Zamek Chojnik
Chojnik (627 m.n.p.m) - jedno z najczęściej odwiedzanych wzgórz Pogórza Karkonoskiego. Jego główną atrakcją są ruiny zamku Chojnik - zbudowany nad skalnym urwiskiem w latach 1353-65 przez księcia Bolka II Świdnickiego.
Ta kamienna warownia stała się celem naszej wędrówki w upalną, duszna środę 28 lipca 2021 r.
Z parkingu w Sobieszowie na zamek prowadzi kilka dróg - my wybieramy najłatwiejszą (drogą dojazdową) znakowaną kolorem czerwonym, oraz najtrudniejszą czyli Ścieżkę Kunegundy wiodącą u stóp urwistych ścian Chojnika.
Najpierw idziemy wygodną, brukowaną drogą przez las porastający wzgórze, obok Źródełka Kunegundy z ławami kuszącymi do wypoczynku do miejsca zwanego Głazowiskiem. Tu szlaki rozwidlają się, uczestnicy wycieczki dzielą się na dwie grupy. Jedna pójdzie wygodną drogą dojazdową, druga - najpiękniejszym i najbardziej forsownym szlakiem wiodącym na szczyt przez Piekielną Dolinę, pomiędzy Chojnikiem a górą Żar. Malownicza ścieżka wiedzie przez stary bukowy las, głazowisko i strome kamienne schody prowadzące do zamku Chojnik.
Obie grupy spotykały się przed wejściem do zamku by wspólnie zwiedzić ruiny i posiedzieć na zacisznym dziedzińcu przy Gospodzie Zamkowej.
Zamek przez kilkaset lat był własnością możnego, rycerskiego rodu Schaffgotschów. 31 sierpnia 1675 r. zamek spłonął od uderzenia pioruna i nigdy nie został odbudowany.
Z wieży zamkowej roztacza się piękna panorama Karkonoszy i innych pasm otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Nadciągające chmury i pomrukiwania krążącej w pobliżu burzy skłoniły nas do zejścia, tym razem najszybszą i najwygodniejszą trasą, czyli drogą dojazdową.
Wspaniała przyroda, wielkie głazowiska, rozległe panoramy - warto było wejść na Chojnik !
Grażyna Biernat
Powrót do Wydarzenia 2021
W galerii wykorzystano zdjęcia Władysława Woźniaka i Ludwika Bobrowskiego.