019 r. TOZD zorganizowało spacer po Dzierżoniowie w poszukiwaniu wiosny. A tu niespodzianka! Wiosna, sama się do nas zgłosiła! Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że spacer trwał blisko cztery godziny. Tradycyjnie wiosny szukamy w naturalnym plenerze a nie na ulicach miasta. My wyszliśmy założenia, że warto zapoznać się z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie miasta, tymi które trwają i tymi, które są planowane.
Przewodnikiem spaceru była Magdalena Sośnicka-Dzwonek, która bardzo w profesjonalny sposób przekazała uczestnikom sporą dawkę informacji o Dzierżoniowie.
Spacer rozpoczęliśmy od ulicy Świdnickiej 35, budynku, który w przeszłości pełnił wiele funkcji. Najbardziej kojarzony jest ze Szkołą Podstawową, Zakładem Doskonalenia Zawodowego a teraz jest przygotowywany do roli Centrum Seniora/ Dziennego Domu Seniora. Szacowany koszt adaptacji wynosi ok. 9 mln zł, a udało się pozyskać 7,1 mln z funduszy unijnych. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić ostateczny wygląd obiektu, ponieważ trwają prace remontowo-budowlane ale wg projektu będą działać sale rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych, sala taneczna i wykładowa, będzie zamontowana winda na zewnątrz budynku, oraz mini atrakcyjny park dla seniorów z siłownią, stanowiskiem na grilla... W budynku będą też pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. W pobliżu miejsca byłej Diory, nie sposób było, nie wspomnieć o tym zakładzie, tu też Pani Magda snuła opowieść o Trakcie Diory i zachęcała do przejścia nim.
My udaliśmy się jednak ulicą Szkolną w stronę byłej Szkoły Podstawowej nr 3, w której od 01 kwietnia br będzie działać Ośrodek Pomocy Społecznej (przeniesiony z ul. Złotej), w byłej sali gimnastycznej prowadzone będą zajęcia gimnastyki artystycznej, a także będzie istniała możliwość jej wynajmu, w piwnicach znajdą dla siebie miejsce modelarze (dotychczas korzystali z pomieszczeń PKP). Boisko sportowe przeznaczone będzie m.in. do ich dyspozycji aby mogli prowadzić testowanie możliwości swoich nowo zmontowanych urządzeń. Natomiast dzieci będące uczniami w/w szkoły zostały przeniesione do Gimnazjum w byłej SP nr 7.
W dalszej części spaceru czekała na nas kolejna niespodzianka Centrum Przesiadkowe - Dworzec PKP z 1882 roku. Dla przypomnienia: już w 1885 roku funkcjonowało połączenie z Jaworzyną Śl. a nieco później uruchomiono linię kolejową z Ząbkowicami Śl. Świadczy to o dynamice rozwoju miasta i przemysłu. Remont, adaptacja istniejących pomieszczeń, nowa infrastruktura komunikacyjna jest największą inwestycją w powojennej historii miasta. Ogólny koszt zamyka się kwotą 21 mln zł, z czego 13 mln pochodzi z dotacji z Unii Europejskiej. W pierwszym roku przebudowa dotyczyła generalnego remontu Dworca PKP, ulic Kolejowej i Sienkiewicza. Remontowany most na rzece Piławce stał się przy okazji najsłynniejszym w Polsce za sprawą dwukrotnie znalezionego trotylu... Po modernizacji miejskiego terenu powstało przy dworcu 7 stanowisk komunikacji miejskiej i PKS, 60 miejsc parkingowych, wydzielono 1 stanowisko do parkowania na 5 min (do wysadzenia pasażera). Sam Budynek Dworca zasługuje na omówienie, gdyż jest nowoczesną wizytówką komunikacyjną miasta. Wyposażono go w urządzenia do zbierania deszczówki, z której odzyskuje się wodę, słoneczne panele, monitoring, informację elektroniczną, jest też punkt policji. Na parterze pięknie budynku znajdują się pięknie wyposażone punkty: biblioteczno-czytelnicze, w przygotowaniu do otwarcia zaplecze restauracyjne, centrum informacji i pomieszczenia Stowarzyszenia Ziemi Dzierżoniowskiej, a także totalizator i WC. Na 1. piętrze będzie działał hostel na 37 miejsc noclegowych (pod zarządem OSiR) z całym nowoczesnym zapleczem socjalnym. Natomiast na 2. piętrze umieszczono kotłownię.
Idąc ul. Sienkiewicza doszliśmy do wspomnianego Mostu Niepodległości, wysłuchali opowieści o nim i pobliskich nieruchomościach. Po czym przeszliśmy na Skwer Seniora i Juniora zlokalizowanego wzdłuż rzeki w pobliżu żydowskiej mykwy (byłej łaźni) a sklepem Netto. Na skwerze działają urządzenia małej siłowni i placyk zabaw dla dzieci, a w planach jest miejski sad owocowy, w którym będzie 20 drzew owocowych (jabłonie, gruszki, śliwy, czereśnie...), 50 krzewów, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. Przewiduje się oświetloną ścieżkę prowadząca do sadu, plac zabaw dla mniejszych dzieci, stanowiska do grilla. Jak widać zapowiada się ciekawie. Dalsze kroki skierowaliśmy do Rynku a potem na wieżę ratuszową. Obiekt ten jest nam wszystkim znany i „czynny„ od średniowiecza. Może tylko dla ciekawości trzeba dodać, że wieża ma 47 m wysokości nad płytą Rynku, a zamontowany na niej zegar w 1882 r działał przeszło 100 lat (mechanizm zegara można oglądać wewnątrz wieży). Obecnie widoczne tarcze są nałożone na stare „ cyferblaty„ i obsługiwane są elektronicznie.
O panoramie roztaczającej się zza balustrady wieży ratuszowej nie ma co opowiadać, ją trzeba zobaczyć co jest możliwe i dostępne. My – uczestnicy spaceru zapewniamy, że nasze miasto prezentuje się pięknie, ciekawie, kolorowo nie tylko z góry (z wieży) ale także patrząc na niego z marszu chodząc codziennie jego ulicami.
Krystyna Nowak
Powrót do Wydarzenia 2019