Zaburzenia snu
5 sierpnia miałam przyjemność poprowadzić wykład na temat zaburzeń snu - ich psychologicznych przyczyn oraz konsekwencji, jakie mogą nieść dla zdrowia psychicznego. Podczas wykładu wraz z publicznością omówiliśmy najczęściej występujące problemy ze snem - są to bezsenność, narkolepsja, sennowłóctwo, lęki i koszmary nocne, a także... chrapanie. Charakterystyka każdego z zaburzeń snu zaprezentowana jest poniżej.
Bezsenność – zakłócenie stanu zdrowia, w którym niewystarczająca jest długość snu lub niezadowalająca jego jakość. Może polegać na trudnościach w zasypianiu, wczesnym przebudzaniu się, wybudzaniu się w trakcie snu lub na złej jakości snu, czego następstwami w ciągu dnia są uczucie braku wypoczęcia, gorsze samopoczucie, drażliwość, osłabienie koncentracji i zdolności uczenia się.
Narkolepsja – rzadkie zaburzenie snu, objawiające się przede wszystkim nadmierną sennością w ciągu dnia i napadami snu oraz epizodami nagłej utraty napięcia mięśniowego (katapleksją). Osoby z narkolepsją doświadczają również porażenia przysennego i halucynacji (omamów) podczas budzenia się i zasypiania.
Sennowłóctwo - nawracające epizody aktywności ruchowej o charakterze automatyzmów, które pojawiają się podczas snu wolnofalowego i którym nie towarzyszy powrót świadomości. Zaburzenie to występuje najczęściej u dzieci.
Lęki nocne - są zaburzeniem snu zaliczanym do parasomnii, charakteryzującym się skrajnym przerażeniem oraz czasową niezdolnością odzyskania pełnej świadomości. Zaburzenie występuje zazwyczaj niedługo po zaśnięciu, w czwartym stadium fazy snu głębokiego NREM. Chory najczęściej siada na łóżku, rzadziej wstaje z łóżka, krzycząc lub jęcząc z przerażenia. Mimo otwartych oczu nie występuje pełna świadomość i często nie udaje się go obudzić. Po ataku trwającym zazwyczaj od kilku sekund do kilkunastu minut, chory spokojnie zasypia i najczęściej nie pamięta później ataku.
Chrapanie – wibracja języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Najczęściej występuje podczas snu. Choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego. Chrapanie może utrudniać sen osobie dotkniętej tym problemem i innym, śpiącym w pobliżu. Ocenia się, że około 30% dorosłych ludzi chrapie. Może być spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną górnych dróg oddechowych, otyłością lub nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Po części teoretycznej przyszedł czas na omówienie tzw. "higieny snu" oraz ćwiczenia relaksacyjne, których skuteczne stosowanie może pomóc w zdrowym uregulowaniu dobrego snu. Porozmawialiśmy również o tym, jak ważne są konsultacje ze specjalistami (lekarz/psychiatra/psycholog) oraz unikanie samodiagnozy. Była to dla mnie prawdziwa przyjemność wygłosić wykład dla tak aktywnej i zaangażowanej publiczności.
Pola Koba
Powrót do Wydarzenia 2021
W galerii wykorzystano slajdy z prezentacji wykładowczyni - psycholog Poli Koba.